תוכנית הטיפול במרכז הרפואי

אצלנו במרכז הרפואי לטיפול בהשמנה, זו לא עוד דיאטה שעיקרה הוא ספרי חוקים או הגבלות,
אלא תהליך אישי וממוקד, אשר בראש ובראשונה שם את המטופל במרכז.

אצלנו במרכז הרפואי לטיפול בהשמנה, זו לא עוד דיאטה שעיקרה הוא ספרי חוקים או הגבלות,
אלא תהליך אישי וממוקד, אשר בראש ובראשונה שם את המטופל במרכז.

1

ליווי ופיקוח אישי
על ידי רופא מומחה

תהליך הטיפול במרכז הוא תהליך אישי,
החל מהגדרת הצורך הרפואי,
התאמת הטיפול התרופתי האישי הנכון
וליווי המטופל תוך מיצוי כל אפשרויות הטיפול הקיימות
עד לירידה הרצויה במשקל בצורה מאוזנת,
מבוקרת ונכונה.

עם קבלת התמונה הרפואית המלאה של המטופל בפגישת ייעוץ ראשונית, הכוללת היסטוריה רפואית, תרופות קבועות, מחלות רקע, הרגלים התנהגותיים ועוד, ובהנחה והמטופל נמצא מתאים לטיפול תרופתי, מותאמת לו תוכנית הטיפול התרופתית האישית עבורו.
במהלך התוכנית, המטופל מגיע לפגישות ייעוץ ומעקב חודשיות עם ד"ר רז לצורך בקרה קבועה על תהליך הירידה במשקל, תוך ניטור וטיפול בבעיות שונות בזמן אמת.
ד"ר רז נמצא בקשר אישי וקבוע עם כל מטופל לכל אורך הטיפול, למענה ותמיכה בכל בעיה העולה במהלך הטיפול.

הליווי כולל:

מתן הנחיות מדויקות למטופל 
הסבר והנחיות שוטפות על תהליך הטיפול ומה צפוי בתהליך, אופן השימוש בתרופה, לוחות זמנים בתהליך, הסבר מפורט על תופעות לוואי וכל זאת לצורך הסתגלות קלה יותר לתהליך.

טיפול ומניעת מגוון תופעות לוואי 
טיפול בתופעות לוואי העולות מן הטיפול בזמן אמת, מקטין משמעותית את אחוזי הנשירה מהטיפול – לעומת מטופלים הנוטלים את התרופה ללא הנחיה וליווי רפואי מקצועי.

שינוי מינוני תרופה
השגת תוצאות מקסימליות במינימום זמן באמצעות העלאת או הורדת מינונים בהתאם לצורך האישי העולה מהטיפול, ובמינימום תופעות לוואי.

שילובים בין תרופות
בהתאם לצורך האישי העולה מן הטיפול ולהשגת תוצאות מקסימליות במינימום זמן, להעלאת האפקטיביות של הטיפול התרופתי. 

2

ייעוץ, טיפול וליווי תזונתי אתכם לאורך כל הדרך

במסגרת תוכנית הטיפול במרכז הרפואי, המטופלים זוכים לליווי תזונתי אישי עם צוות דיאטנים קליניים מוסמכים ומקצועיים,
הממקדים את הטיפול בצורכי המטופל.

הטיפול התזונתי שם את המטופל במרכז, תוך התייחסות ומתן תשומת לב למכלול ההיבטים המרכיבים את חייו, ומשפיעים על תזונתו ובריאותו.
הליווי האישי חשוב לצורך קבלת מסגרת תזונה נכונה ומותאמת אישית עבור המטופל, וקבלת כלים שיעזרו לו להסתגל לטיפול התרופתי והקניית הרגלי תזונה בריאים יותר, שיאפשרו להם התנעת תהליך של ירידה מאוזנת ובריאה במשקל, והשגת שינוי שהוא לא רק זמני, אלא שימור תוצאות הירידה במשקל לאורך זמן.

