זריקות להרזיה

זריקות להרזיה

המהפכה האמיתית במאבק בהשמנת יתר בישראל ובעולם: זריקות להרזיה הן טיפול פורץ דרך המאפשר ירידה מהירה ובטוחה במשקל ומשפר משמעותית את איכות החיים ובריאות המטופלים.

מהן זריקות להרזיה?

השמנת יתר בישראל ובעולם היא מחלה הנמצאת בשנים האחרונות במגמת עליה.

גורמים רבים ומגוונים – כגון גנטיקה, מחלות רקע, מתח נפשי, אורח החיים המודרני היושבני – לצד צריכה של מזון מעובד תורמים להשמנה בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים, וכתוצאה מכך לעליה בסיכון להתפתחות מחלות נלוות כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם, סרטן ועוד.

בעבר, מי שסבל ממשקל עודף מצא את עצמו פעמים רבות בלופ אין סופי של דיאטות הגורמות בסופו של דבר לעליה חוזרת של המשקל, דבר שגרם לתחושת תסכול וכשלון.

מי שסבל מהשמנת יתר חולנית פנה לעיתים לניתוח בריאטרי – שנחשב לפתרון היחיד במצב של עודף משקל קיצוני. עד לאחרונה.

עם הגעת הדור החדש של זריקות ההרזיה בשנים האחרונות – הן התגלו כמהפכה של ממש בטיפול בהשמנת יתר: טיפול פורץ דרך אשר באמצעות גישה מבוקרת מצליח להוביל לירידה משמעותית במשקל בפרק זמן קצר יחסית, ובסיוע שינוי בהרגלים ובאורחות החיים ניתן לשמור על המשקל החדש לאורך זמן ולחולל מהפך בחיים.

איך הן עובדות?

זריקות להרזיה הן תרופות לירידה במשקל.

מנגנון הפעולה שלהן מבוסס על הגברת תחושת השובע והאטה בקצב התרוקנות הקיבה.

ההתוויה המקורית של תרופות אלה הייתה לטיפול בחולי סוכרת, אבל בצד ההורדה המשמעותית ברמות הסוכר אצל החולים, התגלה כי התרופות מובילות להפחתה משמעותית במשקל בתוך פרק זמן קצר.

בשל כך אושרו התרופות גם לטיפול בהשמנת יתר, ולחלקן דרוש אף אישור מיוחד ממשרד הבריאות בישראל, ובמסגרת טיפול רב תחומי מקיף, הכולל ליווי רפואי ותזונתי ושינוי אורחות החיים.

חלק מן התרופות לירידה במשקל, הכוללות כמוסות וזריקות להרזיה מבוססות על מולקולות שדומות במבנה שלהן להורמוני השובע בגוף, כגון GLP-1 או GIP, כלומר הן למעשה נגזרת סינטטית של ההורמון ומחקות את הפעילות שלו בגוף.

כתוצאה מכך מופעלים מספר מנגנונים בגוף הכוללים האטה בקצב התרוקנות הקיבה, הגברת תחושת השובע ודיכוי התיאבון, ובמקביל הגברה של הפרשת האינסולין מהלבלב והורדה ברמות הסוכר בדם.

מי מתאים לטיפול עם זריקות להרזיה?

זריקות ההרזיה מיועדות לאנשים אשר נלחמים במשקל עודף ומוצאים את עצמם מתוסכלים מול עוד דיאטה שכשלה.

טיפול רב תחומי הכולל זריקות עבור הרזיה, תוך שילוב מספר תרופות שונות במינונים מותאמים בליווי ופיקוח רפואי, עשוי לאפשר להם את השינוי המיוחל ולהוביל לירידה משמעותית במשקל בזמן קצר יחסית.

עבור אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית, בחלק מן המקרים, יכולות זריקות ההרזיה להחליף ניתוח בריאטרי ולחסוך הליך כירורגי מסוכן ומורכב.

כמו כן זריקות להרזייה יכולות להוות טיפול תומך גם עבור מטופלים שעברו ניתוח בריאטרי ורוצים לשמר את משקלם לאורך זמן.

מהם הקריטריונים לקבלת זריקות הרזייה?

