סאקסנדה

סקסנדה – טיפול תרופתי חדשני בהשמנת יתר

סקסנדה / סאקסנדה משמשת להורדה במשקל וניתנת כחלק מתוכנית טיפול מותאמת אישית, הכוללת פיקוח רפואי ושינוי תזונתי. סאקסנדה פועלת במנגנוני הפחתת תיאבון והעלאת תחושת השובע לאחר ארוחות, ויתרונה הגדול בכך שהיא מתאימה גם לילדים מעל גיל 12, בעלי BMI 30 ומעלה, או BMI 27 ומעלה עם גורם סיכון נוסף הקשור בהשמנת יתר.

סקסנדה לילדים ובני נוער
קריטריונים לקבלת התרופה
  • גיל 12 ומעלה
  • ערך BMI (חישוב מסת גוף) של 30 ומעלה המוגדר כמצב של השמנת יתר חמורה
  • ערך BMI (חישוב מסת גוף) של 27 ומעלה המוגדר כמצב של עודף משקל, אולם רק אם קיים בנוסף גורם סיכון אחד לפחות הקשור להשמנת יתר, כגון  סוכרת, לחץ דם גבוה, רמות גבוהות של שומנים בדם ועוד
לבדיקת התאמה לטיפול תרופתי (מחשבון BMI)
שם התרופה
סקסנדה (Saxenda®)
צורת מתן התרופה
תמיסה להזרקה תת עורית (3 מ"ל) בעט מוכן לשימוש
החומר הפעיל בתרופה
לירגלוטיד (Liraglutide)
החברה המייצרת את התרופה
נובו נורדיסק (Novo Nordisk)
מדיניות ייצור תרופה
התרופה מיוצרת בדנמרק
מתי התרופה אושרה לשימוש
התרופה אושרה לשימוש בארה"ב בשנת 2014 ובישראל היא מאושרת לשימוש משנת 2016
האם צריך מרשם
כן, נטילת התרופה מצריכה מרשם רפואי
למה מיועדת התרופה
סאקסנדה היא תרופה הניתנת לשם ירידה במשקל
כיצד משתמשים בתרופה
Saxenda ניתנת כחלק מתוכנית טיפול מותאמת אישית, שכוללת בנוסף לטיפול התרופתי גם שינוי תזונתי ופעילות גופנית על פי הצורך
לא מדובר רק בכוח רצון. מדובר במדע!
מחקרים מוכיחים:
מהמטופלים שנטלו סאקסנדה הפחיתו כ-10% בממוצע ממשקל הגוף.
% 0
מהמטופלים שנטלו Saxenda הפחיתו כ-5% ממשקל גופם או יותר
% 0
שנים לפחות נשמר המשקל החדש
0

כיצד סאקסנדה פועלת בגוף?

Saxenda/סקסנדה היא תרופה המבוססת על מולקולה שדומה במבנה ובפעילות שלה להורמון אנושי בשם GLP-1 שמופרש בכל פעם שאנו אוכלים מזון כלשהו. ההורמון פועל כמוריד את התיאבון ובמקביל מעלה את תחושת השובע לאחר אכילה. החומר הפעיל בסאקסנדה מחקה את פעילות ההורמון ומשפיע על המוח כאשר הוא נקשר לתאי עצב (נוירונים) שאחראים על ויסות התיאבון ועל התרוקנות איטית יותר של אוכל מהקיבה לאחר ארוחות. בכך שייכת סקסנדה למשפחה של תרופות ש'מחקות אינקרטין') באנגלית – Incretin Mimetics).  

למעשה, Saxenda מכילה את אותו חומר פעיל שבתרופה 'ויקטוזה' המשמשת לטיפול בסוכרת. ויקטוזה תורמת לוויסות רמות הסוכר בדם על ידי הגברת ההפרשה של ההורמון אינסולין מתאי בטא בלבלב בתגובה לאכילת מזון, וההבדל בין שתי התרופות הוא במינוני הנטילה שלהן. זאת מאחר שהתגלה שהחל ממינון מסוים, החומר הפעיל מסייע לא רק לאיזון רמות הסוכר בדם, אלא גם לירידה במשקל.

 

גרפיקות-עמודים-13-3-768x631
נגן וידאו

מהו הבסיס המחקרי ליעילות של סקסנדה?

