073-7944445

שאלות ותשובות

אספנו עבורכם את השאלות הפופולאריות ביותר, והשבנו עליהם.
לא מצאתם תשובה? אל תהססו לפנות אלינו!

באפשרותכם להקל על חיפוש השאלה. נווטו ישירות אל הקטגוריה או הזינו מילות חיפוש.

נווטו ישירות לקטגוריה הרצויה

שאלות ותשובות בנושא טיפול בהשמנה
שאלות ותשובות בנושא טיפולים אסתטיים

באפשרותכם לחפש מילה או ביטוי, התוצאה תודגש בצבע תכלת מיד בעת ההקלדה

שאלות ותשובות בנושא טיפול בהשמנה

מדד מסת הגוף (BMI) הוא קנה המידה האובייקטיבי למדידת משקל יתר. מדד BMI מתחת ל 18.5 נחשב לתת משקל, בין 18- 24.9 נחשב למשקל גוף תקין / בריא, בין 25 ל-29.9 נחשב לעודף משקל ו-BMI 30 ומעלה מעיד על השמנת יתר.

כן. בעבר הייתה הדעה הרווחת כי השמנה היא עניין התנהגותי, אולם לאורך השנים הוכרה השמנת היתר כמחלה (יש הטוענים שזו ממש מגיפה), וכך מתייחסים אליה גם במרבית איגודי הבריאות בעולם המערבי. על פי דעות רבות, מדובר בבעיה שבחלקה הגדול היא בכלל גנטית, ונגד גנטיקה קשה לטפל באמצעים לא-תרופתיים. זו אחת הסיבות שמרבית הדיאטות לא עוזרות. על פי מחקרים, בין 65 ל-95 אחוז מאלה שיורדים במשקל חוזרים אליו. טווח המספרים גדול, אמנם, אבל המגמה ברורה: הרוב לא מצליחים להישאר על משקל נמוך לאורך זמן וחוזרים להרגלי האכילה הישנים. ככל שתופעת ההשמנה גדלה, כך גדל הסיכוי שתתפשט בדורות הבאים.

כן, הבעיה הופכת קשה משנה לשנה בכל העולם וגם בישראל. על פי מחקר שפרסם משרד הבריאות ב-2013, אחד מכל שלושה תלמידים בבית הספר היסודי סובלים מעודף משקל. שיעור הילדים הסובלים מהשמנה עלה ביותר מ-50 אחוזים בעשורים האחרונים, כשמחקרים אחרים מראים כי לילד עם משקל עודף יש סיכוי גבוה לסבול מבעיות השמנה גם כמבוגר.

בניגוד לסברה הרווחת, השמנת יתר היא אינה רק תוצאה של תיאבון בריא ושל חשקים רגעיים למזונות שונים. בין הסיבות העיקריות לה, נמנים גורמים שונים, כמו נטייה גנטית, הרגלי עולם העבודה המודרני שכוללים מעט מאוד זמן פנוי ומחסור בפעילות גופנית וצריכת מזון מתועש עתיר שומנים. משכך, גם אלה אשר התמידו בשינוי התזונתי ואף השילו קילוגרמים רבים ממשקלם, צפויים ברוב המקרים לחזור אליו ולהצטרף שוב אל מעגל ההשמנה.

הטיפול התרופתי עובד בעיקר על מרכז השובע של המוח. הוא מפחית את הצורך לאכול בין ארוחות, מעלה את תחושת השובע ומעודד את המטופלים לנקוט באורח חיים בריא יותר וגם לשמור על הגזרה למשך זמן ארוך.

בהחלט. תרופות המרשם נבדקו לאורך השנים בקפידה, עברו את אישור ה-FDA והן גם מאושרות לשימוש על ידי משרד הבריאות הישראלי.

כמו בכל תרופה, תופעות הלוואי הן אינדיביאוליות לכל מטופל. יש מטופלים שלא יחושו כלל בתופעות לוואי, בעוד מטופלים אחרים יחושו בתופעות לוואי קלות בהתחלה. אל חשש, תופעות אלה נעלמות עם הסתגלות הגוף לתרופה.

הטיפול מיועד לגילאי 18+ , בעלי BMI (יחס גובה משקל) 27+ עם מינימום גורם סיכון אחד (יתר לחץ דם, שומנים בדם, טרום סכרת או סכרת) או 30+ ללא גורמי סיכון.