  • גיל מינימום – 18 ומעלה, כאשר יש תרופות להורדה במשקל שניתנות כבר מגיל 12.
  • ערך BMI (חישוב מסת גוף) – 30 ומעלה, המוגדר כמצב של השמנת יתר חמורה, או ערך BMI 27 ומעלה בליווי גורם סיכון אחד לפחות הקשור להשמנת יתר, כגון סוכרת, לחץ דם גבוה או רמות גבוהות של שומנים בדם.

מי לא מתאים לטיפול בזריקות להרזיה?

זריקות להרזיה חייבות להינתן תחת פיקוח רפואי, הכולל אבחון מפורט והתאמת תכנית טיפול אישית ורב תחומית.

מתן זריקות להרזייה בצורה לא מבוקרת ולא מפוקחת עלול להיות לא אפקטיבי ואף מסוכן, ולכן הזריקות ניתנות רק לאוכלוסיה העומדת בקריטריונים ונמכרות רק עם מרשם רפואי, כאשר חלקן הגדול מצריך בנוסף אישור מיוחד ממשרד הבריאות.

טיפול בזריקות הרזייה אסור לאנשים בעלי רקע של מחלות בלבלב, מחלות סרטן מסוגים מסוימים, מחלות כרוניות במערכת העיכול, בעיות בספיגת מזון, הפרעות מסוימות בבלוטת התריס ועוד.

כמו כן הטיפול אסור לנשים הרות או מניקות.

בכל מקרה, יש להתייעץ עם הרופא המטפל לבירור התמונה הרפואית המלאה וההתאמה לטיפול.

אילו סוגי זריקות להרזייה קיימים כיום?

בעקבות התקדמות המחקר והביקוש הגדל והולך, עם השנים נחקרות ומאושרות יותר ויותר זריקות להרזייה וכבר כיום ניתן להשיג מגוון של זריקות עבור הרזיה.

זו הסיבה שהטיפול בזריקות להרזיה חייב להתבצע במרכז רפואי מיומן ובעל ניסיון, שיכול להתאים תכנית טיפול אישית תוך התאמה דינמית של סוגי התרופות והמינונים השונים במהלך  הטיפול.

הזריקות הקיימות:

  • וויגובי (Wegovy TM)  – זריקת ההרזיה "וויגובי" מבוססת על אותם חומרים פעילים כמו בזריקה "אוזמפיק", המגבירים את תחושת השובע לאחר ארוחות, תורמים לדיכוי תחושות של רעב ומאטים את קצב התרוקנות הקיבה לאחר אכילה. בזכות פעילותה במספר מנגנונים משולבים, היא גורמת לירידה משמעותית מאוד במשקל בהשוואה לתרופות הרזיה ידועות אחרות.
  • סאקסנדה (Saxenda) – זריקות להרזיה "סאקסנדה" הן סוג של הורמון סינטטי המחקה את פעילות הורמון GLP-1, שאחד מתפקידיו בגוף הוא לעודד הפרשת אינסולין מתאי בטא בלבלב, ובכך הוא תורם לוויסות רמות הסוכר בדם. "אוזמפיק" מסייעת להפחתת משקל על ידי השפעה על אזורים במוח שגורמים להאטת קצב התרוקנות הקיבה לאחר ארוחות ולהגברה משמעותית של תחושת השובע.
  • אוזמפיק (Ozempic) – גם הזריקה "אוזמפיק" משתייכת למשפחת התרופות שמחקות את פעילות הורמון  GLP-1 ומנגנון הפעולה שלה דומה למנגנוני הפעולה של סאקסנדה ו-וויגובי. בישראל רשומה אוזמפיק כטיפול לחולי סכרת והיא מסייעת באיזון רמות הסוכר בגוף. במינון כפול יכולה אוזמפיק לסייע בהורדה במשקל ובארה"ב היא ניתנת כזריקת הרזיה לסובלים מעודף משקל. בישראל נדרש לקבל אישור מיוחד של משרד הבריאות על מנת לטפל באוזמפיק כתרופת הרזיה.

הזריקות להרזיה שנמצאות בדרך לישראל:

  • מונג'רו (Mounjaro) – מונג'רו (טירזפטייד) היא תרופה חדשנית המהווה נגזרת סינטטית של ההורמון הטבעי GIP שמגביר את הפרשת האינסולין מהלבלב ומזרז את תהליך חילוף החומרים של שומנים בגוף. בנוסף נמצא כי ההורמון GIP מפחית צריכה של מזון, תורם להגברת שריפת הקלוריות ומשפיע על קולטנים בגוף מסוג GLP-1, בדומה לתרופות "וויגובי" ו"אוזמפיק". מונג'רו משמשת לטיפול בחולי סוכרת בארה"ב, ובאישור מיוחד ניתן לתת אותה במינון גבוה יותר גם כזריקת הרזיה. ההערכות הן שגם בישראל יידרש אישור מיוחד של משרד הבריאות על מנת לטפל במונג'רו כזריקת הרזיה.