סאקסנדה היא תרופה שהיעילות והבטיחות שלה בטיפול בעודף משקל והשמנה, הוכחו בארבעה מחקרים קליניים מבוקרי-פלסבו בהם השתתפו סך הכל מעל ל- 5000 מטופלים. המחקר הגדול ביותר שבחן את היעילות והבטיחות של סאקסנדה כלל 3,731 משתתפים והוא נמשך 56 שבועות [1]. בתום תקופת מחקר זה, נמצא כי סאקסנדה תרמה להפחתה משמעותית של 8% בממוצע ממשקל הגוף של המשתתפים. זאת לעומת ירידה בשיעור של 2.6% בלבד בקרב המשתתפים שנטלו פלסבו והסתמכו על התוכנית התזונתית והפעילות הגופנית בלבד. מעבר לכך, נמצא כי 63.5% מהמטופלים שהיו בקבוצה שנטלה סאקסנדה הפחיתו 5% ומעלה ממשקל גופם. זאת לעומת 26.6% בלבד מהמשתתפים שנטלו פלסבו. 

כמו כן, 33% מנוטלי סאקסנדה לעומת 10% מנוטלי הפלסבו, הפחיתו יותר מ- 10% ממשקל גופם.

גרפיקות-עמודים-12-1

במחקר קליני מבוקר פלסבו נוסף [2], השתתפו 846 איש עם עודף משקל או השמנת יתר ובנוסף עם סוכרת סוג 2. המחקר נמשך 56 שבועות ובסופו סאקסנדה הוכחה כיעילה ובטוחה בהפחתת משקל בשילוב עם דיאטה ופעילות גופנית. התוצאות הראו כי אצל 54.3% מנוטלי הסקסנדה היתה ירידה של 5% ויותר במשקל. זאת לעומת ירידה של 5% ויותר במשקל בקרב  21.4% בלבד מנוטלי הפלסבו. כמו כן, אצל 25.2% מנוטלי הסקסנדה היתה ירידה במשקל של יותר מ- 10% ממשקלם. אך לעומתם, רק 6.7% מנוטלי הפלסבו השילו 10% ומעלה ממשקל גופם.

ומה לגבי יעילות הטיפול בסוכרת? נמצא כי סקסנדה היתה יעילה לא רק בהפחתת משקל אלא גם בהפחתת הסיכון לפתח סוכרת. כך עולה מתוצאות מחקר קליני שנמשך 56 שבועות, בו השתתפו מטופלים עם טרום סוכרת ו- BMI 30 ומעלה או BMI 27 ומעלה, עם מצבים בריאותיים המקושרים לעודף משקל (כגון יתר לחץ דם ועוד) [3].

המחקרים אף הוכיחו כי היעילות הטיפולית של סקסנדה נשמרת למשך 3 שנים לפחות – כלומר היא מסייעת גם לשמירה על תוצאות הירידה במשקל לאורך זמן. בעקבות זאת, אישר ה- FDA את השימוש בסאקסנדה כטיפול ארוך טווח. 

הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנה

השיטה היעילה ביותר לירידה במשקל באמצעות תרופות היא טיפול מותאם אישית, בליווי ומעקב של צוות מומחים רב מקצועי.

מחקרים [4,5] קליניים שונים שנעשו בשנים האחרונות הוכיחו כי הטיפול האפקטיבי ביותר לירידה במשקל הינו שילוב בין התאמה אישית של תרופות מתאימות במינון משתנה, לרבות שילובי תרופות, לבין ליווי רפואי ומעקב תזונתי של תזונאי קליני במסגרת טיפולית קבועה. תהליך כזה מעלה משמעותית את היענות המטופלים לטיפול ומסייע בשמירה על תוצאות הירידה במשקל לטווח ארוך.

המרכז לטיפול בהשמנה מציע תכנית היקפית רב-תחומית לירידה במשקל במשולב עם טיפול תרופתי. תכנית זו כוללת:

טיפול משולב

לחצו לקריאה
כדי להעלות את האפקטיביות של הטיפול ולהשיג תוצאות מקסימליות במינימום זמן, ד"ר רז עשוי לשלב את התרופה יחד עם תרופות הרזייה נוספות שפועלות במנגנוני פעולה אחרים, ולבצע שינויים במינוני התרופות בהתאם לצרכי הטיפול. המרכז לטיפול בהשמנה מציע תרופות חדשניות ייחודיות שנמצאות בקידמת המדע בתחום הירידה במשקל ואנחנו מתמחים בתפירת פרוטוקול טיפולי שמסתייע בשילובי תרופות לטובת השגת תוצאות מהירות באופן בטיחותי.