התרופה מסייעת לירידה מבוקרת במשקל, אולם יש לשלב אותה עם מעקב רפואי ותזונתי, על מנת לשמר את תוצאות הירידה לאורך זמן. בעזרת הרופא המטפל, יש לבנות תכנית רפואית ותזונתית מותאמת אישית, בהתייחס לעברו הרפואי של המטופל ולשגרת חייו, על מנת לסייע למטופל לסגל לעצמו אורח חיים בריא ולהקפיד עליו.

מרבית המטופלים בתרופות נגד השמנה הורידו כ-10 אחוזים ממשקלם בשבועות הראשונים של הטיפול. לכל אחד קצב הרזיה משלו. מהירות ההפחתה במשקל משתנה מאדם לאדם, ותלויה בין היתר גם בחילוף החומרים, בשינוי הרגלי תזונה ובאימוץ אורח חיים בריא.

משך הטיפול התרופתי משתנה ממטופל למטופל ועשוי לנוע בין מספר חודשים עד לשנה שלמה. לאחר ייעוץ עם הרופא, יכול המטופל לבנות תוכנית מותאמת אישית בת מספר משתנה של חודשים. ניתן להפסיק את השימוש בתרופה ולחדשו בעת הצורך ועל פי המלצות הרופא.

שאלות ותשובות בנושא טיפולים אסתטיים

תהליך ההזדקנות של העור מערב את שלוש שכבות העור ובעיקר את השכבה החיצונית: האפידרמיס. לאורך השנים הופכים תאי האפידרמיס לדקים יותר והעור הופך דק, שברירי ודהוי. העור מתכסה קמטים, כתמי גיל, כתמי שמש, כתמי פיגמנטציה, צלקות מפצעים שהגלידו ועוד. כל אלה פוגמים במראה עור הפנים שמתקמט, מתייבש וגם צונח. הלחיים מאבדות נפח והעור סובל מקמטוטים. תהליכים אלה בולטים בעיקר בעור הפנים והצוואר, הן בשל היותו דק והן בשל העובדה שהוא חשוף ונראה לעיני כל. במקרים שכאלה, טיפולים אסתטיים משיבים לעור את החיות ואת הנפח ובעצם מחיים אותו מחדש.

ראשית, גנטיקה; שנית, הרגלי חיים – שינויי משקל תכופים, עישון וחשיפה לשמש מאיצים ומחמירים את תהליכי ההזדקנות; ושלישית, טיפוח עור הפנים. אין הכוונה רק למריחת קרמים על בסיס יומיומי אלא לטיפולי פנים של ממש. כיום יש מגוון טיפולים שמשפרים את מראה עור הפנים, כגון הזרקות בוטוקס, הזרקות חומצה היאלורונית, הזרקות סקין בוסטר ועוד. כל אלה יעילים מאד לטשטוש סימני ההזדקנות ותורמים גם להאטת תהליך ההזדקנות. אם מתחילים בטיפולים אלה בגיל צעיר, עוד לפני שהופיעו סימני הזדקנות משמעותיים, יעילותם של הטיפולים מתגברת באופן משמעותי.

אין "גיל התחלה" לטיפולים אסתטיים. יעילותם של הטיפולים מתגברת דווקא בקרב נשים וגברים בעשור השלישי לחיים. לא כדאי לחכות להזדקנות, מוטב להאט אותה מראש, כשהיא עוד בחיתוליה; כך ממצים את הפוטנציאל הגלום בטיפולים אלה. מעבר לכך, ישנם טיפולים שעיקרם הוא הזרקות של חומרי מילוי שאינם תלויי גיל. לדוגמה, עיבוי ומילוי השפתיים, החלקת קמטים עדינים בצדי העיניים וקמטים באזור המצח (טיפול פופולרי מאוד בגילאי השלושים), פיסול אף ופיסול סנטר המתבצעים אפילו בגילאי העשרה ועוד. ברגע שמרגישים שעור הפנים, הגבות, הצוואר, השפתיים או כל איבר אחר זקוק לרענון, ניתן להגיע למרפאה ולערוך טיפול אסתטי.

הטיפולים בוודאי מתאימים גם לגברים. מספר המטופלים הגברים שעוברים טיפולים להצערת עור הפנים הולך וגדל בהתמדה. גברים מודעים היום הרבה יותר מבעבר לנושא האסתטיקה ומעוניינים בשיפור המראה של עור הפנים ומבצעים בין היתר טיפולי החלקת קמטים במצח, בין הגבות ובצידי העיניים, עיצוב ומילוי שפתיים, פיסול אף ועוד.

חומצה היאלורונית היא חומצה טבעית הקיימת בגוף האדם. הזרקתה לגוף ממלאת וממצקת את עור הפנים, מחזירה להם את הנפח ומעניקה מראה אסתטי, צעיר וזוהר.