בנוסף קיימות תרופות הניתנות בכמוסות ולא בזריקות להרזיה, והן: ריבלסוס, קונטרייב / מסימבה, לומיירה, רזין, קסימיה, קסניקל / אורליסטט ותרופות נוספות.

מהן תופעות הלוואי של זריקות להרזיה?

מרבית תופעות הלוואי של זריקות ההרזיה קשורות במערכת העיכול וחולפות תוך מספר ימים.

תופעות לוואי נפוצות כוללות בחילות, הקאות, שלשולים/עצירות. תופעות לוואי נוספות עשויות לכלול קשיי עיכול, דלקת או כאב בקיבה, צרבת או עייפות.

חשוב לזכור כי רופא המתמקצע בתחום הטיפול בהשמנת יתר, יוכל להפחית משמעותית ואף למנוע את תופעות הלוואי של הטיפול התרופתי מבעוד מועד.

התאמה דינמית, בזמן אמת, של הטיפול התרופתי הכוללת שינויי מינונים ושילוב תרופות נוספות, יכולה לייעל את הטיפול, להגביר את היענות המטופלים לטיפול ולהפחית משמעותית את אחוזי המטופלים שנושרים מהטיפול.

איך נוטלים זריקות להרזיה?

זריקות אלו להרזיה נלקחות בהזרקה באמצעות עט מוכן לשימוש. ישנן תרופות נוספות לירידה במשקל הנלקחות ככמוסה לפני האוכל, בין פעם אחת לשלוש פעמים ביום.

מתי זריקות להרזיה מתחילות להשפיע?

מרבית זריקות ההרזיה פועלות על השראת תחושת שובע, ומכיוון שההשפעה הינה אינדיבידואלית וכל גוף מגיב בצורה אחרת לתרופה, ישנם מטופלים שירגישו השפעה על מנגנוני השובע כבר בתוך מספר ימים, בעוד אחרים ירגישו את האפקט לאחר מספר שבועות.

ככלל, ועל פי מחקרים – בתוך שלושה חודשים ניתן להגיע לירידה של לפחות 5% ממשקל הגוף.

זריקות הרזיה

חשיבות הטיפול הרב תחומי בזריקות להרזיה

חשוב להבין שזריקות להרזיה אינן טיפול קסם.

מחקרים הוכיחו כי השיטה היעילה ביותר לירידה במשקל באמצעות תרופות היא טיפול רב תחומי מותאם אישית, בליווי ומעקב של צוות מומחים.

השילוב בין טיפול תרופתי מותאם אישית, לבין טיפול תזונתי ושינוי אורחות חיים ובמידת הצורך גם טיפול התנהגותי ורגשי, כל זאת תחת מסגרת טיפולית קבועה ומתן מענה בזמינות גבוהה לאורך כל שלבי הטיפול – מעלה משמעותית את היענות המטופלים לטיפול, את האפקטיביות של הטיפול, ממקסם את תוצאות הירידה במשקל ומסייע בשמירתן לטווח ארוך.

כמה עולות זריקות להרזיה?

מחיר הזריקות הרזיה נע בין 400 ל 1,100 שקלים בחודש.

המחיר משתנה בהתאם לסוג התרופה, למינונים המשתנים בזמן הטיפול ולשילובי תרופות נוספות במהלך הטיפול במידת הצורך.

איפה כדאי לקבל טיפול בזריקות להרזיה?

ככל שטיפול בזריקות ההרזיה צובר תאוצה, כך צצים וקמים מרכזים ורופאים המבטיחים תוצאות מהירות באמצעות זריקת הרזיה.

חשוב לזכור: לא כל רופא שיודע לרשום מרשם לתרופה, יודע כיצד לטפל בהשמנה: מהו טיפול רב תחומי בהשמנה, מהי מחלת ההשמנה על כל דרגות החומרה שלה, מהו מגוון התרופות לטיפול בהשמנה והמנגנונים של כל תרופה, כיצד משלבים מספר תרופות לטיפול בהשמנה, כיצד מטפלים בתופעות לוואי וכיצד ממקסמים את תוצאות הטיפול בזמן הקצר ביותר.

