קסימיה

קסימיה – תרופה חדשנית להורדה במשקל

קסימיה משמשת בארה"ב להורדה במשקל באמצעות הפחתת תיאבון ושליטה בחשקים לצריכת סוכרים ופחמימות. מחקרים הוכיחו כי אנשים אשר נטלו קסימיה הפחיתו ממשקלם לפחות 5% כבר לאחר 8 שבועות, והשיגו שינויים משמעותיים במדדים מטבוליים, כגון רמות הסוכר והשומנים בדם. קסימיה אינה רשומה בישראל וניתנת תחת אישור מיוחד להורדה במשקל.

קריטריונים לקבלת התרופה
  • גיל 18 ומעלה
  • ערך BMI (חישוב מסת גוף) של 30 ומעלה המוגדר כמצב של השמנת יתר חמורה
  • ערך BMI (חישוב מסת גוף) של 27 ומעלה המוגדר כמצב של עודף משקל, אולם רק אם קיים בנוסף גורם סיכון אחד לפחות הקשור להשמנת יתר, כגון  סוכרת, לחץ דם גבוה, רמות גבוהות של שומנים בדם ועוד
לבדיקת התאמה לטיפול תרופתי (מחשבון BMI)
שם התרופה
קסימיה (Qsymia®)
צורת מתן התרופה
קסימיה מבוססת על כמוסות שלוקחים אותן על קיבה ריקה, פעם ביום בלבד
החומר הפעיל בתרופה
Qsymia מכילה שני חומרים פעילים: פנתרמין (Phentermine) וטופירמאט Topiramate))
החברה המייצרת את התרופה
Vivus
מדיניות ייצור תרופה
התרופה מיוצרת בארה"ב
מתי התרופה אושרה לשימוש
Qsymia מאושרת לשימוש בארצות הברית משנת 2012, אך עדיין אינה מאושרת בישראל (המידע נכון לשנת 2022)
האם צריך מרשם
כן, נטילת התרופה מצריכה מרשם רפואי
למה מיועדת התרופה
קסימיה היא תרופה הניתנת לשם ירידה במשקל בכפוף להגשת טופס 29 ג'.
כיצד משתמשים בתרופה
Qsymia ניתנת כחלק מתוכנית טיפול מותאמת אישית, שכוללת בנוסף לטיפול התרופתי גם שינוי תזונתי ופעילות גופנית על פי הצורך
לא מדובר רק בכוח רצון. מדובר במדע!
מחקרים מוכיחים:
% 0
מהמטופלים שנטלו קסימיה הורידו לפחות 10% ממשקל גופם לאחר כשנה
% 0
ממשקל הגוף של המטופלים שנטלו Qsymia ירד כבר לאחר 8 שבועות
% 0
ירידה בסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2 אצל אנשים עם עודף משקל המורידים 5% ממשקל הגוף

מהו מנגנון הפעולה של קסימיה?

Qsymia מכילה בתוכה שילוב שתי תרופות: פרמנטין וטופירמאט – ושתיהן מאושרות על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). 

התרופה פרמנטין פועלת כמו אמפטמינים על מערכת העצבים הסימפתטית: היא ממריצה עצבית שגורמת לשחרור של המוליך העצבי נוראדרנלין במוח, ובאופן זה היא גורמת לעלייה ברמת ההורמון לפטין. הלפטין גורם גם לדיכוי של התיאבון וגם להגברה של תחושת השובע לאחר הארוחות. 

Qsymia

 

התרופה טופירמאט, לעומת זאת, פותחה לראשונה כתרופה נוגדת פרכוסים, אולם מאוחר יותר התגלה כי אחת מההשפעות הנילוות שלה היא דיכוי התיאבון והגברת תחושת השובע. אומנם מנגנון הפעולה של טופירמאט בהפחתת משקל עדיין לא ברור לגמרי, אולם חוקרים מצאו שיש לה השפעה על המוליך העצבי 'גאבא' – שמשפיע על התיאבון ותחושת השובע לאחר ארוחות. בנוסף, טופירמאט מעכבת בגוף אנזימים שנקראים 'קרבוניק אנהידראז' – ובכך היא מעכבת תהליכי יצירת שומנים בגוף כמו טריגליצרידים.

הייחודיות של Qsymia הוא בשילוב בין שני חומרים פעילים שפועלים במנגנוני פעולה שונים, וכן במנגנון השחרור המושהה של החומרים הפעילים, שבדרך כלל מאפשר נטילה של כמוסה אחת בלבד ביום.

נגן וידאו

מהם תוצאות המחקרים שבדקו את Qsymia?

