השמנת יתר - כל הסיכונים הרפואיים

מבעיית התנהגות - למגיפה

עד לשנות ה-90 נחשבה השמנה לעניין התנהגותי לחלוטין. אתם סובלים מעודף משקל? הבעיה היא בכם, בחוסר השליטה שלכם, בחשקים הרגעיים למזונות שונים הגורמים לכם לרצון הכפייתי ללכת למקרר ב-2 לפנות בוקר.

למעשה, אפילו בימינו רבים סבורים שאם אתה סובל מעודף משקל, כל שעליך לעשות הוא פשוט "לסגור את הפה". קל, לא?

לא כל כך. לפני כעשרים שנה החלו רופאים בכירים בארצות הברית לשנות את הגישה. בעוד בעולם המערבי ממשיכים לעלות במשקל, המומחים הבינו שלא מדובר פה בעניין טריוויאלי. השמנה היא בעיה שנובעת מלא מעט סיבות, החל מגנטיקה, דרך תיעוש-יתר של המזון ועד לאורח החיים המודרני, שהרגיל אותנו לשעות רבות יותר של עבודה סטטית במשרד, וכתוצאה מכך גם לחוסר בפעילות גופנית.

זו אחת הסיבות שמרבית הדיאטות לא עוזרות. על פי מחקרים, בין 65 ל-95 אחוז מאלה שיורדים במשקל חוזרים אליו.

הבעיה לא פסחה גם על ישראל:
50%

מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל
חולה בהשמנה

70%

מהחולים בהשמנה חולים גם במחלות נלוות – סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, סרטן ועוד.

4,000

איש מתים בכל שנה בישראל כתוצאה ממחלות הנלוות להשמנה

השמנת יתר - איזה סוג מחלה?

השמנת יתר היא המחלה הכרונית הנפוצה ביותר בארצות הברית. נכון להיום, קרוב ל-40 אחוזים מכלל האוכלוסייה הבוגרת סובלים מהשמנה יתרה. המספר צפוי להגיע ל-50 אחוז בתוך פחות מ-15 שנה. גם בישראל, המצב מדאיג.

נתונים שהתפרסמו זה עתה על ידי המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, מעלים שלמעלה מ50% מהישראלים סובלים כבר היום מעודף משקל ומהשמנת יתר . מחקרים אחרים מצביעים על כך שקצב הגידול או התפשטות ההשמנה בישראל עומד על כ 5% בממוצע לשנה, יותר מקצב גידול האוכלוסייה השנתי.

תוחלת החיים של אנשים הסובלים מהשמנת יתר מתקצרת ב-2 עד 4 שנים בקרב אנשים שה-BMI (מדד מסת גוף) שלהם עולה על 30, ו-8 עד 10 שנים אצל אנשים עם BMI גבוה מ-40 (מקביל לנזקים הנגרמים מעישון). מחקרים שונים הוכיחו כי גברים ונשים הסובלים מהשמנת יתר יאבדו בממוצע כ 8 שנים בריאות במהלך חייהם, ויחלו בגיל צעיר יותר בהשוואה לאנשים בעלי משקל תקין.

מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי JAMA ONCOLOGY מצא קשר מובהק בין השמנה בקרב נשים, לבין התפתחות מוקדמת של סרטן המעי הגס. על פי המחקר, נשים הסובלות מהשמנת יתר נמצאות בסיכון כפול להתפתחות המחלה. עקב סיבות אלה, קיימת חשיבות רבה עבור טיפול בהשמנה כבר בשלבים המוקדמים, בטרם התפתחות מחלות נלוות.

השמנת יתר נקשרת בסיכונים גבוהים ומצביעה על בריאות לקויה. המחלות הקשורות להשמנת יתר כוללות סוכרת, דום נשימה בשינה והצטברות שומן בכבד.
הרבה מערכות אורגניות בגוף מושפעות ממשקל היתר, בגלל לחצים פיזיים או שיבושים בחילוף החומרים בגוף. מחלות הנקשרות לעודף משקל ניתן לחלק לשתי קטגוריות עיקריות: ביומכניות (המערכות הפיזיות בגוף) ומטאבוליות (חילוף החומרים).

