עודף משקל

החל מכאבי ברכיים, דרך דום נשימה בשינה ועד סוכרת – עודף משקל והשמנת יתר מלווים בתחלואה שפוגעת באיכות החיים ומסכנת אותם. מהו הפתרון היעיל והמהיר ביותר לשפר את מצב בריאותכם?

מהו עודף משקל?

לכל אדם יש משקל רצוי שבו הוא אמור להימצא, ביחס למבנה גופו, גובהו והג'נדר שלו. ההגדרה למשקל תקין, עודף של משקל או השמנת יתר נקבעים ע"פ מדד מסת גוף שנקרא BMI ובודק את היחס בין הגובה למשקל ומחושב כך: המשקל שלנו (בק"ג) חלקי הגובה (במטרים) בריבוע. המספר המתקבל הוא ערך ה- BMI, כאשר ערך שנע בין 18.5-25 נחשב תקין, מספר בין 25-30 מוגדר כעודף משקל, תוצאה מעל 30 הינה השמנת יתר ומעל 40 כבר מוגדרת השמנת יתר חולנית.

אורח החיים היושבני בצד צריכת מזון מתועש גורמים לעליה במגמה של השמנת יתר בעולם ובישראל, עד כדי מימדי מגיפה. ע"פ הנתונים קרוב ל-40% מאוכלוסיית ארה"ב סובלים מהשמנת יתר, כאשר הצפי הוא שבעוד 15 שנים מחצית מהאוכלוסייה תסבול מהשמנת יתר. ומה קורה בישראל? ע"פ הנתונים של המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות- כ-62% מהגברים ו-55% מהנשים בגילאי 20-64 סובלים מעודף של משקל, במגמה שנמצאת בגידול מתמשך.

עודף משקל
|

מהן הסכנות?

אחד הדברים שאנו נוטים להתעלם מהם הוא ניתוח ההשפעות מרחיקות הלכת של מצב הגוף שלנו. אבל עודף משקל מביא איתו רשימה ארוכה של בעיות, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. התחלואה שעלולה ללוות עודף משקל היא רבה ומגוונת, ומשמעותה החל מפגיעה בתפקוד היומיומי ועד סכנת חיים של ממש, ולמעשה השמנת יתר מהווה את גורם המוות החמישי בעולם, כאשר השמנת יתר חולנית נחשבת מסוכנת לבריאות כמו עישון. מחקרים שונים הוכיחו כי גברים ונשים הסובלים מהשמנת יתר יאבדו בממוצע כ- 8 שנים בריאות במהלך חייהם, ויחלו בגיל צעיר יותר בהשוואה לאנשים בעלי משקל תקין.

עודף משקל הינו גורם סיכון למספר מצבים:

 • כאבי ברכיים
 • דום נשימה בשינה
 • תנגודת לאינסולין
 • סוכרת סוג 2
 • אבנים בכיס המרה
 • יתר לחץ דם
 • כאבי גב תחתון
 • אי ספיקת לב
 • מחלת לב כלילית
 • דלקת פרקים
 • בעיות פוריות
 • סיבוכים בהרדמה לניתוח

בנוסף עודף משקל מהווה גורם סיכון למספר סוגי סרטן:

 • סרטן המעי הגס
 • סרטן הערמונית
 • סרטו רירית הרחם
 • סרטן הרחם
 • סרטן השחלות
 • סרטן השד לאחר גיל המעבר

כל אלה ועוד לא דיברנו על ההיבטים הנפשיים שעלולים להתבטא בדחייה חברתית ודימוי עצמית נמוך. מחקרים אף הוכיחו כי אנשים עם עודף משקל סובלים מאפליה בתעסוקה וסיכוי נמוך יותר להתקבל לעבודה.

איך מטפלים בעודף משקל?

רבים טועים לחשוב כי הטיפול בעודף המשקל מתחיל ונגמר בספירת קלוריות ובדיאטה. טעות. השימוש בספירת קלוריות כמדד מוחלט וכמעט בלעדי לשמירה על משקל עלול לייצר את הפעולה ההפוכה ולהוביל לעודף משקל גדול יותר. השאלה העיקרית היא לא כמה אתה אוכל אלא מה אתה אוכל ואיך אתה אוכל. מי שלא מקפיד על תזונה נכונה עלול להגיע למצב של השמנת יתר, גם אם נדמה לו שמבחינת צריכת הקלוריות הוא עושה הכול נכון.

בשנים האחרונות חלה פריצת דרך משמעותית בטיפול בעודף המשקל. בעקבות ההבנה העמוקה יותר של פעילות מנגנוני השובע והערב בגוף, רשויות הבריאות בארץ ובעולם אישרו  בשנים האחרונות לשימוש מספר תרופות יעילות להורדה במשקל. השימוש המקורי של התרופות היה טיפול בחולי סוכרת לצורך איזון הסוכר בדם, אבל מחקרים הוכיחו כי במינון גבוה – התרופות תורמות לירידה במשקל בצורה מבוקרת ויעילה.

אבל טיפול בתרופות להורדה במשקל או זריקות להרזיה חייב להתבצע כחלק מתוכנית טיפול רב תחומי הכוללת התאמה תזונתית, פיקוח רפואי, ניטור תופעות לוואי ושינוי הרגלי חיים. כל טיפול אחר סביר שייכשל, וגם עלול לגרום לנזק בריאותי. למעשה, מחקר ייחודי שערך משרד הבריאות בישראל גילה כי מחצית מהמטופלים שקיבלו מרשם לתרופת הרזיה מהרופא שלהם, הפסיקו את הטיפול לאחר 3 חודשים בגלל תופעות לוואי שלא נוטרו ע"י רופא המתמחה בהשמנה.