גישת הטיפול התזונתי במרכז הרפואי אינה דומה לדיאטת ההרזיה הקלאסית, אשר מחקרית הוכח כי היא אינה מועילה לירידה ולשמירה על המשקל לאורך זמן, ובשל נוקשותה עלולה אף לגרום לנזקים בריאותיים וליצירת תסכול רב ומאבק פנימי מתמשך.
הגישה התזונתית במרכז היא גישת נון- דיאט, המשלימה ונתמכת באמצעות הטיפול התרופתי. גישה זו מבוססת על מתן כלים וסיוע למטופל כך שיוכל להיות קשוב לצרכיו, רצונותיו והעדפותיו, ולחזור להתנהלות על פי מנגנון הרעב והשובע הפנימי שלו, תוך גמישות מחשבתית וגמישות באופן ההתנהלות עם האוכל במהלך היום.
גישה זו מסייעת למטופלים לא רק לרדת במשקל בצורה נכונה, מאוזנת ונעימה, אלא גם לא אוסרת עליהם מאכלים אהובים, לא מצפה מהם ציפיות לא ריאליות או מצריך מהם מאמצים אדירים בכל רגע נתון.
התמיכה התזונתית מסייעת למטופלים גם ביום שאחרי סיום הטיפול במרפאה, כך שבסוף המטופל יוכל לרכוב בצורה עצמאית על אופני חייו, בביטחון, במודעות ובזרימה, תוך שמירה על תזונה מאוזנת ואיזון במשקל, בקלות.

3

ניהול אישי של
תיקי מטופלים

במסגרת תוכנית הטיפול, זוכים המטופלים לשירות ניהול אישי של תיק המטופל שלהם,
על ידי מנהל תיקי מטופלים
מנהל תיק המטופל מבצע שיחות ליווי ומעקב שבועיות לצורך מעקב אחר התקדמות הטיפול ומתן פתרונות מידיים לכל שאלה או בעיה העולה במהלך הטיפול, באמצעות מענה מיידי ו/או הפנייה להמשך טיפול על ידי הרופא ו/או הדיאטן הקליני במרפאה.
ליווי ומעקב זה חיוני לצורך שמירה על הרצף הטיפולי, ניטור בעיות העולות במהלך הטיפול ומתן פתרונות בזמן אמת ושמירה על ירידה קבועה ומאוזנת במשקל.

4

אפליקציית טיפול אישי לשיפור תהליך הטיפול ותוצאותיו

• מעקב וניהול אישי של כל ההיבטים בתהליך הירידה במשקל  ושינוי אורחות החיים של המטופלים

• הגברת האינטראקציה בין הצוות המקצועי למטופלים, תוך שמירה על קשר רציף ועל הרצף הטיפולי בין זמני הביקור במרפאה.

• נתוני זמן אמת אישיים ופרטניים, המספקים תובנות מעשיות לגבי אופן הטיפול ושיפור מתמיד בתוצאות הטיפול.

• מתן טיפול אפקטיבי שמאפשר גם שינוי מידי באורח החיים וגם שינוי התנהגותי לטווח הארוך.

קביעת יעדים
ומטרות למשקל יעד

מדידות היקפים, משקל,
קצב חילוף חומרים בגוף,
מאזן מים, מסה ואחוזי
שומן ושריר בגוף

שיחות וידאו בין הצוות המטפל למטופלים, לצורך מעקב ומתן פתרונות

התראות מערכת בזמן
אמת על חריגה בנתונים
והתערבות טיפולית מיידית

קבלת טיפים ומידע
אפקטיבי לירידה במשקל
ולשמירה עליו

רישומי אכילה וארוחות
אישיות, רישומי צריכת
נוזלים, רישומי צעדים
יומיים ומעקב אימונים,
מעקב שעות שינה

בנוסף, שילוב הנתונים האישיים בין מכשירים אלקטרונים שונים- כגון משקל דיגיטלי ושעון יד חכם, המקנים ניטור מרחוק של המדידות והרישומים לצורך טיפול ומעקב יעילים יותר.

