מגזין המרכז הרפואי
לטיפול בהשמנה
רישום לנויזלטר
ירידה במשקל
ירידה במשקל

ירידה במשקל – שלושת הדברים המשותפים לכל הדיאטות שבאמת עובדות תקראו לכך איך שתרצו: תוכנית תזונתית, אורח חיים, דיאטה וכו’, אך האמת היא שבין אם

למאמר »
טיפול בהשמנת יתר

טיפול בהשמנת יתר

טיפול בהשמנת יתר – מהם היסודות לטיפול רפואי יעיל?

בין אם אנחנו חווים השמנת יתר או עודף משקל, ברמה הבסיסית ביותר המשקל שלנו נקבע על ידי האיזון בין כמות האנרגיה שאנו מכניסים לגוף וכמות האנרגיה שאנו מוציאים – כלומר האוכל שנאכל והקלוריות ממנו שנשרפות. כשאנו שורפים יותר קלוריות ממה שאנו אוכלים, נרד במשקל.

כשאנו אוכלים יותר ממה שאנו שורפים, נעלה במשקל. לכאורה זוהי משואה פשוטה, אולם חוקרים גילו כי השמנה היא בעצם עניין מורכב הרבה יותר, משום שלגוף יש מנגנונים מורכבים הקשורים זה בזה לוויסות המשקל. אחד ממנגנונים אלו הוא ההורמון לפטין המופרש מתאי השומן.

המוח מזהה את רמת הלפטין בגוף ומשתמש במידע כמעין ברומטר: כשאין מספיק לפטין, הגוף לכאורה זקוק ליותר מזון. רמה נאותה של לפטין היא סימן שאכלנו כפי שהיינו צריכים, והמוח יגרום לתחושת שובע.

אולם הבעיה היא, שהרבה אנשים עם השמנת יתר ועודף משקל מגלים עמידות ללפטין. מוחם אינו מזהה כראוי את רמת הלפטין בגוף, ו”חושב” שיש מעט מידי לעומת הכמות האמיתית שהופרשה.

כתוצאה מכך, אדם שהוא “עמיד ללפטין” ימשיך לחוש רעב, במצב בו אדם ללא עמידות ללפטין ירגיש שובע. הלפטין הוא אחד מהמנגנונים העיקריים בו טיפול בהשמנת יתר רפואי ומקצועי מתמקד, אך הוא לא היחיד.

זהו רק אחד מתוך מנגנונים שונים שמווסתים את המשקל, וכל חריגות במנגנונים אלו יכולה להקשות על הירידה במשקל ועל השמירה על המשקל החדש לאורך זמן. מהם היסודות של טיפול רפואי בהשמנה וכיצד תרופות יכולות לסייע לרדת במשקל ביעילות? על כך במאמר שלפניכם.

טיפול בהשמנת יתר – הקשר הגנטי

מנקודת מבט אבולוציונית, יש יתרון בצבירת שומן עודף. לאורך כל ההיסטוריה האנושית, אנשים היו חשופים לתקופות של מחסור ורעב, ולאילו שצברו שכבת שומן היה סיכוי טוב יותר לשרוד תקופות אילו לעומת אנשים שלא צברו שומן.

הבעיה היא שההסתגלות האבולוציונית הזאת, שאולי הצילה את אבות אבותינו בזמנים קשים, פוגעת בנו עכשיו. אך זה לא אומר שנטייה מוקדמת להשמנה תתבטא בוודאות בהשמנת יתר או עודף משקל. גם העובדה שהאוכלוסייה כיום היא במשקל גבוה יותר מזה שבדורות הקודמים מראה על כך שהגנים הם לא הכל בסיפור.

מדובר בשינוי סביבתי שעשה את ההבדל הגדול. נטייה גנטית לעודף משקל או השמנת יתר תבוא לידי ביטוי רק בסביבה מסוימת. כשאנו חיים בחברה של עבודה יושבנית ומוקפים בארוחות זולות, שופעות בקלוריות וזמינות בכל מקום – אז הגנטיקה יכולה לשנות הרבה.

כיצד טיפול תרופתי בהשמנה יכול לסייע?

בישראל יש מגוון תרופות המאושרות ע”י משרד הבריאות וה- FDA עבור טיפול בהשמנת יתר, לטווח ארוך ולטווח קצר, כאשר כל תרופה עובדת במנגנון שונה, ורופא המתמקצע בתחום הטיפול ההשמנה יכול לשלב ביניהן, כדי למקסם את יעילות הטיפול. כך למשל, יש תרופה שמשפיעה על כימיקלים המופרשים במוח ובכך גורמת לאנשים לתחושת מלאות גם כשהם אוכלים מעט.

לעומתה, יש תרופה שאינה נספגת בגוף ולכן היא אינה משפיעה על המוח. במקום זאת, היא נקשרת לתאי השומן במערכת העיכול ומונעת משומנים להיספג בגוף. המינון הרגיל של תרופה זו יכול להפחית את כמות השומן הנספגת בכ- 30%.

