אוזמפיק

אוזמפיק – טיפול תרופתי לסוכרת והורדה במשקל

אוזמפיק היא זריקה המשמשת לטיפול בסוכרת וניתנת תחת אישור מיוחד גם עבור הורדה במשקל. אוזמפיק מכילה חומר פעיל בשם סמוגלטייד, והיא פועלת במנגנון של דיכוי התיאבון והגברת תחושת השובע לאחר ארוחות ומחקרים הוכיחו כי היא יכולה לסייע בהפחתת 20% ממשקל הגוף בתוך כשנה.

קריטריונים לקבלת התרופה
  • גיל 18 ומעלה
  • ערך BMI (חישוב מסת גוף) של 30 ומעלה המוגדר כמצב של השמנת יתר חמורה 
  • ערך BMI (חישוב מסת גוף) של 27 ומעלה המוגדר כמצב של עודף משקל, אולם רק אם קיים בנוסף גורם סיכון אחד לפחות הקשור להשמנת יתר, כגון סוכרת, לחץ דם גבוה, רמות גבוהות של שומנים בדם ועוד
לבדיקת התאמה לטיפול תרופתי (מחשבון BMI)
שם התרופה
אוזמפיק (Ozempic ®)
צורת מתן התרופה
תמיסה להזרקה תת עורית בעט מוכן לשימוש
החומר הפעיל בתרופה
סמגלוטייד (Semaglutide). מדובר באותו חומר פעיל שנמצא בתרופה וויגובי (Wegovi), השוני בין שתי התרופות הוא במינוני הנטילה: המינון של וויגובי לטיפול בהשמנה עומד על 2.4 מ"ג סמגלוטייד בעוד שהמינון של אוזמפיק לטיפול בסוכרת נע עד 1 מ"ג.
החברה המייצרת את התרופה
נובו נורדיסק (Novo Nordisk)
מדיניות ייצור תרופה
התרופה מיוצרת בדנמרק
מתי התרופה אושרה לשימוש
התרופה אושרה לשימוש בארה"ב לטיפול סוכרת בשנת 2017 ובישראל בשנת 2018.
האם צריך מרשם
כן, במידה ורופא המתמקצע בתחום הטיפול בהשמנת יתר יחליט, בהתאם לשיקול דעתו המקצועי, כי התרופה עשויה לסייע למטופל להפחית במשקל הוא יוכל להגיש לשם כך למשרד הבריאות בקשה מיוחדת לאישור הטיפול באמצעות טופס 29 ג', וזאת בנוסף למרשם הרפואי.
למה מיועדת התרופה
נכון ל- 2022 אוזמפיק במינון 1 מ"ג היא תרופה לטיפול בסוכרת סוג 2. יחד עם זאת, מאחר ומחקרים קליניים שנערכו לאחרונה הראו תוצאות מבטיחות מאוד בהקשר של הפחתת משקל בקרב מטופלים עם עודף משקל או השמנת יתר, ניתן להשתמש בה במינון גבוה יותר למטרה זו באמצעות הגשת טופס 29 ג' למשרד הבריאות.
כיצד משתמשים בתרופה
התרופה ניתנת כחלק מתוכנית טיפול מותאמת אישית, שכוללת בנוסף לטיפול התרופתי גם שינוי תזונתי ופעילות גופנית על פי הצורך
לא מדובר רק בכוח רצון. מדובר במדע!
מחקרים מוכיחים:
מהמטופלים שנטלו את התרופה במשך שנה הורידו כ-10% בממוצע ממשקל הגוף
% 0
מ"ג סמוגלטייד (החומר הפעיל בozempic) תרמו לירידה ממוצעת של כ-20% ממשקל גופם של הנחקרים
0
שבועות נשמרה הירידה במשקל, כלומר אוזמפיק מסייעת בשימור המשקל החדש
0

אוזמפיק – איך היא פועלת בגוף?

