מגזין המרכז הרפואי
לטיפול בהשמנה
רישום לנויזלטר
זריקות להרזיה

המהפכה האמיתית במאבק בהשמנת יתר בישראל ובעולם: זריקות להרזיה הן טיפול פורץ דרך המאפשר ירידה מהירה ובטוחה במשקל ומשפר משמעותית את איכות החיים ובריאות המטופלים.

למאמר »
לא מצליחה לרדת במשקל

לא מצליחה לרדת במשקל?

לא מצליחה לרדת במשקל? יש טיפול יעיל גם כשהפיזיולוגיה שלך פועלת נגדך

במשך שנים מחקרים בתחום השמנת יתר הצביעו על כך, שברגע שאנשים עם עודף משקל הפחיתו ממשקלם, חילוף החומרים שלהם הואט והם חוו שינויים הורמונליים שהגבירו את התיאבון שלהם. לכן אנשי מחקר שיערו, ששינויים פיזיולוגיים אלו עשויים להסביר מדוע רוב האנשים עם עודף משקל מעלים במהירות את כל המשקל שהם הצליחו להוריד במאמץ רב בדיאטה.

קבוצת חוקרים שהחליטה לקחת את הנושא צעד אחד קדימה, בחנה באופן מדעי את השאלה איך לרדת במשקל במצב של השמנת יתר, והאם ניתן לשמר את התוצאות לאורך זמן, או שמא קיימים מנגנונים פיזיולוגים שלעולם יפעלו נגדנו. לשם כך הם גייסו אנשים, חלקם עם עודף משקל וחלקם עם השמנת יתר, ונתנו להם ליישם למשך 10 שבועות דיאטה קיצונית מאוד, על בסיס 500 קלוריות ביום.

כתוצאה מכך, המשתתפים השילו כ- 14% בממוצע ממשקלם, וזאת ללא תרופות עבור טיפול בהשמנת יתר. לאחר מכן המשיכו המשתתפים ליישם דיאטת תחזוקה מתונה יותר עד תום תקופת המחקר.

תוצאות המחקר הראו כי בסיום המחקר המשתתפים העלו בחזרה מחצית (!) מהמשקל שהם הפחיתו בשלב הדיאטה הקיצונית. כלומר המשתתפים לא הצליחו לשמר לאורך זמן את התוצאות המדהימות שהם השיגו, למרות שהם עדיין נשארו בדיאטה. החוקרים ייחסו את העלייה במשקל לשינויים ברמות של הורמונים מסוימים הקשורים למנגנוני רעב ושובע.

שינויים אלו חלו בתקופת הדיאטה הקיצונית, והם היו אחראיים לעלייה בתיאבון וברעב המוגבר של המשתתפים לאורך המחקר. לכן אם גם את לא מצליחה לרדת במשקל ולשמור על התוצאות, כדאי שתביני למה זה קורה, ולא רק לך.

סיבות להשמנת יתר: כשהורמון השובע צונח יחד עם המשקל

החוקרים גילו כי הרמה בדם של ההורמון 'לפטין', שתפקידו לתקשר למוח את מאזן השומן בגוף, ירדה בשני שליש מיד לאחר שהמשתתפים הורידו ממשקלם. וכשרמות הלפטין צונחות, התוצאה היא עלייה בתיאבון וירידה בקצב חילוף החומרים – אין אופציה אחרת. אך מה שעוד יותר הפתיע הוא, שגם שנה לאחר הירידה הגדולה במשקל, רמות הלפטין היו עדיין נמוכות בשליש מהרמות שלו לפני תחילת המחקר. וכפי שניתן לנחש, רמות הלפטין (וגם רמת השובע) החלו לעלות, ברגע שהמשתתפים עלו בחזרה במשקל.

אז בפעם הבאה כשתשאלי את עצמך לאחר הדיאטה, "למה דווקא אני לא מצליחה לרדת במשקל?" תביני שזה לא רק את – זה הורמון הלפטין שמתוכנת לפעול כנגד כל אחד ואחת מאיתנו באופן פיזיולוגי, ולא רק במצבי השמנת יתר.