5

בדיקת הרכב גוף וחילוף חומרים במנוחה (BMR)

בדיקות אנליזה של מסת שומן, מסת שריר והרכב מים בגוף, באמצעות מכשור טכנולוגי חדיש בשיטת מוליכות חשמלית.
האנליזה אורכת מספר דקות ללא כל צורך במאמץ פיזי. הבדיקה מסייעת בהבנת הרכב החומרים בגוף, המאזן הקלורי (קצב חילוף החומרים בגוף), השינויים והערכים לשיפור לאורך תקופת הטיפול ולאחריה.
בדיקה זו חשובה לצורך מעקב אחר התקדמות הטיפול וביצוע שינויים והתאמות בהתאם לצורך העלה מן הטיפול.

השמנה הפכה למגיפה והיא דורשת טיפול!

חשוב לדעת שהשמנה מוכרת בישראל ובמרבית מדינות העולם כמחלה כרונית, והיא הגיעה לממדים של מגיפה כלל עולמית של ממש. וכמו בכל מחלה כרונית,
רשויות הבריאות מכירות בצורך הרפואי עבור טיפול בהשמנה.
עודף משקל והשמנת יתר הם מושגים המתייחסים למצב בו היחס בין משקל הגוף לגובה,
עולה על היחס הנחשב כתקין,
וזאת עקב אגירה של עודפי שומן ברקמות. המדד המקובל להערכת השמנת יתר ועודף משקל הוא מדד מסת הגוף, או בקיצור: BMI,
והוא מחושב על ידי חילוק משקל הגוף (מספר הקילוגרמים) בגובה בריבוע (במטרים).
על פי הנוסחה של מדד מסת הגוף, משקל תקין נע בין BMI 18.5 ל- BMI 24.9,
עודף משקל מוגדר כ- BMI בין 25 ל- 29.5 והשמנת יתר מוגדרת כ – BMI מעל 30.
נתונים שפורסמו על ידי משרד הבריאות מצביעים על כך שבארץ,
כמעט רבע מכלל האוכלוסייה סובלת מהשמנה וכמעט כל אדם שני מתמודד עם בעיה של עודף משקל. יש לה השלכות קשות על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו.
מסיבה זו רשויות הבריאות מכירות בכך כי טיפול בהשמנה דורש התייחסות רפואית.

טיפול בהשמנת יתר – מהם היסודות לטיפול רפואי יעיל?

בין אם אנחנו חווים השמנת יתר או עודף משקל, ברמה הבסיסית ביותר המשקל שלנו נקבע על ידי האיזון בין כמות האנרגיה שאנו מכניסים לגוף וכמות האנרגיה שאנו מוציאים – כלומר האוכל שנאכל והקלוריות ממנו שנשרפות. כשאנו שורפים יותר קלוריות ממה שאנו אוכלים, נרד במשקל.

כשאנו אוכלים יותר ממה שאנו שורפים, נעלה במשקל. לכאורה זוהי משואה פשוטה, אולם חוקרים גילו כי השמנה היא בעצם עניין מורכב הרבה יותר, משום שלגוף יש מנגנונים מורכבים הקשורים זה בזה לוויסות המשקל. אחד ממנגנונים אלו הוא ההורמון לפטין המופרש מתאי השומן.

המוח מזהה את רמת הלפטין בגוף ומשתמש במידע כמעין ברומטר: כשאין מספיק לפטין, הגוף לכאורה זקוק ליותר מזון. רמה נאותה של לפטין היא סימן שאכלנו כפי שהיינו צריכים, והמוח יגרום לתחושת שובע.

אולם הבעיה היא, שהרבה אנשים עם השמנת יתר ועודף משקל מגלים עמידות ללפטין. מוחם אינו מזהה כראוי את רמת הלפטין בגוף, ו"חושב" שיש מעט מידי לעומת הכמות האמיתית שהופרשה.

כתוצאה מכך, אדם שהוא "עמיד ללפטין" ימשיך לחוש רעב, במצב בו אדם ללא עמידות ללפטין ירגיש שובע. הלפטין הוא אחד מהמנגנונים העיקריים בו טיפול בהשמנת יתר רפואי ומקצועי מתמקד, אך הוא לא היחיד.

זהו רק אחד מתוך מנגנונים שונים שמווסתים את המשקל, וכל חריגות במנגנונים אלו יכולה להקשות על הירידה במשקל ועל השמירה על המשקל החדש לאורך זמן. מהם היסודות של טיפול רפואי בהשמנה וכיצד תרופות יכולות לסייע לרדת במשקל ביעילות? על כך במאמר שלפניכם.