אוזמפיק היא תרופה המבוססת על מולקולה שדומה במבנה שלה להורמון האנושי: GLP-1. במילים אחרות, היא מהווה נגזרת סינטטית של ההורמון ולכן היא מסוגלת "לחקות" את הפעילות שלו בגוף, ובכך היא משתייכת לקבוצת תרופות בשם: 'מחקות אינקרטין'.(Incretin Mimetics) GLP-1 הוא הורמון שמופרש במערכת העיכול לאחר אכילה. אחד מתפקידיו בגוף הוא לעודד הפרשת אינסולין מתאי בטא בלבלב, ובכך הוא תורם לוויסות רמות הסוכר בדם. בנוסף, ההורמון תורם להגברת תחושת השובע לאחר ארוחות. ככל שמדובר בozempic, נראה כי התרופה מסייעת להפחתת משקל על ידי על ידי השפעה על אזורים במוח שגורמים להאטת קצב התרוקנות הקיבה לאחר ארוחות ולהגברה משמעותית של תחושת השובע.

בכבד:

ירידה ביצירת גלוקוז

הפחתת תכולת השומן

בלבלב: הגברת יצירת והפרשת אינסולין

במעי: האטת קצב התרוקנות הקיבה

במוח: עלייה ברמת הסיגנל לשובע

נגן וידאו

כיצד היעילות של ozempic מבוססת מדעית?

ככל הנוגע ליעילות של אוזמפיק לטיפול בעודף משקל והשמנת יתר, מחקר קליני מבוקר פלסבו משנת 2018 הראה תוצאות מבטיחות מאוד. במחקר השתתפו 957 מטופלים שסבלו מהשמנת יתר ללא סוכרת, עם ממוצע BMI 39 kg/m2 ) [1]. מטרת המחקר היתה להשוות בין ההשפעה של אוזמפיק (במינונים משתנים: 0.40.05, 0.1, 0.2 , מ"ג), לבין זו של הרכיב liraglutide – שהוא החומר הפעיל בתרופת ההרזיה סאקסנדה, וכן לפלסבו. כל זאת בשילוב עם תוכנית תזונתית ופעילות גופנית. 

המחקר ארך 52 שבועות, ותוצאותיו הראו כי נטילת אוזמפיק במינון יומי של 0.4 מ"ג הביאה לירידה ממוצעת של 13.8% ממשקל הגוף. החומר הפעיל של התרופה סאקסנדה לעומת זאת, הביא לירידה ממוצעת של 7.8% בלבד ממשקל הגוף. כל זאת בהשוואה לירידה מועטה של 2.3% ממשקל הגוף בקבוצת הפלסבו. 

מן התוצאות ניתן גם ללמוד, כי 85% מהמשתתפים שטופלו באוזמפיק הפחיתו לפחות 5% ממשקלם (חוץ מהמשתתפים שטופלו במינון נמוך של 0.05 מ"ג). בהשוואה לכך, מתוך קבוצת המשתתפים שנטלה liraglutide רק 66% השילו יותר מ- 5% ממשקל גופם, בהשוואה ל- 23% מקבוצת הפלסבו. 

מה שעוד נראה מבטיח הוא, שבקרב נוטלי אוזמפיק במינון 0.4 מ"ג, 65% השילו 10% ממשקל גופם. בהשוואה לכך, רק 34% ממטופלי ה- liraglutide הפחיתו 10% ממשקל גופם, ורק 10% מנוטלי הפלסבו. 

בעקבות תוצאות המחקר הנ"ל נערכה סדרה של 4 מחקרים קליניים נוספים על החומר הפעיל סמגלוטייד ('מחקרי STEP'), כדי להעריך את יעילותו במצבי עודף משקל והשמנת יתר ללא סוכרת. במחקרים השתתפו כ- 4,500 משתתפים עם עודף משקל או השמנת יתר, שקיבלו את התרופה במינון גבוה של 2.4 מיליגרם סמגלוטייד. תוצאות המחקרים הראו הפחתה משמעותית מאוד, של עד 20% ממשקל הגוף (ההפחתה הממוצעת עמדה על 18% ), ולא זאת בלבד, אלא שהיא נשמרה לאורך 68 שבועות. בנוסף, הטיפול הדגים פרופיל בטיחות גבוה. בעקבות סדרת מחקרי STEP, אושרה בארה"ב תרופה חדשה בשם ויגובי (Wegovy) לטיפול בעודף משקל והשמנת יתר המבוססת על אותו חומר פעיל כמו באוזמפיק, רק במינון לקיחה גבוה יותר, המכיל 2.4 מ"ג סמגלוטייד.