יתרה מכך, גם ברמותיהם של ההורמון גרלין והורמון בשם פפטיד YY שתפקידם להגביר את תחושת רעב, התגלו כעבור שנה שינויים מובהקים. שינויים אלו תרמו אף הם לעלייה המשמעותית בתיאבון של המשתתפים בהשוואה לתקופה שלפני המחקר.

לאור כל הממצאים, החוקרים הסיקו, כי ירידה במשקל אינה מהווה "אירוע ניטראלי" עבור הגוף, וזוהי הסיבה לכך שלמעלה מ- 90% מהאנשים באוכלוסייה אשר משילים קילוגרמים עודפים ממשקלם, מעלים בסופו של דבר הכל בחזרה. זה בגלל שאנו מכניסים את הגוף לסיטואציה שמעוררת בתוכו מנגנוני התנגדות הורמונליים, שמאטים את קצב חילוף החומרים וגורמים לרעב מוגבר.

יש פתרון יעיל לכך שאת לא מצליחה לרדת במשקל

החוקרים טוענים כי יש דבר אחד ברור, והוא שעד כה כל המאמצים האדירים שהושקעו בשכנוע של הציבור לשנות את הרגלי התזונה, לא תרמו למניעה או לריפוי של השמנת יתר. הסיבה לכך, היא אותם מנגנוני התנגדות הורמונליים לתהליך הירידה במשקל.

אז אם את לא מצליחה לרדת במשקל ושואלת איך לרדת במשקל בכל זאת, גם כשהפיזיולוגיה הטבעית שלך פועלת נגדך, יש לכך בהחלט פתרונות מעשיים. במידה ואובחנת עם עודף משקל (מדד מסת גוף 27 ומעלה עם גורם סיכון למחלות נלוות) או השמנת יתר (מדד מסת גוף מעל 30), תוכלי ליטול תרופות לטיפול בהשמנה שיותאמו לך אישית ובאופן מדויק, על ידי רופא שמתמקצע בתחום הטיפול בהשמנה.

טיפול זה יסייע לשמור על רמות הורמונים מאוזנות לאורך זמן, וכפועל יוצא, תוכלי אף לשמר את תוצאות הירידה במשקל לטווח ארוך. חלק מהתרופות יכולות להילקח באופן כרוני, לעיתים לכל החיים (במינון מותאם), כך שכל עוד תקפידי על תזונה נכונה ועל אורח חיים בריא, לא תצטרכי עוד לייסר את עצמך בשאלה למה דווקא את לא מצליחה לרדת במשקל.

חשוב לציין שהיעילות והבטיחות של תרופות לטיפול בהשמנה הוכחו מחקרית בניסויים על אלפי אנשים ברחבי העולם. התוצאות הראו שכתוצאה מהאיזון ההורמונלי, התרופות מעניקות תחושת שובע מתמשך ודיכוי של התיאבון המוגבר.

התוצאה היא שאנשים מפסיקים לאכול יתר על המידה גם לאחר שהשילו קילוגרמים רבים מהמשקל, ואפילו במצב של אכילה רגשית. הערך המוסף של הטיפול התרופתי הוא באיזון המדדים המטבוליים, כגון רמות הסוכר והשומנים בדם.

לסיכום, אם את לא מצליחה לרדת במשקל הסוד טמון בטיפול תרופתי שניתן עם ליווי צמוד של רופא ותזונאי/ת, שיתאימו תרופה ותפריט שמתאימים בדיוק לך, משום שאין באמת תפריט אחד שיעזור לכולם לנהל את המשקל.

הרופא והתזונאי/ת ידעו לאבחן למה את לא מצליחה לרדת במשקל בהתאם לגנטיקה שלך, לבדיקות הדם ולהרכב הגוף הייחודי שלך, והם ינחו אותך כיצד להתאים את הכמות, הסוג והרכב המזון, כדי שגם תיהני מהאוכל והוא גם ישרת את המטרות שלך בכל הקשור לירידה במשקל ושמירה על התוצאות.

רז הגואל הינו רופא מומחה העוסק ברפואה למעלה מ-15 שנים. מתמחה בהענקת טיפול רפואי מותאם אישית בהשמנת יתר

השארת תגובה
envelope foter
זה הזמן להתחיל את
הטיפול שלכם בהשמנה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם:
    [media_param]

    כל הזכויות שמורות למרכז הרפואי לטיפול בהשמנה – ד”ר רז 2022