על איזה צורך רפואי טיפול בהשמנה עונה?

הרבה מעבר לעניין האסתטי, לעודף משקל ולהשמנה יש השלכות הרות גורל על הבריאות. נתחיל מזה שהשמנה מהווה את גורם המוות החמישי בעולם, ובנוסף היא ידועה כגורם עיקרי למחלות כרוניות נלוות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, סרטן, דיכאון קליני, הפרעות שינה, בעיות נשימה ובמערכת השלד ועוד.

לכך מתווספים מחקרים המצביעים על העובדה שאנשים שמנים יחלו מוקדם יותר במהלך חייהם. גם הסיכון לתמותה מוקדמת גדול פי 50%-100% בהשוואה לאנשים עם משקל גוף תקין. בפועל, זה מתבטא בירידה של 8 שנים לערך בתוחלת החיים אצל אנשים בעלי BMI גדול מ- 40, ורק בישראל 4,046 איש מתים בכל שנה כתוצאה מהשמנת יתר

גם הסיבות להשמנת יתר מתקשרות לצורך הרפואי של טיפול בהשמנה. זה מכבר הוכח מחקרית כי השמנה היא מחלה שאינה חולפת מעצמה, משום שהיא נובעת מתפקוד לקוי של מנגנונים פיזיולוגיים-הורמונליים-גנטיים ומשיבוש האיזון בין מנגנוני השובע והרעב בגוף.

זאת גם אחת הסיבות לכך שמרבית הדיאטות לא עוזרות, ומחקרים מראים, כי בין 65-95% מהאנשים שמצליחים לרדת במשקל עולים הכל בחזרה.

לכן כיום ההבנה היא שרק החלטה לרדת במשקל והסתמכות על כוח הרצון לרוב לא יספיקו. השמנה היא הרבה מעבר לצריכת מזון מעובד עתיר קלוריות, אורח החיים המודרני המערב שעות רבות של ישיבה במשרד ובבית וחוסר בפעילות גופנית. ההתערבות צריכה להיות מקיפה, ולתת בראש וראשונה מענה רפואי, תזונתי ולעיתים גם פסיכולוגי, מה גם שחשוב להתחיל טיפול בהשמנה מוקדם ככל שניתן.

כיצד טיפול תרופתי בהשמנה יכול לסייע?

בישראל יש מגוון תרופות המאושרות ע"י משרד הבריאות וה- FDA עבור טיפול בהשמנת יתר, לטווח ארוך ולטווח קצר, כאשר כל תרופה עובדת במנגנון שונה, ורופא המתמקצע בתחום הטיפול ההשמנה יכול לשלב ביניהן, כדי למקסם את יעילות הטיפול. כך למשל, יש תרופה שמשפיעה על כימיקלים המופרשים במוח ובכך גורמת לאנשים לתחושת מלאות גם כשהם אוכלים מעט.

לעומתה, יש תרופה שאינה נספגת בגוף ולכן היא אינה משפיעה על המוח. במקום זאת, היא נקשרת לתאי השומן במערכת העיכול ומונעת משומנים להיספג בגוף. המינון הרגיל של תרופה זו יכול להפחית את כמות השומן הנספגת בכ- 30%.

תרופה חדשנית נוספת, מהווה נגזרת סינטטית של ההורמון ,GLP-1 המופרש בתגובה לאכילת מזון ופועל כמווסת תיאבון, בדומה להורמון, החומר הפעיל שבתרופה פועל במוח באזור המעורב בוויסות התיאבון ובהאטת קצב התרוקנות הקיבה והגברת תחושת המלאות.

היעילות והבטיחות של תרופה זו הוכחו במספר מחקרים קליניים ארוכי טווח, והיא נחשבת לחוד החנית בתחום של טיפול בהשמנת יתר. התרופה נמצאה כיעילה גם לירידה במשקל וגם לשמירה על המשקל החדש, בקרב מבוגרים וילדים.

