השמנה בטנית

מהי השמנה בטנית?

השמנה ככלל היא בעיה רפואית בעלת השלכות רפואיות, חברתיות ונפשיות ממשיות, אבל בעשורים האחרונים גדלה ההבנה כי מעבר לעודף המשקל שנמדד לרוב במדד מסת גוף BMI, ישנה חשיבות גם לפיזור השומן בגוף. השמנה בטנית (או בשפה המקצועית שומן וסיצרלי) היא תיאור מצב של עודף שומן המרוכז בבטן, או בשמו העממי "כרס בירה".

ע"פ מחקרים היא מהווה גורם סיכון בפני עצמו לתחלואה, מעבר להשמנה בכל הגוף. במילים אחרות  – כרס עשויה להיות דבר מסוכן.

מהם הגורמים להשמנה שהיא בטנית?

כמו השמנה בכלל, גם השמנה בטנית נמצאת במגמת עליה, וע"פ ההערכות אצל שליש מהישראלים ניתן למצוא היקף מותניים במידה מסוכנת. בארה"ב נעשה מחקר רחב היקף בסוף המאה הקודמת שמצא עליה של כ-30% בשכיחותה בקרב גברים ונשים.

בעבר נהוג היה לחשוב כי כרס היא מנת חלקם של גברים ואף נמצא לכך תיאור ציורי: נשים משמינות בצורת אגס וגברים משמינים בצורת תפוח. אבל למעשה מדובר בסלט מורכב יותר – אצל עוד ועוד נשים מצטבר שומן בטני בעיקר לאחר גיל המעבר, ובכך נמצאות בסיכון גבוה יותר למחלות לב, יתר לחץ דם, היפרליפידמיה, סכרת ותסמונת מטאבולית.

גורמי סיכון:

  • גנטיקה – מבנה גוף אשר נוטה לצבור שומן בבטן הוא גנטי ולמעשה מחקרים גילו כי בגנים קיימות מוטציות ספציפיות אשר מעלות סיכון להשמנה בבטן.
  • מחלות אנדוקרינית – ישנן מחלות ומצבים אנדוקריניים כגון תסמונת קושינג, שמובילים להפרשת הורמונים שונים שתורמים להיווצרות שומן בטני. המרכיב ההורמונלי הוא גם סיבה העיקרית להשמנה זו בקרב נשים לאחר גיל המעבר, שחוות ירידה בהפרשת אסטרוגן.
  • תזונה – צריכה עודפת של פרוקטוז, שומן טראנס, מזון מעובד ובשר אדום הוכחה כמגבירה השמנה שהיא בטנית. כך גם צריכה מוגברת של אלכוהול, ולא בכדי קיבלה ההשמנה הבטנית את שם החיבה "כרס בירה".
  • תרופות – טיפול תרופתי מסוים כגון סוגים של סטרואידים עלול להיות כרוך בתופעת לוואי של השמנה בטנית.
השמנה בטנית
השמנה בטנית

איך מודדים השמנה בטנית?

השמנה בטנית נמדדת באמצעות מדד היקף המותנים, כאשר ההגדרה להשמנה בטנית היא היקף מותנים מעל 102 ס"מ לגברים ו-88 ס"מ בנשים. נתון מדיד נוסף הינו היחס שבין היקף המותניים להיקף הירכיים (WHR – Waist-Hip-Ratio), המחושב כאשר מחלקים את היקף המותניים בהיקף הירכיים. תוצאה של WHR  הגדול מ- 1.0 בגברים והגדול מ- 0.8 בנשים מהווה מדד להשמנה.

מה המשמעות של השמנה בטנית?

רקמת השומן בגופני מורכבת משתי שכבות – רקמת שומן תת עורית ורקמת שומן עמוקה. השמנה בטנית נכללת בקטגוריה השנייה וככזאת היא נוטה להיות עמידה יותר לאינסולין בהשוואה לשומן תת עורי. בנוסף שכבת שומן זו נוטה להפריש רמות גבוהות יותר של חומרים המעוררים תהליכים דלקתיים ומאידך רמות מופחתות של חומרים המיטיבים ומגינים על כלי הדם.

