קגרילינטייד

קגרילינטייד – תרופה כנגד השמנת יתר

קגרילינטייד היא תרופה שנמצאת במחקרים קליניים כמסייעת להורדה במשקל, והיא צפויה להינתן כחלק מתוכנית טיפול מותאמת אישית, הכוללת פיקוח רפואי ושינוי תזונתי לטובת הפחתת משקל לאורך זמן.

קריטריונים לקבלת התרופה
  • לאחר אישור התרופה ייקבעו הקריטריונים להתוויות לטיפול
לבדיקת התאמה לטיפול תרופתי (מחשבון BMI)
שם התרופה
AM833 / קגרילינטייד (Cageilintide)
צורת מתן התרופה
תמיסה להזרקה תת עורית בעט מוכן לשימוש, פעם בשבוע
החומר הפעיל בתרופה
נגזרת סינתטית של ההורמון Amylin (אמילין)
החברה המייצרת את התרופה
נובו נורדיסק (Novo Nordisk)
מדיניות ייצור תרופה
התרופה מיוצרת בדנמרק
מתי התרופה אושרה לשימוש
נכון לשנת 2022, התרופה נמצאת בשלב המחקרים הקליניים וטרם אושרה לשימוש על ידי ה-FDA בארה"ב למטרות טיפול בעודף משקל והשמנה.
האם צריך מרשם
ככל הנראה כן - עם אישור התרופה ע"י רשויות הבריאות
למה מיועדת התרופה
קגרילינטייד (Cagrilintide) היא תרופה הנמצאת בשלבי מחקר קליני לטיפול בעודף משקל והשמנת יתר. עם אישור התרופה יקבעו הקריטריונים למתן שלה במצבים אלו.
כיצד משתמשים בתרופה
לאחר אישורה תינתן קגרילינטייד כחלק מתוכנית טיפול מותאמת אישית, שכוללת בנוסף לטיפול התרופתי גם שינוי תזונתי ופעילות גופנית על פי הצורך
לא מדובר רק בכוח רצון. מדובר במדע!
מחקרים מוכיחים:
% 0
ירידה במשקלם של נחקרים שנטלו את התרופה במשך 26 שבועות
% 0
ירידה במשקלם של נחקרים שנטלו את התרופה בשילוב עם וויגובי
% 0
ירידה בסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2 אצל אנשים עם עודף משקל המורידים 5% ממשקל הגוף

מהו אופן הפעולה של קגרילינייטד?

קגרילינטייד היא תרופה חדשנית, הראשונה מסוגה מבין משפחות התרופות לטיפול בהשמנה, המהווה נגזרת סינתטית של ההורמון אמילין (Amylin) אשר מופרש מתאי בטא בלבלב ביחד עם אינסולין. 

התפקיד העיקרי של ההורמון אמילין בגוף הוא ויסות רמות הסוכר בדם ומניעת מצב של  עלייה חדה שלהן לאחר ארוחות, ובהקשר זה הוא פועל בסינרגיה עם ההורמון אינסולין. בנוסף, ההורמון אמילין מעורב בהאטת קצב התרוקנות הקיבה, בוויסות התיאבון ובהגברת תחושת השובע לאחר ארוחות.

גרפיקות-עמודים-12-2

 

 

נגן וידאו

איזה ביסוס מדעי יש לתרופה קגרילינייטד?

היעילות של קגרילינטייד כטיפול פוטנציאלי בהפחתת משקל נסמכת על מחקרים קליניים ראשוניים שהתוצאות המבטיחות שלהם פורסמו לאחרונה בכתב העת המדעי היוקרתי The Lancet.  

במחקר קליני (פאזה 2) החוקרים ביקשו לבחון את היעילות של קגרילינטייד בחמישה מינונים שונים בהשוואה לחומר הפעיל לירגלוטייד (במינון 3 מ"ג) – עליו מבוססת התרופה לטיפול בהשמנה סקסנדה, ולפלסבו. משתתפי המחקר היו בוגרים (גיל 18 ומעלה) עם מדד מסת גוף (BMI) 30 ומעלה או BMI 27 ומעלה וחלקם סבלו מיתר לחץ דם או מעודף שומנים בדם. 

המחקר ארך 26 שבועות ובסיומו נמצא כי מינון של 4.5 מ"ג קגרילינטייד בנטילה חד שבועית בהזרקה תרם לירידה הגדולה ביותר במשקל: הפחתה של 10.8% ממשקל הגוף. בהשוואה לכך, נטילת קגרילינטייד 3 מ"ג למשך תקופת המחקר הביאה להשלת 9% ממשקל הגוף.

במחקר הקליני השני (מחקר פאזה 1b) החוקרים ערכו השוואה בין יעילות הטיפול בחומר הפעיל שבתרופת ההרזיה וויגובי (סמגלוטייד במינון 2.4 מ"ג), לבין השילוב של סמגלוטייד עם קגרילינטייד בשלושה מינוני נטילה שונים. במחקר זה השתתפו בוגרים מגיל 18 ומעלה בעלי מדד מסת גוף (BMI) 27 – 39.9 שלא סבלו ממחלות רקע. מלבד נטילת הטיפול התרופתי המשתתפים לא נדרשו לצרוך תזונה דלת קלוריות או להגביר את הפעילות הגופנית. 

תוצאות המחקר הראו כי לנטילת קגרילינטייד בשילוב עם סמגלוטייד 4.2 מ"ג היתה יעילות גבוהה יותר בהפחתת משקל בהשוואה לסמגלוטייד לבד. מבחינת מינון הנטילה היעיל ביותר, נמצא כי 2.4 מ"ג קגרילינטייד בשילוב עם סמגלוטייד 4.2 מ"ג (ווגובי) תרם להפחתה הגבוהה יותר ממשקל הגוף שעמדה על 17.1%. 

הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנה

השיטה היעילה ביותר לירידה במשקל באמצעות תרופות היא טיפול מותאם אישית, בליווי ומעקב של צוות מומחים רב מקצועי.

מחקרים [4,5] קליניים שונים שנעשו בשנים האחרונות הוכיחו כי הטיפול האפקטיבי ביותר לירידה במשקל הינו שילוב בין התאמה אישית של תרופות מתאימות במינון משתנה, לרבות שילובי תרופות, לבין ליווי רפואי ומעקב תזונתי של תזונאי קליני במסגרת טיפולית קבועה. תהליך כזה מעלה משמעותית את היענות המטופלים לטיפול ומסייע בשמירה על תוצאות הירידה במשקל לטווח ארוך.

המרכז לטיפול בהשמנה מציע תכנית היקפית רב-תחומית לירידה במשקל במשולב עם טיפול תרופתי. תכנית זו כוללת:

טיפול משולב

לחצו לקריאה
כדי להעלות את האפקטיביות של הטיפול ולהשיג תוצאות מקסימליות במינימום זמן, ד"ר רז עשוי לשלב את התרופה יחד עם תרופות הרזייה נוספות שפועלות במנגנוני פעולה אחרים, ולבצע שינויים במינוני התרופות בהתאם לצרכי הטיפול. המרכז לטיפול בהשמנה מציע תרופות חדשניות ייחודיות שנמצאות בקידמת המדע בתחום הירידה במשקל ואנחנו מתמחים בתפירת פרוטוקול טיפולי שמסתייע בשילובי תרופות לטובת השגת תוצאות מהירות באופן בטיחותי.