בנוסף, קיימת קטגוריה של תרופות ללקיחה לטווח קצר, שפועלות לדיכוי התיאבון. הן אינן מאושרות לטווח ארוך לא בגלל נושא של בטיחות השימוש, אלא בגלל שלא נעשו עליהן עדיין מחקרים ארוכי טווח כדי להוכיח את יעילותן.

משרד הבריאות אישר את השימוש של תרופות לירידה במשקל עבור אנשים עם מדד מסת גוף (BMI) גדול מ- 30, או עבור אנשים עם BMI 27 אם יש להם מחלות הקשורות להשמנה כגון סוכרת סוג 2 או מחלת לב. מדד מסת הגוף מהווה אמת מידה המבוססת על הגובה והמשקל. BMI בטווח הנורמה הוא בין 18.5 לבין 24.9, כאשר 25-29.9 זה מצב של עודף משקל, וכל מה שמעל הוא בגדר השמנת יתר.

טיפול בהשמנת יתר במסגרת מרפאת מומחים

טיפול תרופתי בהשמנה הוא לא "תיקון מהיר" של הבעיה. מדובר בתרופות כרוניות כמו אלו לטיפול בסוכרת או יתר לחץ דם, משום שהשמנת יתר מוגדרת בעצמה כמחלה כרונית, והפיזיולוגיה שגורמת לאדם מסוים להפוך לשמן לא נעלמת מעצמה. הפסקת הטיפול התרופתי אחרי זמן קצר לרוב תגרום לעלייה חוזרת במשקל, כך שאם רזינו 10 קילו אך העלנו הכל תוך שנה, הטיפול לא ממש סייע.

אך טיפול לטווח ארוך לאו דווקא אומר שאנשים ייקחו את אותה התרופה למשך כל החיים, ויש אפשרות לשינויים בין תרופות, או להפסקות בין הטיפולים.

טיפול תרופתי שניתן במסגרת של מרפאה רב- תחומית לטיפול בהשמנה נמצא מחקרית כיעיל מאוד, משום שבמסגרת פורמלית שכזו, מומחים מתחומים שונים של הטיפול בהשמנה, בונים עבור כל מטופל מסגרת טיפול מקיפה ומותאמת אישית, והם מלווים אותו באופן צמוד להצלחה.

 

התוכנית כוללת אבחון רפואי מקיף לזיהוי הטריגר האינדיבידואלי להשמנה מתוך שלל הגורמים האפשריים, התאמת תוכנית תזונתית על ידי אנשי מקצוע, כאשר המטרה היא להשיג ירידה במשקל ושינוי בסגנון החיים באופן ארוך טווח, כדרך לשמירה על תוצאות הטיפול לכל החיים.

טיפול בהשמנת יתר במסגרת מרפאה מקצועית, נוגע גם בנושא של אכילה רגשית, משום שאנשים הנוטים לאכול רגשית זקוקים להחזקה מקצועית צמודה מאוד, מאחר והם נוטים להרגיש בחוסר שליטה ובסטרס. במצב זה טיפול באכילה רגשית עשוי לשלב, יחד עם הטיפול התזונתי והשינוי באורח החיים, גם תרופות המונעות כמיהה, חשקים ומחשבות על אוכל, שיכולות לתרום משמעותית להצלחת הטיפול.

המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה בראשות ד"ר רז הגואל מציע תוכנית טיפול בהשמנת יתר ממוקדת, בליווי אישי של מערך תומך המשלב צוות מקצועי – רפואי, תזונתי ורגשי – לשינוי אורחות חיים ושימור התוצאות לאורך זמן. המרכז מהווה בית חם ועוטף לאלפי סיפורי הצלחה של מטופלים, הודות למערך טיפול בהשמנת יתר ותמיכה מקצועית, יחס אישי וביטחון שהצוות מעניק למטופלים.

כל זאת בשילוב של מכלול אפשרויות טיפול בהשמנת יתר, לאימוץ אורח חיים בריא ולשימור התוצאות לטווח הרחוק. הטיפולים מתבצעים בשיטות ייחודיות ובטכנולוגיות חדשניות המתקדמות ביותר בעולם הרפואה.