תהליכים אלו יכולים להסביר את הקשר ההדוק שבין עליה ברקמת השומן והגברה בתהליכי הדלקת בגוף, וידוע כי דלקת הנה מרכיב חשוב בהתפתחות של סוכרת וטרשת נפוצה. בנוסף מחקרים רחבים מצאו כי השמנה שהיא בטנית נמצאה כבעלת המתאם הגבוה ביותר למחלות לב וכלי דם, יותר מאשר BMI גבוה, והיא כשלעצמה תורמת במידה רבה להתפתחות תסמונת מטאבולית, סוכרת סוג 2 וכבד שומני.

איך מטפלים?

אחרי כל הנכתב לעיל, הנה עובדה בעייתית נוספת לגבי שומן בטני – הוא עקשן במיוחד. פעמים רבות ניתן לראות אנשים בעלי מבנה גוף סטנדרטי, אבל סוחבים לפניהם כרס גדולה יחסית, הן בגברים והן בנשים. אנשים אלו יאמרו לרוב כי דיאטות רגילות ושינוי התזונה יכולים לתרום להרזיה באופן כללי, אבל מידת ההשפעה שלהם על ירידת הכרס מוגבלת.

לפיכך יש לשקול שיטות טיפול חדשיות בהשמנה זו, ואלה יכולות לכלול טיפול תרופתי בהשמנה. תרופות לירידה במשקל ידועות כמסייעות בתהליך ירידה במשקל מהיר אך מבוקר, באופן שיכול לסייע בהפחת המשמעותית במידת ההשמנה הבטנית. במרכז הרפואי לטיפול בהשמנה ד"ר רז אנחנו מנוסים מאד בטיפול באנשים עם השמנה בטנית, אשר הגיעו שבעי אכזבות מדיאטות שונות וכפיפות בטן, שלא הניבו תוצאות ולא הצליחו לשטח את הבטן.

אנחנו מציעים תוכנית טיפול מקיפה הכוללת שילובי תרופות ייחודיים, ליווי רפואי, שינוי תזונתי ושינוי באורחות החיים אשר מוביל לירידה משמעותית במשקל ושמירה על המשקל החדש לאורך זמן. אז אל תשמרו בבטן – אתם מוזמנים לבדיקת אבחון מתקדמת שיכולה להיות הצעד הראשון במסע להיפטר מהכרס.

שאלות ותשובות – השמנה בטנית

מרפאה לטיפול בהשמנת יתר המתמחה במתן טיפול תרופתי בהשמנה, יכולה להתאים פרוטוקול ייעודי שכולל שילובי תרופות מסוגים ומינונים שונים ומטרתו אחת – לסייעת בהפחתת השומן הבטני. טיפול בהשמנה אצל אנשים עם השמנה בטנית צריך לכלול התייחסות ייעודית לבעיה הזו, ומתן פתרון הולם.
מעבר לסכנות הבריאותיות הכרוכות בהשמנה, השמנה בטנית ידועה כמעלה את הסיכון למחלות לב, יתר לחץ דם, היפרליפידמיה, סכרת ותסמונת מטאבולית.
*התוכן הכתוב באתר הוא למידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי.
השארת תגובה
השמנה בטנית
רוצה לחזור לנושא מסויים?
רישום לניוזלטר
דיאטה ים תיכונית
דיאטה ים תיכונית

ע"פ המחקרים – זוהי התזונה הטובה ביותר מחפשים את התפריט שישמור לכם על הגוף, הנפש והמוח בצורה הטובה ביותר? בשנים האחרונות מבינים יותר ויותר כי

למאמר »
האם אלכוהול משמין
האם אלכוהול משמין

אוהבים לשתות יין? בכמה קלוריות זה עולה לכם? החל מכוס יין באירוע חברתי, דרך בירה מול הכדורגל ועד שתייה רצופה מדי יום – צריכת אלכוהול

למאמר »
התמכרות לאוכל
התמכרות לאוכל

בחנו את עצמכם – האם אתם מכורים לאוכל? כולנו אוהבים לאכול. נהנים מאוכל, אוהבים טעמים, מחפשים מסעדות מומלצות ומורידים מתכונים מהאינטרנט. אבל איפה עובר הגבול

למאמר »