073-7944445

עלייה מחזורית: הקשר בין מחזור חודשי להשמנת יתר

נשים רבות עולות במשקל לפני המחזור ויורדות למשקלן הקודם אחריו, אבל לא תמיד מדובר בהשמנה מדומה. הפרעות האכילה עלולות להשאיר את הקילוגרמים המיותרים בגוף, במיוחד אצל נשים שסובלות גם כך מהשמנה. מהם הסיכונים וכיצד אפשר למנוע אותם?

כמעט כל אישה מכירה את התחושה הזו. בימים שלפני הגעת המחזור החודשי ולעתים במהלכו, יש תחושת עצבנות, נפיחות ועלייה במשקל – כלל תסמינים רגשיים ופיזיים הנקראים תסמונת קדם וסתית (PMS), אותה חוות כ-75% מכלל הנשים הפוריות.

עלייה במשקל שכיחה בימים שלפני המחזור והיא נעה בין חצי קילו לשלושה קילוגרמים. לרוב אין מדובר בהשמנה אלא בעליית מסה, בגלל אצירת נוזלים ונפיחות בקרסוליים, בברכיים, באצבעות, בבטן ובשדיים בעקבות השינויים ההורמונליים בגוף. אך האם הקילוגרמים הנוספים בימים אלו הם אך ורק אשליה, או שמא יש חשש להשמנה אמתית, הדרגתית ומסוכנת?

השחקן הראשי במענה על השאלה הוא הגיל. כשמדברים על שינויי משקל תלויי מחזור, אצל נשים בגילאים מבוגרים יותר בגיל הפוריות יש עלייה משמעותית יותר במשקל, וככל שמתקדמים עם הגיל, הסכנה להשמנה בימי המחזור הופכת למוחשית יותר. לכך יש להוסיף את התאווה לפחמימות ולסוכרים, שמלווה נשים רבות לפני המחזור. בין הביוץ למחזור נוצרת ירידה ברמות האסטרוגן, הנחשב להורמון מדכא תיאבון. מאחר שרוב הנשים מכירות את תחושות הנפיחות שמובילות לכמיהה לסוכר ויודעות שאלו יחלפו בתוך ימים, יש סלחנות עצמית לחריגה קלורית, להפרזה במתוקים ולאכילה לא סדירה. ימים אלה לעתים מסתכמים בלא במעט רחמים עצמיים ובצורך לנחמה במנת קלוריות גבוהה יותר.

ההורמונים יורדים והתיאבון חוגג

התסמונת הקדם ווסתית הפחות מוכרת לציבור היא הפרעה דיספורית קדם-וסתית, המופיעה בשלושה עד שמונה אחוזים מהנשים בגיל הפוריות ומקושרת לעלייה במשקל. מדובר במצב קיצוני שמונע, כפי הנראה, מתגובת יתר לאסטרוגן ולהורמון נוסף, פרוגסטרון. אחת מתופעות הלוואי שלו היא שינויים והפרעות קוטביות אף יותר בהרגלי האכילה. כשתופעת הרעב מתעצמת, הדרך למאכלים רוויי שומן קצרה, ולא מן הנמנע שגם לאחר סיום המחזור יישארו בגוף כמה מאות גרמים עודפים. עכשיו תכפילו את זה ב-12 ותראו שיש כאן פוטנציאל לא מבוטל לעלייה שנתית של מספר קילוגרמים.

הסיכון גבוה במיוחד אצל נשים שכבר סובלות ממשקל עודף. תקופות המחזור שלהן עלולות להיות לא סדירות או ארוכות יותר, מה שמעלה את הצורך שלהן לאכול, מוסיף עוד למשקלן הגבוה ממילא וחושף אותן למחלות נוספות כמו סוכרת וגם לדיכאון. מחקרים אף הראו כי נערות הסובלות מהשמנת יתר מקבלות מחזור מוקדם יותר מנערות אחרות בגילן, תופעה שמקדמת מחלות נוספות, כולל סרטן. כן, למשקל יתר יש הרבה הפתעות בצדו, ורובן לא ממש טובות.

לשלוט בתחושת הרעב – גם לפני המחזור

ההמלצה לנשים הסובלות מהשמנת יתר היא לפתוח בדיאטה. קל להגיד וקשה לבצע, שהרי בנוסף לקשיים האובייקטיביים של ניסיון לרדת במשקל, ניצבות אותן נשים בפני שבועיים שלמים בכל חודש (בין תקופת הביוץ למחזור) שבהם רמת האסטרוגן בגוף יורדת והרעב עולה. בשל כך, ייתכן שהפיתרון להתקפי הרעב הללו הוא שימוש בתרופות נגד השמנת יתר אצל ד"ר רז.

עם ניסיון של למעלה מ-15 שנה ברפואה, ד"ר רז מטפל בקליניקה שלו ברמת החייל בהשמנת יתר, ומסייע למטופלים להבין את התהליך שהם עוברים. ד"ר רז סבל בעבר בעצמו מהשמנת יתר והשיל ממשקלו למעלה מ-35 ק"ג בזכות התרופות.  אל הקליניקה של ד"ר רז, שחבר באיגודים מקצועיים רבים, בהם גם החברה הישראלית לחקר וטיפול בהשמנת יתר, תוכלו להגיע לייעוץ ראשוני, שם תידון האפשרות להתחיל להשתמש בתרופות מרשם. אם אכן יוחלט שיש צורך בכך, המטופלת תקבל הדרכה מלאה והתאמת מינונים. היא גם תוכל לקבל תוכנית טיפולים בת שלושה עד שישה חודשים תוך התייעצות עם הצוות הרפואי, כמו גם ליווי של דיאטן קליני מקצועי שיסייע בבניית תפריט של תזונה משלימה, וכמובן ייחס חשיבות גם לתקופת המחזור החודשי.

הסיכונים, הגבוהים ממילא, גוברים בהדרגה אצל שים בשבועיים שבין הביוץ למחזור בכל חודש בחודשו. זו חשיפה עצומה למחלות. כדי לשפר את איכות החיים ולשמור על משקל יציב, הגיעי לייעוץ אצל ד"ר רז ובדקי את אפשרויותייך לטיפול לירידה ולשמירה על המשקל.