דיאטת דש

אם גם אתם שמעתם את המונח דיאטת דש, ודאי תהיתם במה מדובר – האם אלו ראשי תיבות? שם של חוקר עולמי שפיתח דיאטה? ובכן דש הם אכן ראשי תיבות של Dietary Approaches to Stop Hypertension, כלומר גישות תזונתיות להפחתת לחץ דם גבוה.

מה זה אומר? מגמת יתר לחץ דם נמצאת בעליה בעולם המערבי, וכדי לצמצם את ממדי הבעיה פותחה דיאטת דש אשר מבוססת על הפחתת מרכיבים שתורמים לעליית לחץ הדם, והעשרת התפריט במרכיבים שתורמים להפחתתו.

דיאטת דש היא לא רק הוצאת המלח מהאוכל, אלא מעבר לכך. השאלה עד כמה הגישה הזו יכולה לתרום גם להפחתה במשקל?

 

דיאטת דש – האם היא דיאטת הרזיה?

אין ספק שתזונה מאוזנת המבוססת על מרכיבים מזון בריאים, הינה אורח חיים נכון שחשוב לאמץ אותו. דיאטת דש ידועה כעשירה בדגנים מלאים, ירקות, דגים, קטניות ומוצרי חלב רזים, ומי שמצליח לאמץ אותה כאורח חיים, בפירוש תורם לבריאותו. אבל בתור טיפול בהשמנת יתר – דיאטת דש היא ככל הנראה לא התשובה.

  • ראשית – נשאלת השאלה עד כמה ניתן להתמיד בה לאורך זמן, ואנשים עם תשוקה למאכלים ממותקים או פחמימות עלולים להתקשות לעמוד בפיתוי לאורך זמן.
  • שנית – מדובר בדיאטה מתוכננת ומוקפדת אשר מצריכה התעסקות רבה ותכנון האוכל, כמו גם דיאטת 17 הימים – ולא כולם יכולים לעמוד בכך לטווח ארוך. וכך עלולה דיאטת דש להפוך לכישלון נוסף בשרשרת הדיאטות אשר הובילו בסופו של דבר לעלייה מחודשת במשקל.

ע"פ הנתונים מעל 80% מהאנשים אשר מפחיתים משקל באמצעות דיאטה, חוזרים לאחר מכך למשקלם המקורי, כלומר דיאטה מהירה עלולה להסתיים בעלייה מהירה. עבור אנשים אשר סובלים מהשמנת יתר מדובר בלופ מתסכל וסוג של מעגל רשע שרק תורם לאכילה רגשית, עלייה נוספת במשקל ותסכול גובר.

טיפול יעיל בהשמנת יתר

אז מהי אם כן שיטת ההרזיה היעילה יותר עבור אנשים עם השמנת יתר? בשנים האחרונות חלה מהפכה בתחום הטיפול בהשמנה, ועל המדף הופיעו תרופות להורדה במשקל, המבוססות על מנגנוני השראת שובע ודיכוי התיאבון.

כלומר לא עוד מלחמה יומיומית בחשקים ובמשיכה למזון משמין, אלא ויסות מבוקר של התיאבון, המאפשר הפחתה משמעותית במשקל.

מי שאינו סובל מיתר לחץ דם, עשוי לגלות שבמקום דיאטת דש כדאי לו להיעזר בטיפול בתרופתי בהשמנת יתר, לטובת ירידה מבוקרת ויעילה במשקל, לאורך זמן.

כיום נמצאות בישראל מספר תרופות הרזיה – חלקן ניתנות בזריקות וחלקן בכדורים – אשר יכולות לסייע לתהליך הרזיה ולהוביל למשקל מאוזן ובריא, לעתים כתחליף לניתוח בריאטרי. למעשה מאז כניסתן לשוק של זריקות ההרזיה, נרשמה ירידה בשכיחות הניתוחים לקיצור קיבה, שהוחלפו באוזמפיק וסאקסנדה.

זריקות להרזיה – איך מתחילים?

חשוב להבין כי תרופות להרזיה כשמן כן הן – תרופות של ממש המוכחות מדעית, אבל צריכות להילקח, כמו כל טיפול תרופתי, בפיקוח רפואי. אנשים אשר מוותרים על המסגרת הטיפולית ומסתפקים במרשם לזריקה מרופא המשפחה, או חמור מכך – רכישת התרופה בשוק השחור – מסתכנים בתהליך לא יעיל וגם לא בריא.

סקר של משרד הבריאות בישראל מצא כי מחצית מהאנשים אשר נוטלים תרופות הרזיה, מפסיקים את הטיפול לאחר כ-3 חודשים. סביר להניח שלו היו נמצאים במסגרת מתאימה – היו מצליחים להתמיד בטיפול עד להשגת התוצאות המבוקשות.

המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה ד"ר רז מספק מסגרת טיפולית מקיפה ותומכת לאנשים אשר מבקשים לרדת במשקל, אשר מתחילה באבחון מסודר ונמשכת בפיקוח רפואי בזמינות 24/7 של המרכז. במסגרת הטיפול ניתן לבצע שילובי תרופות ייחודיים מבין סוגים שונים שקיימים כיום בעולם, באופן שממקסם את תוצאות הטיפול ומפחית תופעות לוואי.

את התהליך כולו מלווה דיאטנית קלינית אשר מסייעת למטופל לבצע התאמות תזונתיות בתפריט, תוך התחשבות בהעדפות ובאורח החיים של כל אחד ואחת. הדיאטנית מספקת סט של כלים לביצוע שינויים בהרגלי החיים, המאפשרים שמירה על המשקל החדש לאורך זמן. בדרך זו ניתן ליהנות מהליך יעיל ומהיר יחסית של הפחתה משמעותית במשקל, לטווח ארוך.

בשנה האחרונה נכנסו לתחום גם תרופות הרזיה שניתנות החל מגיל 12, ומסייעות לטפל באופן יעיל בבעיית ההשמנה בקרב בני נוער. וכך נערים ונערות עם עודף משקל יכולים לקבל זריקת הרזיה אשר תמנע מהם להתחיל לופ מתסכל של דיאטות כושלות. אין ספק שטיפול תרופתי בהשמנה הוא פריצת דרך של ממש, אבל כמו כל טיפול רפואי – יש לבצע אותו במסגרת המתאימה.

שאלות ותשובות

  1. למי מתאימה דיאטת דש?

דיאטת דש היא גישה תזונתית להפחתת לחץ דם, המבוססת על הפחתת מרכיבים שמעלים לחץ דם והעשרת התפריט במזונות שתורמים להורדה של לחץ הדם, ומתאימה לאנשים עם לחץ דם גבוה. אנשים עם השמנת יתר יכולים להסתייע בטיפול תרופתי להשמנה שיכול להוביל להורדה משמעותית במשקל.

  1. מי זכאי לתרופות להורדה במשקל?

תרופות להרזיה ניתנות לאנשים עם BMI 30 או BMI 27 עם גורם סיכון נוסף הקשור בהשמנת יתר. מרפאה המטפלת בהשמנת יתר תדע להתאים את התרופות הנכונות למטופלים המתאימים.

שאלות ותשובות - דיאטת דש

השארת תגובה