השמנה חולנית

בשנים האחרונות חלה עליה בשכיחותה של השמנה חולנית בעולם, וארגון הבריאות העולמי הגדיר אותה כמגפה של המאה ה-21. ככלל השמנת יתר נמדדת ע"פ ה- BMI שלנו, שהוא מדד מסת גוף הבודק את היחס בין הגובה למשקל, ומתקבל כאשר מחלקים את המשקל שלנו בגובה בריבוע. אם התוצאה המתקבלת גבוהה מ-30 מדובר במצב של השמנת יתר ומעל 40 כבר מוגדרת השמנת יתר חולנית. ע"פ ההערכות כ-5% מהישראלים סובלים מהשמנה החולנית, שהינה מחלה מסכנת חיים המחייבת טיפול רפואי. פעמים רבות מדבר במצב אשר החולה מתמודד איתו שנים רבות ומנסה לרדת במשקל ללא הצלחה.

מהי המשמעות של השמנה חולנית?

השמנה חולנית היא מצב בעל השלכות דרמטיות בהיבטים רבים של החיים, החל מסכנה בריאותית, דרך משמעות חברתית ועד קשיים נפשיים. רבים אינם יודעים כי ההשמנה החולנית מסוכנת לבריאות כמעט כמו עישון, ומהווה את גורם המוות החמישי בשכיחותו בעולם. מדובר במצב שמעלה משמעותית את הסיכן לחלות במחלות לב וכלי דם, סוכרת, סוגי סרטן שנים, כבד שומני, דום נשימה בשינה, בעיות במפרקים ועוד, והסיכון של החולה למות גבוה משמעותית יותר מאשר אדם בעל משקל תקין.

מבחינה חברתית ישנם חולים רבים הסובלים מנידוי, אפליה תעסוקתית, לעג וזלזול, ובעיקר גדל הקושי בשל העובדה כי החברת מסתכלת עליהם כעל עצלנים חסרי כוח רצון, אשר מסרבים לרדת במשקל. מדובר בטעות תפיסתית אשר מקשה עוד יותר על החולים ומובילה למצבי תסכול, קושי נפשי ואף דיכאון. בפועל ישנם גורמים רבים להשמנה חולנית אשר אינם תלויים כלל בחולה, החל מגנטיקה, דרך סיבות הורמונליות ועד מחלות שונות. לכל אלה נוספים לרוב הרגלי חיים והרגלי אכילה התורמים להשמנה, ומקבעים את המצב החולני.

השמנה

השמנה חולנית – איך מטפלים?

רוב החולים הסובלים מההשמנה החולנית כבר ניסו אינספור דיאטות אשר הסתיימו בכישלון ובעליה מחודשת במשקל, וכך הם נקלעים ללופ אינסופי אשר מסתיים בסופו של דבר באותה נקודה לא בריאה. עד לפני מספר שנים הגישה הטיפולית היחידה שעמדה בפני החולים אשר לא הצליחו לרדת במשקל היתה האופציה הכירורגית. ניתוחים בריאטריים כגון קיצור קיבה או ניתוחי טבעת היו הטיפול היחיד אשר הצליח להוביל לירידה גדולה במשקל, הבעיה היא שמדובר בדרך טיפול רדיקלית הכרוכה בסיכונים רבים ופעמים רבות מסתיימת בכישלון נוסף. למעשה כחמישית מהניתוחים הבריאטרים שבוצעו בישראל בשנים האחרונות היו ניתוחים חוזרים בשל כישלון ניתוח ראשון.

אבל בשנים האחרונות התווסף כלי טיפול מהפכני המציע לחולים גישה חדשנית ולא פולשנית, המובילה לירידה משמעותית של עשרות ק"ג במשקל. מדובר בתרופות להורדה במשקל הפועלות במנגנונים של דיכוי תיאבון והעלאת תחושת השובע, ומאפשרות לחולים בהשמנה חולנית להגיע למשקל מאוזן ובריא יותר. יתרה מכך, טיפול תרופתי בהשמנה יכול לסייע גם למי שכבר עבר ניתוח בריאטרי ומבקש למנוע עליה מחודשת במשקל והגעה לניתוח חוזר. בכך מהוות התרופות להרזיה פריצת דרך של ממש בטיפול במצבי השמנת יתר בכלל והשמנת יתר חולנית בפרט, ומצילות את חייהם ואיכות חייהם של חולים רבים.

טיפול תרופתי בהשמנת יתר חולנית – איך זה מתבצע?

חשוב להבין דבר אחד – תרופות לירידה במשקל חייבות להינתן במסגרת תוכנית טיפול רב תחומי הכוללת התאמה תזונתית, פיקוח רפואי, ניטור תופעות לוואי ושינוי הרגלי חיים. כל טיפול אחר סביר שייכשל, וגם עלול לגרום לנזק בריאותי. אנשים בעלי עודף משקל אשר מנסים לקחת תרופה שלא כחלק מתוכנית טיפול רב תחומית, מגלים כי הסיכון להפסקת הטיפול גבוה מאד, בעיקר כאשר מדובר באנשים עם השמנה חולנית. לעומת זאת מחקרים מראים כי טיפול תרופתי הניתן בליווי רפואי ותזונתי הינו הדרך היעילה ביותר לרדת במשקל במהירות ובביטחה, ולשמור על המשקל החדש לאורך זמן.

השמנה חולנית -לאן לגשת ואיך מטפלים?

המרכז לטיפול בהשמנה ד"ר רז מציע תוכנית טיפול ייחודית לחולים בהשמנת יתר. התכנית  כוללת אבחון רפואי מוקפד על מנת לאתר מחלות רקע ומצבים רפואיים אשר שכיחים בקרב החולים בהשמנת יתר / השמנה חולנית, והתאמת תוכנית טיפול אישית לכל אחד ואחת. תהליך הטיפול עצמו מתבצע תוך ליווי רפואי של ד"ר רז, המתמחה במתן טיפול בהשמנה, ומבצע שילובי תרופות ייחודיים על מנת למקסם את יעילות הטיפול ולהפחית תופעות לוואי. כיום ישנן בשוק תרופות רבות המשמשות להרזיה ונדרשת בקיאות גדולה בסוגי התרופות ובמנגנונים השונים שלהן, על מנת להתאים את הטיפול האופטימלי. את התהליך מלווה דיאטנית קלינית המבצעת התאמות תזונתיות ושינוי הרגלי חיים אצל החולים, המותאמים להעדפות ולצרכים של כל אחד, ומאפשרים להם לבצע שינוי ממשי בחיים.

 

שאלות ותשובות - השמנה חולנית

עודף משקל נמדד ע"פ ה- BMI שלנו, והוא מחושב כאשר מחלקים את המשקל שלנו בגובה בריבוע. תוצאה מעל 40 מוגדרת כמצב של השמנת יתר חולנית.
כדי לטפל בהשמנת יתר חולנית מומלץ להגיע אל מרפאה לטיפול בהשמנת יתר המנוסה בטיפול תרופתי בהשמנת יתר חולנית במסגרת תכנית טיפול רב תחומית שכוללת ליווי רפואי, שילובי תרופות, ניטור תופעות לוואי ושינוי תזונתי.
השארת תגובה