מגזין המרכז הרפואי
לטיפול בהשמנה
רישום לנויזלטר
ירידה במשקל
ירידה במשקל

ירידה במשקל – שלושת הדברים המשותפים לכל הדיאטות שבאמת עובדות תקראו לכך איך שתרצו: תוכנית תזונתית, אורח חיים, דיאטה וכו’, אך האמת היא שבין אם

למאמר »
טיפול בהשמנה

טיפול בהשמנה – השמנה הפכה למגיפה

חשוב לדעת שהשמנה מוכרת בישראל ובמרבית מדינות העולם כמחלה כרונית, והיא הגיעה לממדים של מגיפה כלל עולמית של ממש. וכמו בכל מחלה כרונית, רשויות הבריאות מכירות בצורך הרפואי עבור טיפול בהשמנה.

השמנה הפכה למחלה ולמגיפה והיא דורשת טיפול!

עודף משקל והשמנת יתר הם מושגים המתייחסים למצב בו היחס בין משקל הגוף לגובה, עולה על היחס הנחשב כתקין, וזאת עקב אגירה של עודפי שומן ברקמות. המדד המקובל להערכת השמנת יתר ועודף משקל הוא מדד מסת הגוף, או בקיצור: BMI, והוא מחושב על ידי חילוק משקל הגוף (מספר הקילוגרמים) בגובה בריבוע (במטרים).

על פי הנוסחה של מדד מסת הגוף, משקל תקין נע בין BMI 18.5 ל- BMI 24.9, עודף משקל מוגדר כ- BMI בין 25 ל- 29.5 והשמנת יתר מוגדרת כ – BMI מעל 30.

נתונים שפורסמו על ידי משרד הבריאות מצביעים על כך שבארץ, כמעט רבע מכלל האוכלוסייה סובלת מהשמנה וכמעט כל אדם שני מתמודד עם בעיה של עודף משקל. יש לה השלכות קשות על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו. מסיבה זו רשויות הבריאות מכירות בכך כי טיפול בהשמנה דורש התייחסות רפואית.

על איזה צורך רפואי טיפול בהשמנה עונה?

הרבה מעבר לעניין האסטטי, לעודף משקל ולהשמנה יש השלכות הרות גורל על הבריאות. נתחיל מזה שהשמנה מהווה את גורם המוות החמישי בעולם, ובנוסף היא ידועה כגורם עיקרי למחלות כרוניות נלוות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, סרטן, דיכאון קליני, הפרעות שינה, בעיות נשימה ובמערכת השלד ועוד.

לכך מתווספים מחקרים המצביעים על העובדה שאנשים שמנים יחלו מוקדם יותר במהלך חייהם. גם הסיכון לתמותה מוקדמת גדול פי 50%-100% בהשוואה לאנשים עם משקל גוף תקין. בפועל, זה מתבטא בירידה של 8 שנים לערך בתוחלת החיים אצל אנשים בעלי BMI גדול מ- 40, ורק בישראל 4,046 איש מתים בכל שנה כתוצאה מהשמנת יתר

גם הסיבות להשמנת יתר מתקשרות לצורך הרפואי של טיפול בהשמנה. זה מכבר הוכח מחקרית כי השמנה היא מחלה שאינה חולפת מעצמה, משום שהיא נובעת מתפקוד לקוי של מנגנונים פיזיולוגיים-הורמונליים-גנטיים ומשיבוש האיזון בין מנגנוני השובע והרעב בגוף.

זאת גם אחת הסיבות לכך שמרבית הדיאטות לא עוזרות, ומחקרים מראים, כי בין 65-95% מהאנשים שמצליחים לרדת במשקל עולים הכל בחזרה.

לכן כיום ההבנה היא שרק החלטה לרדת במשקל והסתמכות על כוח הרצון לרוב לא יספיקו. השמנה היא הרבה מעבר לצריכת מזון מעובד עתיר קלוריות, אורח החיים המודרני המערב שעות רבות של ישיבה במשרד ובבית וחוסר בפעילות גופנית. ההתערבות צריכה להיות מקיפה, ולתת בראש וראשונה מענה רפואי, תזונתי ולעיתים גם פסיכולוגי, מה גם שחשוב להתחיל טיפול בהשמנה מוקדם ככל שניתן.

מה כולל טיפול בהשמנה ?

כאמור, אנשים הסובלים מעודף משקל ומהשמנה זקוקים לסיוע מקצועי וכדאי שיתחילו בו לפני התפתחותן של מחלות נלוות. כל טיפול בהשמנה מערב שינוי קבוע בתזונה ובאורח החיים, שכולל הגבלה על צריכת הקלוריות משומן וסוכר, הגברת צריכת ירקות, חלבונים בריאים, קטניות ודגנים מלאים ושיגרה של פעילות גופנית.

כמובן שאת השינוי התזונתי חשוב שיוביל איש מקצוע מוסמך. מלבד שינויים בתזונה, אחד האמצעים הנחקרים והיעילים לירידה במשקל הוא טיפול תרופתי.

הוא מיועד למצבים בהם מדד ה- BMI עומד על 30 יחידות, או כשהוא עומד על 27 יחידות אך בנוסף ישנם גורמי סיכון למחלות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, רמות שומנים גבוהות בדם, ועוד.

מדובר על תרופות נגד השמנה אשר נדרש עבורן מרשם, המותאמות על ידי רופא ומשולבות עם תזונה נכונה, מאוזנת ופעילות גופנית, כדי לשמר את התוצאות לאורך זמן. יש תרופות הפועלות ספציפית על האיזון בין מנגנוני השובע והרעב בגוף ועל מיתון הכמיהה הבלתי נשלטת למאכלים מסוימים, והן אף תורמות לשימור תוצאות הירידה במשקל לאורך זמן.

במקרים של השמנת יתר חולנית (  BMI מעל 40 (או כשמדד ה- BMI הוא מעל 35 והמטופל חולה במחלה נוספת (דוגמת סוכרת או יתר לחץ דם), ניתן לשקול ניתוח בריאטרי, במידה והטיפול התרופתי המשולב בשינוי תזונתי ופעילות גופנית אינו מספק. אולם חשוב לזכור כי ניתוח בריאטרי אינו מהווה טיפול קסם והוא לא חף מסיכונים.

כיום קיימים מרכזים ומרפאות מומחים עם צוות רב תחומי, המתמחים בתחום טיפול בהשמנה, ליווי רפואי ותזונתי לירידה במשקל במצבים של עודף משקל והשמנת יתר. במרכזים אלו נעשה שילוב בין סוגים שונים של טיפולים, במטרה לתרום ככל שניתן להצלחת התהליך.

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מראים כי טיפול בהשמנת יתר ניתן על ידי צוות מקצועי רב-תחומי הוא יעיל במיוחד, גם למטרות של ירידה מאוזנת במשקל וגם לשם שימור התוצאות לאורך זמן.

רז הגואל הינו רופא מומחה העוסק ברפואה למעלה מ-15 שנים. מתמחה בהענקת טיפול רפואי מותאם אישית בהשמנת יתר

השארת תגובה
envelope foter
זה הזמן להתחיל את
הטיפול שלכם בהשמנה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם:
  [media_param]

  כל הזכויות שמורות למרכז הרפואי לטיפול בהשמנה – ד”ר רז 2022
  שיתוף ב facebook
  שיתוף ב linkedin
  שיתוף ב whatsapp
  שיתוף ב email
  שיתוף ב print