073-7944445

שאלות ותשובות

אספנו עבורכם את השאלות הפופולאריות ביותר, והשבנו עליהם.
לא מצאתם תשובה? אל תהססו לפנות אלינו!

באפשרותכם להקל על חיפוש השאלה. נווטו ישירות אל הקטגוריה או הזינו מילות חיפוש.

באפשרותכם לחפש מילה או ביטוי, התוצאה תודגש בצבע תכלת מיד בעת ההקלדה

מדד מסת הגוף (BMI) הוא קנה המידה האובייקטיבי למדידת משקל יתר. מדד BMI מתחת ל 18.5 נחשב לתת משקל, בין 18- 24.9 נחשב למשקל גוף תקין / בריא, בין 25 ל-29.9 נחשב לעודף משקל ו-BMI 30 ומעלה מעיד על השמנת יתר.

כן. בעבר הייתה הדעה הרווחת כי השמנה היא עניין התנהגותי, אולם לאורך השנים הוכרה השמנת היתר כמחלה (יש הטוענים שזו ממש מגיפה), וכך מתייחסים אליה גם במרבית איגודי הבריאות בעולם המערבי. על פי דעות רבות, מדובר בבעיה שבחלקה הגדול היא בכלל גנטית, ונגד גנטיקה קשה לטפל באמצעים לא-תרופתיים. זו אחת הסיבות שמרבית הדיאטות לא עוזרות. על פי מחקרים, בין 65 ל-95 אחוז מאלה שיורדים במשקל חוזרים אליו. טווח המספרים גדול, אמנם, אבל המגמה ברורה: הרוב לא מצליחים להישאר על משקל נמוך לאורך זמן וחוזרים להרגלי האכילה הישנים. ככל שתופעת ההשמנה גדלה, כך גדל הסיכוי שתתפשט בדורות הבאים.

כן, הבעיה הופכת קשה משנה לשנה בכל העולם וגם בישראל. על פי מחקר שפרסם משרד הבריאות ב-2013, אחד מכל שלושה תלמידים בבית הספר היסודי סובלים מעודף משקל. שיעור הילדים הסובלים מהשמנה עלה ביותר מ-50 אחוזים בעשורים האחרונים, כשמחקרים אחרים מראים כי לילד עם משקל עודף יש סיכוי גבוה לסבול מבעיות השמנה גם כמבוגר.

בניגוד לסברה הרווחת, השמנת יתר היא אינה רק תוצאה של תיאבון בריא ושל חשקים רגעיים למזונות שונים. בין הסיבות העיקריות לה, נמנים גורמים שונים, כמו נטייה גנטית, הרגלי עולם העבודה המודרני שכוללים מעט מאוד זמן פנוי ומחסור בפעילות גופנית וצריכת מזון מתועש עתיר שומנים. משכך, גם אלה אשר התמידו בשינוי התזונתי ואף השילו קילוגרמים רבים ממשקלם, צפויים ברוב המקרים לחזור אליו ולהצטרף שוב אל מעגל ההשמנה.

הטיפול התרופתי עובד בעיקר על מרכז השובע של המוח. הוא מפחית את הצורך לאכול בין ארוחות, מעלה את תחושת השובע ומעודד את המטופלים לנקוט באורח חיים בריא יותר וגם לשמור על הגזרה למשך זמן ארוך.

בהחלט. תרופות המרשם נבדקו לאורך השנים בקפידה, עברו את אישור ה-FDA והן גם מאושרות לשימוש על ידי משרד הבריאות הישראלי.

כמו בכל תרופה, תופעות הלוואי הן אינדיביאוליות לכל מטופל. יש מטופלים שלא יחושו כלל בתופעות לוואי, בעוד מטופלים אחרים יחושו בתופעות לוואי קלות בהתחלה. אל חשש, תופעות אלה נעלמות עם הסתגלות הגוף לתרופה.

הטיפול מיועד לגילאי 18+ , בעלי BMI (יחס גובה משקל) 27+ עם מינימום גורם סיכון אחד (יתר לחץ דם, שומנים בדם, טרום סכרת או סכרת) או 30+ ללא גורמי סיכון.

התרופה מסייעת לירידה מבוקרת במשקל, אולם יש לשלב אותה עם מעקב רפואי ותזונתי, על מנת לשמר את תוצאות הירידה לאורך זמן. בעזרת הרופא המטפל, יש לבנות תכנית רפואית ותזונתית מותאמת אישית, בהתייחס לעברו הרפואי של המטופל ולשגרת חייו, על מנת לסייע למטופל לסגל לעצמו אורח חיים בריא ולהקפיד עליו.

מרבית המטופלים בתרופות נגד השמנה הורידו כ-10 אחוזים ממשקלם בשבועות הראשונים של הטיפול. לכל אחד קצב הרזיה משלו. מהירות ההפחתה במשקל משתנה מאדם לאדם, ותלויה בין היתר גם בחילוף החומרים, בשינוי הרגלי תזונה ובאימוץ אורח חיים בריא.

משך הטיפול התרופתי משתנה ממטופל למטופל ועשוי לנוע בין מספר חודשים עד לשנה שלמה. לאחר ייעוץ עם הרופא, יכול המטופל לבנות תוכנית מותאמת אישית בת מספר משתנה של חודשים. ניתן להפסיק את השימוש בתרופה ולחדשו בעת הצורך ועל פי המלצות הרופא.