הכבדה ביומכנית כתוצאה מהשמנת יתר יכולה לגרום להרבה בעיות פיזיות כמו ארתריתיס, כאבים בגב התחתון, דורבן בכף הרגל, בקע ו-ורידים דליתיים (גדולים ומפותלים). כמו כן, שחיקה מתמדת של הברך והמפרקים כתוצאה מנשיאת משקל הגוף עלולה להוביל לקרע בסחוס ולצורך בהחלפת מפרק.

דום נשימה בשינה נפוץ מאוד בקרב הסובלים מהשמנת יתר, בעיקר בגלל עומס פיזי המופעל כתוצאה מהמשקל הגבוה כנגד החזה והסרעפת הגורם לקריסת הרקמות בצוואר במהלך השינה.

כיום הרפואה מכירה בכך שרקמה שומנית משפיעה על בלוטת האנדוקרין, שתפקידה להפריש הורמונים לתוך הגוף ובכך גם יוצרת אפקט על המערכת החיסונית. כשתאי השומן גדלים מעל גודלם הנורמלי הגוף צובר אנרגיה שומנית במקומות לא טבעיים עבורו, כמו הכבד, ובמיוחד באזור המותניים. תהליך זה מכונה "אדיפוסופתיה" או "שומן חולני" וכשזה קורה, אפשר ללקות במחלות מטאבוליות כמו סוכרת, יחד עם עלייה בלחץ הדם וברמת הכולסטרול בגוף.

אף על פי שאלה המחלות הנפוצות ביותר הקשורות בהשמנת יתר, ישנו סיכון מוגבר למחלות רבות אחרות כגון דלקות בכיס המרה, דלקת שחלות פוליציסטיות, קטרקט וסוגי סרטן שונים, כולל סרטן השד, פרוסטטה, סרטן המעי הגס וסרטן הוושט.

בשנים האחרונות טיפול בהשמנת יתר בעזרת תרופות נהיה נפוץ יותר ורשויות הבריאות בארץ ובעולם אישרו לשימוש מספר תרופות יעילות.

יעילות התרופות משתנה בין תרופה לתרופה וכך גם תופעות הלוואי ולכן חשוב להתאים טיפול תרופתי בהשמנה למטופל באופן אישי. לאחר האבחון ובהתאם להיסטוריה הרפואית, יוכל הרופא המטפל להמליץ על טיפול תרופתי מתאים כחלק מתוכנית טיפול אישית מקיפה, תרופתית ותזונתית.

כיום קיימים בעולם מעט מרכזים ומרפאות מומחים עם צוות רב-תחומי שמתמחה בטיפולים בהשמנה המעניקים ליווי רפואי ותזונתי.  מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מראים כי טיפול בהשמנת יתר הניתן על ידי צוות מקצועי רב-תחומי הוא יעיל במיוחד, גם למטרות של ירידה מאוזנת במשקל וגם לשם שימור התוצאות לאורך זמן.

 

 

למה חשוב לטפל בהשמנה?

השמנה היא מחלה, אשר מהווה את גורם המוות החמישי בעולם ואחד הגורמים המובילים לתחלואה כרונית ולמחלות נלוות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, סרטן ועוד.

על פי הנתונים של המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, יותר ממחצית מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלת מעודף משקל ומהשמנת יתר ‑ כ% 62 אחוזים מהגברים ו־% 55 אחוזים מהנשים בגילים 20־64.
מחקרים אחרונים מראים כי אנשים שמנים יחלו מוקדם יותר במהלך חייהם.

לכן, קיימת חשיבות רבה לטיפול בהשמנה כבר בשלבים המוקדמים, בטרם התפתחות מחלות נלוות, ולעודד את המטופל לפנות לגורמים הרפואיים הרלוונטיים לצורך קבלת טיפול בהשמנת יתר.

גם העובדה שעודף משקל הוא הגורם למגוון רחב של מחלות קשות ומוות כתוצאה של עודף משקל הפך לסיבה מספר 2 אחרי עישון טבק, סייעה להבנה שבמגיפה רחבת-ההיקף הזאת יש לטפל.

