מגזין המרכז הרפואי
לטיפול בהשמנה
רישום לנויזלטר
זריקות להרזיה

המהפכה האמיתית במאבק בהשמנת יתר בישראל ובעולם: זריקות להרזיה הן טיפול פורץ דרך המאפשר ירידה מהירה ובטוחה במשקל ומשפר משמעותית את איכות החיים ובריאות המטופלים.

למאמר »
טיפול באכילה רגשית
  • ד"ר רז
  • מאמרים
  • טיפול באכילה רגשית – מהן הדרכים היעילות ביותר לעצור אותה?

טיפול באכילה רגשית – מהן הדרכים היעילות ביותר לעצור אותה?

האם אתם מוצאים את עצמכם דבוקים למקרר ומחפשים מה עוד אפשר לאכול בכל פעם שמצב הרוח שלכם ירוד או כשאתם במתח או בחרדה? מציאת נחמה באוכל היא דבר נפוץ למדי והיא חלק ממה שמכונה טיפול באכילה רגשית. אנשים ש"אוכלים רגשית" זקוקים למזון כדי לדכא או להרגיע רגשות שליליים.

זה יכול לקרות מספר פעמים בשבוע ואפילו יותר, מה שלרוב מוביל למעגל קסמים של אכילה מופרזת, רגיעה רגעית ושוב אכילה מופרזת.

התוצאה הבלתי נמנעת היא כמובן השמנת יתר, בפרט כשמדובר באכילה מוגזמת של פחמימות ריקות, סוכרים פשוטים ושומנים רוויים. אז מה גורם לאנשים לאכול ולהשמין בגלל רגשות? בעיקרון כל דבר, החל ממתחים בעבודה, דרך דאגות כלכליות ובעיות בריאותיות וכלה בעניינים הקשורים למערכות יחסים.

הבחירה דווקא באוכל כדרך התמודדות, נעשית בגלל שהרגשות השליליים מובילים לתחושת ריקנות רגשית. אוכל הוא אמצעי הנתפש כמשהו שממלא, ובכך הוא מייצר תחושה מזויפת של מילוי של אותה ריקנות. בעוד שמדובר בתופעה שיכולה לבוא לידי ביטוי בשני המינים, מחקרים מראים כי היא נפוצה יותר בנשים.

לאיזה בעיות בריאותיות טיפול באכילה רגשית עשויה לגרום?

אמנם מדובר בדפוס אכילה שמהווה מנגנון התמודדות, אך בפועל הוא משמש כמעין פלסטר, שמכסה רק באופן זמני על מכאובים רגשיים. מעבר לכך, ברמה הנפשית טיפול באכילה רגשית לרוב גוררת עמה תחושות קשות של אשמה, בושה, תסכול, כשלון וחוסר שליטה, שיכולים להגיע עד לכדי חרדה ודיכאון.

ברמה הפיזיולוגית, כשאנו אוכלים מאכלים סוכריים ושומניים זה גורם למוח לשחרר מוליכים עצביים כמו דופמין, שמשפרים את מצב הרוח וגורמים לנו להרגיש טוב יותר, אבל רק באופן זמני. לעומת זאת, ההשלכות הבריאותיות הנלוות לטיפול באכילה רגשית עשויות להיות קשות, והסיבה העיקרית לכך היא ללא ספק השמנת יתר.

השמנה מוגדרת כיום כמחלה על ידי רשויות הבריאות, שיש לה לא מעט סיכונים לסיבוכים ולמחלות נלוות קשות: סוכרת, מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם, כבד שומני, דיכאון, סרטן ועוד. לרוב נראה בהתחלה עודף משקל, אך די מהר העניינים יכולים לצאת משליטה ולהתבטא בהתקפי זלילה (בינג') חוזרים ונשנים ומשם הדרך להשמנת יתר על שלל סיבוכיה קצרה.

טיפול באכילה רגשית – איך מפסיקים ומונעים השמנת יתר?

אפשר לנסות למצוא דרכים אלטרנטיביות להתמודדות עם סטרס ורגשות שליליים, כגון כתיבה ביומן, קריאת ספר, או הקדשת מספר דקות ביום להירגעות מהעומס. אך לעשות שינוי תודעתי ולעבור ממצב של הזדקקות וכמיהה רגשית לאוכל למצב של עיסוק בפעילויות אחרות כדי לווסת צרכים רגשיים אלו, הוא תהליך שעשוי לקחת זמן ולפעמים הוא מערב ניסוי ותעייה.

לכן אם פתרון המערב בחירה עצמית יוצר קושי, והתחושה היא שאיבדנו שליטה על הדחף לאכול ובמקביל גם המשקל עולה לממדים מדאיגים, יכול להיות שדווקא טיפול  בהשמנת יתר על ידי רופא, יסייע לאזן את התזונה, להשיב את השליטה העצמית וכמובן להפחית במשקל.

אחד היתרונות המובהקים לליווי רפואי, הוא האופציה לשלב טיפול תרופתי בהשמנה. יש לכך חשיבות גדולה מאוד, כי טיפול באכילה רגשית הרבה פעמים מובילה לחוסר יכולת להבחין בין רעב רגשי לרעב פיזיולוגי, וטיפול תרופתי אפילו קצר טווח, יכול לתת מענה מצוין בדיוק לבעיה זו.

בנוסף, יש תרופות שתורמות להעלאת תחושת השובע לאורך זמן, מה שלא יאפשר לבחור באוכל כדי למלא את תחושת הריקנות הפנימית. לעיתים מתחים נפשיים גורמים לשינויים ברמות ההורמון קורטיזול בתגובה לסטרס, ובכך מובילים לכמיהה עזה למזונות סוכריים ושומניים.

לשם כך קיים טיפול תרופתי בהשמנה שעובד ספציפית על מיתון המחשבות והכמיהה הבלתי נשלטת למאכלים מסוימים, מה שמסייע להפסיק את מעגל הקסמים של אכילה בלתי נשלטת. במקביל, הטיפול התזונתי מסייע לסגל תזונה בריאה ומאוזנת לאורך זמן, המתבססת על מאכלים התורמים לוויסות רמות הסוכר בדם ועל העלאת תחושת השובע, כדי להפחית את המחשבות ואת הצורך בפחמימות ריקות ובסוכרים פשוטים.

כך באמצעות טיפול בהשמנת יתר המבוסס על מעקב רפואי צמוד בשילוב עם ייעוץ תזונתי מקצועי על ידי דיאטנים קליניים, המטופל מרגיש נתמך לאורך כל התהליך וצרכיו הרגשיים נענים, עובדה המעצימה את חווית הטיפול ואת הצלחתו בטווח הארוך.

רז הגואל הינו רופא מומחה העוסק ברפואה למעלה מ-15 שנים. מתמחה בהענקת טיפול באכילה רגשית וטיפול רפואי מותאם אישית בהשמנת יתר

השארת תגובה
envelope foter
זה הזמן להתחיל את
הטיפול שלכם בהשמנה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם:
    [media_param]

    כל הזכויות שמורות למרכז הרפואי לטיפול בהשמנה – ד”ר רז 2022