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מראים כי טיפול בהשמנת יתר הניתן על ידי צוות מקצועי רב-תחומי הוא יעיל במיוחד, גם למטרות של ירידה מאוזנת במשקל וגם לשם שימור התוצאות לאורך זמן. כיום קיימים בעולם מעט מרכזים ומרפאות מומחים עם צוות רב-תחומי שמתמחה בטיפולים בהשמנה המעניקים ליווי רפואי ותזונתי, ומומלץ לבחור בקפידה מרכז מנוסה בעל תוצאות מוכחות.

מהו טיפול רב תחומי בעודף משקל?

המרכז לטיפול בהשמנה מציע תכנית היקפית רב-תחומית לירידה במשקל במשולב עם טיפול תרופתי. תכנית זו כוללת:

 • אבחון – האבחון כולל בדיקה גופנית מקיפה באמצעות טכנולוגיה מתקדמת, בשילוב תשאול מוקפד להבנת המצב הגופני והנפשי, ההיסטוריה הרפואית, מחלות רקע וטיפול תרופתי כרוני, לצורך תפירת תכנית טיפול מותאמת אישית.
 • מעקב אישי ד"ר רז נמצא בקשר אישי עם כל מטופל ומטופלת לכל אורך שלבי הטיפול, והמרכז זמין 24/7 לצורך מענה וטיפול בשאלות שונות בזמן אמת. בנוסף המטופלים יכולים לעקוב אחר התיק האישי שלהם באפליקציה ייעודית של המרכז המספקת עדכונים שוטפים בזמן אמת לגבי מצבם של כל מטופל ומטופלת.
 • טיפול משולב – המרכז לטיפול בהשמנה מציע תרופות חדשניות ייחודיות שנמצאות בקידמת המדע בתחום הירידה במשקל ואנחנו מתמחים בתפירת פרוטוקול טיפולי שכולל שילובי תרופות לטובת העלאת האפקיטיביות של הטיפול והשגת תוצאות מקסימליות.
 • הפחתת תופעות לוואי – אחת הסיבות העיקריות לנשירה של מטופלים מהטיפול הינה תופעות לוואי שאינן מטופלות כראוי ובזמן. אצלנו במרכז לטיפול בהשמנה שמים דגש על התאמת המינון המדויק של התרופה הנכונה למטופל, בצד שינויים תזונתיים ומעקב קבוע, שמסייעים במניעת או מיזעור תופעות לוואי. בנוסף, המרכז עומד לרשות המטופלים בזמינות של 24/7 כך שכל תופעת לוואי תטופל מיידית, בזמן אמת.
 • תכנית תזונתית בליווי אישי: מטופלי המרכז מקבלים ייעוץ, טיפול וליווי שוטף על ידי תזונאי/ת קליני/ת תוך התאמת תוכנית תזונה אישית שתתייחס למכלול ההיבטים המרכיבים את חיי המטופל.

בסופו של דבר תהליך טיפול בעודף משקל חייב לכלול התייחסות למגוון היבטים, לרבות התחום הרגשי ושינוי אורחות החיים, אשר בצד הטיפול התרופתי מאפשרים ירידה במשקל ושמירה על המשקל החדש לאורך זמן.

רוצים גם? בדקו האם אתם מתאימים לטיפול:

 

שאלות ותשובות - עודף משקל

לעודף משקל יש סיבות רבות ומגוונות החל מגנטיקה, דרך השפעות סביבתיות ועד מרכיבים רגשיים ונפשיים. בנוסף אנשים רבים טועים לחשוב שספירת קלוריות הינה הדרך היעילה לרדת במשקל אבל נכנסים ללופ אינסופי של דיאטות ועליה במשקל בחזרה. בשנים האחרונות חלה פריצת דרך בטיפול בעודף משקל באמצעות טיפול תרופתי להרזיה במסגרת תכנית רב תחומית מקיפה לירידה במשקל.
עודף משקל נמדד ע"פ ה- BMI שלנו, והוא מחושב כאשר מחלקים את המשקל שלנו בגובה בריבוע. אם התוצאה היא מעל 25 מדובר בהשמנת יתר.
מחקרים הוכיחו כי טיפול רב תחומי לירידה במשקל הינו הדרך היעילה ביותר לרזות בצורה מהירה ובטוחה, ולשמור על המשקל החדש לאורך זמן.
המרכז לטיפול בהשמנה מציע תכנית היקפית רב-תחומית לירידה במשקל במשולב עם טיפול תרופתי. התכנית כוללת אבחון מקיף, מעקב וליווי רפואי של ד"ר רז כאשר המרכז זמין 24/7 עבור המטופלים, שילובים של חדשניות ייחודיות ותפירת פרוטוקול טיפול אישי לכל אחד, הפחתת תופעות לוואי וליווי תזונתי אישי.
טיפול תרופתי בהשמנת יתר מיועד לבעלי BMI מעל 30 או מכל 27 עם גורם סיכון נוסף שקשור בהשמנת יתר. את התרופה ניתן לקבל לאחר אישור מיוחד של משרד הבריאות.
השארת תגובה