שני מחקרים קליניים גדולים (3,754 משתתפים) וארוכי טווח (56 שבועות) בחנו את היעילות והבטיחות של קסימיה. כל המשתתפים הנ"ל היו בעלי BMI 27 ומעלה, ולקיחת התרופה שולבה עם דיאטה ופעילות גופנית. 

במחקר הראשון [1] השתתפו  1,267 נשים וגברים עם BMI 35-79. קסימיה סייעה למשתתפים שנטלו את המינון המקסימלי להשיל 10.9% ממשקל גופם. לעומתם, המשתתפים שלקחו את המינון הנמוך יותר (המינון ההתחלתי) הפחיתו 5.1% ממשקל גופם. אולם המשתתפים בקבוצת הפלסבו (שטופלו באמצעות דיאטה ופעילות גופנית בלבד) הפחיתו רק 1.6% ממשקל גופם.

 

מנתוני המחקר עולה שיותר מטופלים שנטלו Qsymia (47% שהיו על מינון גבוה ו- 19% שהיו על מינון נמוך) הפחיתו לפחות 10% ממשקלם. כמו כן, יותר מטופלים שלקחו קסימיה (67% שהיו על מינון גבוה ו- 45% שהיו על מינון נמוך) השילו 5.1% ממשקלם.

 

ומה עוד מעניין לציין? שהמשתתפים שלקחו קסימיה במינון הגבוה הפחיתו ממשקלם לפחות 5% כבר לאחר 8 שבועות, והם גם השיגו שינויים משמעותיים במדדים מטבוליים (כגון רמות הסוכר והשומנים בדם).

במחקר השני [2], השתתפו 2,487 משתתפים עם BMI 27-45, שהיו להם לפחות עוד שתי מחלות רקע הקשורות למשקל העודף. קסימיה סייעה למשתתפים שנטלו את המינון המקסימלי להפחית 9.8% ממשקל גופם. לעומתם, המשתתפים שלקחו את המינון ההתחלתי הנמוך יותר, השילו 7.8% ממשקל גופם. אולם המשתתפים בקבוצת הפלסבו, שטופלו באמצעות דיאטה ופעילות גופנית בלבד, הפחיתו רק 1.2% ממשקל גופם.

מנתוני המחקר עולה כי יותר מטופלים שנטלו Qsymia (48% מקבוצת המינון הגבוה ו- 37% מקבוצת המינון הנמוך) הפחיתו לפחות 10% ממשקלם. כמו כן, יותר מטופלים שלקחו קסימיה (70% מקבוצת המינון המקסימלי ו- 62% מקבוצת המינון ההתחלתי) הפחיתו 5.1% ממשקלם.    

מה עוד מעניין לציין? שהמשתתפים בשתי הקבוצות שלקחו קסימיה (במינון הנמוך והגבוה) הורידו ממשקלם לפחות 5% כבר בתום 8 שבועות מתחילת המחקר. 

הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנה

השיטה היעילה ביותר לירידה במשקל באמצעות תרופות היא טיפול מותאם אישית, בליווי ומעקב של צוות מומחים רב מקצועי.

מחקרים [4,5] קליניים שונים שנעשו בשנים האחרונות הוכיחו כי הטיפול האפקטיבי ביותר לירידה במשקל הינו שילוב בין התאמה אישית של תרופות מתאימות במינון משתנה, לרבות שילובי תרופות, לבין ליווי רפואי ומעקב תזונתי של תזונאי קליני במסגרת טיפולית קבועה. תהליך כזה מעלה משמעותית את היענות המטופלים לטיפול ומסייע בשמירה על תוצאות הירידה במשקל לטווח ארוך.

המרכז לטיפול בהשמנה מציע תכנית היקפית רב-תחומית לירידה במשקל במשולב עם טיפול תרופתי. תכנית זו כוללת:

טיפול משולב

לחצו לקריאה
כדי להעלות את האפקטיביות של הטיפול ולהשיג תוצאות מקסימליות במינימום זמן, ד"ר רז עשוי לשלב את התרופה יחד עם תרופות הרזייה נוספות שפועלות במנגנוני פעולה אחרים, ולבצע שינויים במינוני התרופות בהתאם לצרכי הטיפול. המרכז לטיפול בהשמנה מציע תרופות חדשניות ייחודיות שנמצאות בקידמת המדע בתחום הירידה במשקל ואנחנו מתמחים בתפירת פרוטוקול טיפולי שמסתייע בשילובי תרופות לטובת השגת תוצאות מהירות באופן בטיחותי.