בעוד שאנחנו נלחמים בעודף המשקל בשיטות רבות, החל מדיאטות קפדניות ועד לניתוחים בריאטרים במקרה הצורך, ב-2013 הושגה פריצת דרך רשמית בנושא, כשאיגוד הרופאים האמריקאי קבע בוועידה שנערכה בשיקגו שהשמנה היא מחלה שיש לטפל בה בדרכים רפואיות.

כיום, ישנה הבנה עמוקה יותר של המנגנונים במוח האחראים על השובע, ויודעים כבר לומר שאחת הבעיות הגדולות שמובילות לבעיית ההשמנה היא שיבוש האיזון בין מנגנוני השובע ומנגנוני הרעב בגוף שלנו , מה שמצריך התערבות תרופתית לטיפול במחלה.

אילו תרופות קיימות כיום לטיפול בהשמנה?

בעקבות ההבנה העמוקה יותר של פעילות מנגנוני השובע והערב בגוף, רשויות הבריאות בארץ ובעולם אישרו בשנים האחרונות לשימוש מספר תרופות יעילות, הפועלות לאיזון המנגנונים האחראים על אזורי השובע במוח וכן על הקיבה.

יש תרופות שפועלות על מנגנון הרעב והשובע במוח, אחרות פועלות על פירוק השומן מהמזון בקיבה. חלק מיועדות לשימוש קבוע וחלק מוגבלות בזמן. היעילות משתנה בין תרופה לתרופה וכך גם תופעות הלוואי.

לכן, חשוב להתאים את הטיפול התרופתי למטופל באופן אישי, לאחר הבנת ההיסטוריה הרפואית שלו, הכוללת התייחסות לנטילת תרופות קבועות והכרה במנגנון הבעיה אצלו.

תרופות המרשם , המאושרות על ידי ה-FDA ומשרד הבריאות, מסייעות לירידה במשקל בזכות עבודתן על מרכז השובע של המוח ודיכוי תחושת הרעב. יתרונן הגדול אינו טמון רק ביכולתן לסייע לרדת במשקל, אלא בשמירה עליו לאורך זמן.

כאשר המטופל מפחית משמעותית ממשקלו באמצעות הטיפול התרופתי והוא אינו עוסק באופן עקבי במחשבות על אוכל, הוא מסוגל להתחיל בטיפול היקפי רב תחומי, המסייע בירידה מבוקרת והדרגתית, תוך הרגלת הגוף בהמשך למינונים נמוכים יותר של התרופה. שיטת טיפול זו עוזרת לשמירה על המשקל גם לאחר ההרזיה ולמניעת השמנה נגדית.

כיום, ישנה הבנה עמוקה יותר של המנגנונים במוח האחראים על השובע, ויודעים כבר לומר שאחת הבעיות הגדולות שמובילות לבעיית ההשמנה היא שיבוש האיזון בין מנגנוני השובע ומנגנוני הרעב בגוף שלנו , מה שמצריך התערבות תרופתית לטיפול במחלה.

האם אני מתאים לטיפול תרופתי?

כדי לדעת אם אתם מתאימים לטיפול תרופתי לירידה במשקל, יש להבין כיצד בודקים השמנה. קנה המידה האובייקטיבי ביותר כיום הוא מדד מסת הגוף (BMI). דרך טבלה פשוטה המשקללת את היחס בין גובה למשקל, ניתן לבדוק מהו ה-BMI שלכם.

BMI בין 18 ל-24.9 נחשב למשקל גוף תקין, בין 25 ל-29.9 נחשב לעודף משקל ו-BMI של 30 ומעלה מעיד כבר על השמנת יתר. כמובן שככל שה-BMI עולה, כך גדלה הסכנה לבריאותכם ויותר מכך, כשהגוף מתרגל למשקלכם, הוא גם מאלץ אתכם לצרוך יותר סוכרים ופחמימות, כך שהקושי לרדת בדרכים קונבנציונליות רק יגדל.

טבלת מדדי BMI