עוד חשוב לזכור. טיפול לא מפוקח רפואית עלול להיות מסוכן ולגרום לנזקים בריאותיים.

המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה מציע תכנית היקפית רב-תחומית לירידה במשקל, הכוללת אבחון מתקדם, מעקב אישי של ד"ר רז שנמצא בקשר אישי עם כל מטופל ומטופלת לאורך כל שלבי הטיפול, זמינות של המרכז למענה לשאלות 24/7, טיפול משולב לעיתים באמצעות מספר תרופות תוך התאמת מינונים תוך כדי הטיפול, הפחתת תופעות לוואי, תכנית תזונתית בליווי אישי ושינוי הרגלי חיים לטובת שמירה על המשקל החדש לאורך זמן.

זריקות להרזיה
זריקות להרזיה

 

מה עושים אם חוששים מזריקות להרזיה?

לאנשים רבים יש חשש מובן מפני טיפול בזריקות להרזיה, שנחשב טיפול חדשני ושונה ממה שהכירו עד כה.

חשוב להבין כי הזריקות להרזיה, שנחקרו ואושרו על ידי רשויות הבריאות בארץ ובעולם, הן טיפול בטוח ויעיל המגובה מחקרית ומדעית מזה שנים רבות.

יתרה מכך – תרופות ההרזיה הן למעשה אותן זריקות הרזיה לחולי סוכרת, המציגות תוצאות יעילות גם לטיפול בהשמנה – ומכאן שהן אפקטיביות ובטוחות.

חשוב לזכור כי משקל עודף הוא מצב לא בריא העלול  לסכן חיים, וכי טיפול בזריקות ההרזיה הניתן במסגרת מפוקחת על ידי רופא המתמחה בטיפול בהשמנה, מביא להפחתה במשקל ויכול להציל חיים ובוודאי לשפר את איכותם.

לסיכום

רבים מהמטופלים מגיעים אל המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה כשהם שבעי אכזבות ומתוסכלים מתהליכים קודמים שנכשלו, כשהם קטני אמונה בכוחם לשמור על תוצאות הטיפול – מוצלח ככל שיהיה.

כאן אנחנו נכנסים לתמונה. אנחנו מכירים את המטופלים שלנו אישית. את התמונה הרפואית שלהם, את אורחות חייהם, כיצד הם מתנהגים עם אוכל.

אנחנו מקפידים על מתן סל של כלים ליישום המותאם לאורח החיים שלהם, שיסייע להם להצליח בתהליך ולשמור על משקל תקין לאורך זמן, גם לאחר סיום הטיפול במרפאה.

הטיפול במרכז הרפואי להשמנה הוא הצעד הראשון שלכם בדרך לחיים בריאים יותר.

שאלות ותשובות - זריקות להרזיה

זריקות הרזיה מיועדות לסובלים מהשמנת יתר וניתנות מעל BMI 30 או מעל BMI 27 עם גורם סיכון נוסף הקשור בהשמנת יתר.
זריקות להרזיה הן תרופות לירידה במשקל אשר פועלות על מנגנוני השובע והרעב במוח ובקיבה.
מחיר זריקות להרזיה נע בין 400-1,000 שקלים בחודש. המחיר תלוי בסוג התרופה, במינונים ובשילובי תרופות נוספות במידת הצורך.
מרבית תופעות הלוואי של זריקות הרזיה קשורות במערכת העיכול וכוללות בחילות, הקאות, שלשולים או עצירות, ומרביתן חולפות בתוך כמה ימים. חשוב מאד לטפל בזריקות להרזיה תחת פיקוח וליווי רפואי של רופא המתמחה בטיפול בהשמנת יתר, שיכול להפחית או למנוע את תופעות הלוואי ובכך להעלות את סיכויי ההצלחה של הטיפול.
חשוב להבין כי טיפול בזריקות הרזיה צריך להינתן כחלק מתוכנית טיפול מקיפה, המותאמת אישית למטופל. המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה מציע תכנית היקפית רב-תחומית לירידה במשקל, עם זמינות רפואית 24/7 לטובת תוצאות מהירות ובטוחות.