מעבר לכך, מחקר עדכני משנת 2019, הראה שאצל חולי סוכרת עם השמנת יתר היתה ירידה משמעותית גם ברמות ההומוגלובין המסוכרר (מדד ה- A1C) וגם במשקל (הפחתה של 5% ממשקל הגוף) כשהמשתתפים נטלו אוזמפיק [2]. 

  1. חולי סוכרת סוג 2 שנטלו אוזמפיק הפחיתו למעלה מ- פי 2 ממשקלם לעומת נטילת התרופה דולגלוטייד | טרוליסיטי (Trulicity), במינונים שונים:

גרפיקות-עמודים-14-1

*התוצאות הן ממחקר שארך 40 שבועות בו השתתפו 1,201 חולי סוכרת סוג 2 שנטלו בנוסף גם את התרופה מטפורמין (גלוקופאז').

2. חולי סוכרת סוג 2 שנטלו אוזמפיק בשני מינונים שונים הפחיתו למעלה מ- פי 2.5 ממשקלם לעומת נטילת התרופה סיטגליפטין (Januvia)

גרפיקות-עמודים-16

*התוצאות הן ממחקר שארך 56 שבועות בו השתתפו 1231 חולי סוכרת סוג 2 שנטלו בנוסף לאוזמפיק או ג'נוביה תרופה נוספת לוויסות רמות הסוכר בדם.

  1. חולי סוכרת סוג 2 שנטלו אוזמפיק במינונים שונים הפחתו הרבה יותר ממשקלם בהשוואה ללנטילת אינסולין לנטוס:

גרפיקות-עמודים-18

*התוצאות הן ממחקר שארך 30 שבועות בו השתתפו 1,089 חולי סוכרת סוג 2 

הפחתת מדדי המוגלובין A1C: במחקר שארך 40 שבועות בהשתתפות 1201 מטופלים עם סוכרת סוג 2, אוזמפיק הוכחה כמסייעת בהפחתת רמות המוגלובין A1C כשהיא התווספה לתוכנית טיפול תרופתית שכללה אינסולין. 

גרפיקות-עמודים-20

שיפור הבריאות: גם ירידה של 5% בלבד ממשקל הגוף משפרת משמעותית את הבריאות: ירידה ברמות הסוכר בדם, במדד לחץ הדם , הפחתת פגיעה בתפקודי הכליות, הפחתת שיעורי התמותה ממחלת לב, הפחתת הסיכון ב- 80% להתפתחות סוכרת סוג 2.

הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנה

השיטה היעילה ביותר לירידה במשקל באמצעות תרופות היא טיפול מותאם אישית, בליווי ומעקב של צוות מומחים רב מקצועי.

מחקרים [4,5] קליניים שונים שנעשו בשנים האחרונות הוכיחו כי הטיפול האפקטיבי ביותר לירידה במשקל הינו שילוב בין התאמה אישית של תרופות מתאימות במינון משתנה, לרבות שילובי תרופות, לבין ליווי רפואי ומעקב תזונתי של תזונאי קליני במסגרת טיפולית קבועה. תהליך כזה מעלה משמעותית את היענות המטופלים לטיפול ומסייע בשמירה על תוצאות הירידה במשקל לטווח ארוך.

המרכז לטיפול בהשמנה מציע תכנית היקפית רב-תחומית לירידה במשקל במשולב עם טיפול תרופתי. תכנית זו כוללת:

טיפול משולב

לחצו לקריאה
כדי להעלות את האפקטיביות של הטיפול ולהשיג תוצאות מקסימליות במינימום זמן, ד"ר רז עשוי לשלב את התרופה יחד עם תרופות הרזייה נוספות שפועלות במנגנוני פעולה אחרים, ולבצע שינויים במינוני התרופות בהתאם לצרכי הטיפול. המרכז לטיפול בהשמנה מציע תרופות חדשניות ייחודיות שנמצאות בקידמת המדע בתחום הירידה במשקל ואנחנו מתמחים בתפירת פרוטוקול טיפולי שמסתייע בשילובי תרופות לטובת השגת תוצאות מהירות באופן בטיחותי.