תרופה חדשנית נוספת, מהווה נגזרת סינטטית של ההורמון ,GLP-1 המופרש בתגובה לאכילת מזון ופועל כמווסת תיאבון, בדומה להורמון, החומר הפעיל שבתרופה פועל במוח באזור המעורב בוויסות התיאבון ובהאטת קצב התרוקנות הקיבה והגברת תחושת המלאות.

היעילות והבטיחות של תרופה זו הוכחו במספר מחקרים קליניים ארוכי טווח, והיא נחשבת לחוד החנית בתחום של טיפול בהשמנת יתר. התרופה נמצאה כיעילה גם לירידה במשקל וגם לשמירה על המשקל החדש, בקרב מבוגרים וילדים.

בנוסף, קיימת קטגוריה של תרופות ללקיחה לטווח קצר, שפועלות לדיכוי התיאבון. הן אינן מאושרות לטווח ארוך לא בגלל נושא של בטיחות השימוש, אלא בגלל שלא נעשו עליהן עדיין מחקרים ארוכי טווח כדי להוכיח את יעילותן.

משרד הבריאות אישר את השימוש של תרופות לירידה במשקל עבור אנשים עם מדד מסת גוף (BMI) גדול מ- 30, או עבור אנשים עם BMI 27 אם יש להם מחלות הקשורות להשמנה כגון סוכרת סוג 2 או מחלת לב. מדד מסת הגוף מהווה אמת מידה המבוססת על הגובה והמשקל. BMI בטווח הנורמה הוא בין 18.5 לבין 24.9, כאשר 25-29.9 זה מצב של עודף משקל, וכל מה שמעל הוא בגדר השמנת יתר.

טיפול בהשמנת יתר במסגרת מרפאת מומחים

טיפול תרופתי בהשמנה הוא לא “תיקון מהיר” של הבעיה. מדובר בתרופות כרוניות כמו אלו לטיפול בסוכרת או יתר לחץ דם, משום שהשמנת יתר מוגדרת בעצמה כמחלה כרונית, והפיזיולוגיה שגורמת לאדם מסוים להפוך לשמן לא נעלמת מעצמה. הפסקת הטיפול התרופתי אחרי זמן קצר לרוב תגרום לעלייה חוזרת במשקל, כך שאם רזינו 10 קילו אך העלנו הכל תוך שנה, הטיפול לא ממש סייע.

אך טיפול לטווח ארוך לאו דווקא אומר שאנשים ייקחו את אותה התרופה למשך כל החיים, ויש אפשרות לשינויים בין תרופות, או להפסקות בין הטיפולים.

טיפול תרופתי שניתן במסגרת של מרפאה רב- תחומית לטיפול בהשמנה נמצא מחקרית כיעיל מאוד, משום שבמסגרת פורמלית שכזו, מומחים מתחומים שונים של הטיפול בהשמנה, בונים עבור כל מטופל מסגרת טיפול מקיפה ומותאמת אישית, והם מלווים אותו באופן צמוד להצלחה.

התוכנית כוללת אבחון רפואי מקיף לזיהוי הטריגר האינדיבידואלי להשמנה מתוך שלל הגורמים האפשריים, התאמת תוכנית תזונתית על ידי אנשי מקצוע, כאשר המטרה היא להשיג ירידה במשקל ושינוי בסגנון החיים באופן ארוך טווח, כדרך לשמירה על תוצאות הטיפול לכל החיים.

טיפול בהשמנת יתר במסגרת מרפאה מקצועית, נוגע גם בנושא של אכילה רגשית, משום שאנשים הנוטים לאכול רגשית זקוקים להחזקה מקצועית צמודה מאוד, מאחר והם נוטים להרגיש בחוסר שליטה ובסטרס. במצב זה טיפול באכילה רגשית עשוי לשלב, יחד עם הטיפול התזונתי והשינוי באורח החיים, גם תרופות המונעות כמיהה, חשקים ומחשבות על אוכל, שיכולות לתרום משמעותית להצלחת הטיפול.

המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה בראשות ד”ר רז הגואל מציע תוכנית טיפול בהשמנת יתר ממוקדת, בליווי אישי של מערך תומך המשלב צוות מקצועי – רפואי, תזונתי ורגשי – לשינוי אורחות חיים ושימור התוצאות לאורך זמן. המרכז מהווה בית חם ועוטף לאלפי סיפורי הצלחה של מטופלים, הודות למערך טיפול בהשמנת יתר ותמיכה מקצועית, יחס אישי וביטחון שהצוות מעניק למטופלים.

כל זאת בשילוב של מכלול אפשרויות טיפול בהשמנת יתר, לאימוץ אורח חיים בריא ולשימור התוצאות לטווח הרחוק. הטיפולים מתבצעים בשיטות ייחודיות ובטכנולוגיות חדשניות המתקדמות ביותר בעולם הרפואה.

השארת תגובה
envelope foter
זה הזמן להתחיל את
הטיפול שלכם בהשמנה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם:
  [media_param]

  כל הזכויות שמורות למרכז הרפואי לטיפול בהשמנה – ד”ר רז 2022
  שיתוף ב facebook
  שיתוף ב linkedin
  שיתוף ב whatsapp
  שיתוף ב email
  שיתוף ב print