בוטוקס/ דיספורט הוא רעלן שמשתק קמטים פעילים. בהזרקות בוטוקס משתמשים על מנת להעלים קמטים, במיוחד בחלק העליון של הפנים (במצח, בין הגבות ובצידי העיניים).

חוטים נספגים הם שיטת טיפול שבה מוחדרים חוטים נמסים אל האזור המטופל. החוטים מותחים את העור כלפי מעלה ומגרים אותו לייצר קולגן. אפקט המתיחה וייצור הקולגן מביאים לחיזוק העור, הרמה והעלמת קמטים.

סקין בוסטר הוא שיטת טיפול למילוי, הצערה והעשרת עור הפנים. הסקין בוסטר מכיל חומצה היאלורונית, יחד עם ויטמינים ומינרלים, אשר מעשירים בלחות את שכבות העור התחתונות. שיטה זו מעניקה לעור מראה מתוח, צעיר, רענן ומלא ברק. יתרונו הגדול של טיפול זה טמון בכך שהוא פועל על שטחים נרחבים יותר ושם דגש על הטקסטורה והברק של העור.

לכל טיפול בבוטוקס, בחומצה היאלורונית או בחוטים נספגים דרוש לרוב מפגש אחד בלבד, שאורך בין 15 ל-30 דקות. לטיפול סקין בוסטר דרושים שני מפגשים. ההזרקות מבוצעות דרך מחטים זעירות במספר מקומות בפנים, כשהבוטוקס מרגיע את שרירי הפנים והחומצה ההיאלורונית והסקין בוסטר ממלא את נפחן ומעניק לו זוהר.

בהחלט. מאחר שטיפולים ממלאים צרכים שונים (למשל, בוטוקס מנטרל קמטים בעוד חומצה היאלורונית ממלאת נפחים), כך ששילוב בין שתי שיטות שונות יכול לתרום לאפקט מקסימלי בהצערת העור.

טיפולים אסתטיים אינם כואבים או פולשניים ונעשים ללא הרדמה כללית, אלא באלחוש מקומי בלבד על ידי הרדמה מקומית או קרם אלחוש. לפיכך, ההחלמה לרוב היא קצרה והמטופלים יכולים ברוב המקרים לשוב לשגרה כבר כשהם יוצאים מהמרפאה.

את תוצאות הבוטוקס והחומצה ההיאלורונית ניתן לראותן באופן האופטימלי כעבור מספר ימים. את תוצאות הסקין בוסטר ניתן לראות לאחר כשבועיים-שלושה, תוך שיפור יומיומי של איכות וגמישות העור. תוצאות הטיפול בחוטים נמסים מורגשות מספר שבועות אחריו.

הטיפולים אינם כרוכים באשפוז ולא דורשים החלמה ארוכה. ניתן לשלבם בשגרת היום יום. לרוב הטיפולים גם אינם כואבים. אך מטופלים רגישים המתקשים להתמודד עם כאב ההזרקה יכולים להיות רגועים – לא נחוצה הרדמה כללית, אלא מספיק אלחוש של האזור המטופל בהרדמה מקומית או במריחת קרם אלחוש.

משך זמן התוצאות תלוי ברגישות לחומר, שמשתנה מאדם לאדם. בעוד אצל מטופל אחד יחזיק החומר מעמד במשך תשעה חודשים, אצל אחר הוא עשוי להחזיק שישה חודשים, גם אם לשניהם הוזרקה כמות חומר זהה. מומלץ לחזור על הפעולה כשהאפקט הרצוי נעלם.

לטיפולים אסתטיים יש יכולת להצעיר את עור הפנים וחלקים אחרים בגוף לפרקי זמן מסוימים, ובהחלט מתאים לגברים ולנשים שנמצאים בתחילת תהליך הרפיון ו/ או מבקשים לשפר את מראה העור ולעצב חלקים מסוימים בפנים. אולם הם אינם מהווים תחליף לניתוח. הם כן יכולים להעניק תוצאות יפות ולעכב את תהליך ההזדקנות של עור הפנים, ובכך לאפשר להמתין כמה שנים לפני שנדרשים להחלטה האם לבצע ניתוח, לאלה המפחדים מניתוח או רוצים לדחות אותו.

אם הטיפולים מבוצעים על ידי רופא מוסמך ומנוסה, המשתמש בחומרים איכותיים שאושרו על ידי משרד הבריאות, הסיכונים בטיפולים אלה נמוך מאוד.