מגזין המרכז הרפואי
לטיפול בהשמנה

רישום לנויזלטר

מרפאה לטיפול בהשמנה

מרפאה לטיפול בהשמנה

מרפאה לטיפול בהשמנה לעומת הרזיה באופן עצמאי – מה הוכח כיעיל יותר בטווח הארוך? השמנת יתר ועודף משקל מהווים עניין בריאותי מורכב, ומומחים רפואיים כבר

למאמר »
איך לרדת מהר במשקל

איך לרדת מהר במשקל

איך לרדת מהר במשקל – הלכה לעשה אם אתם סובלים מהשמנת יתר ועודף משקל, ניסיתם כבר הכל, וכעת אתם מחפשים איך לרדת מהר במשקל תוך

למאמר »
יחד מטפלים בהשמנה

יחד מטפלים בהשמנה

הקונספט המרכזי בכל טיפול הוא כי יחד מטפלים בהשמנה – משמע המטופל והצוות המקצועי התומך לוקחים יחדיו חלק פעיל בהצלחת הטיפול. השמנה היא מחלה כרונית

למאמר »
טיפול תרופתי בהשמנה

טיפול תרופתי בהשמנה- כל מה שצריך לדעת

מהי הדרך היעילה ביותר למניעת השמנה, לטיפול בהשמנת יתר ובכלל עודף משקל? התשובה המתבקשת היא: שמירה על תזונה בריאה ומאוזנת, אימוץ אורח חיים בריא ופעילות גופנית סדירה.

כל אלה תמיד יהיו הכרחיים לשמירה על משקל תקין, ובלעדיהם המשקל בשלב מסוים יחזור לקדמותו, גם במקרים בהם נשלב טיפול תרופתי בהשמנה או אפילו אם נבחר באופציה רדיקלית כמו ניתוח בריאטרי.

לפני שמתחילים בטיפול תרופתי בהשמנה

לפני שנדון לעומק בנושא של טיפול בהשמנת יתר, כדאי להבין תחילה מהן הסיבות שיכולות לגרום להשמנה. המדע מאחורי מנגנוני ההשמנה הוא מורכב, וכיום ידוע על סמך מחקרים, כי הגורמים המובילים להשמנה הם גורמים פיזיולוגיים ומטאבוליים, גורמים גנטיים וגם כאלו הקשורים לגורמים סביבתיים כמו אורח החיים המודרני ולתזונה המתועשת והמעובדת המכילה בעיקר קלוריות "ריקות".

אך לא רבים מודעים לכך, שיש גם סיבות רפואיות להשמנה. לכן אם  אתם אוכלים בריא ומאוזן ועושים פעילות גופנית ועדיין עולים במשקל, כדאי לעשות בירור רפואי מקדים עוד בטרם בוחרים להתחיל באופציות תרופתיות או כירורגיות, זאת  כדי לשלול מצבי רקע רפואיים כגון:

 • תת-פעילות של בלוטת התריס – המתבטאת בירידה בהפרשת ההורמון תירוקסין שכפועל יוצא גורמת להאטה בקצב חילוף החומרים
 • תסמונת השחלות הפוליציסטיות – זוהי בעיה הורמונלית נשית נפוצה, הנוצרת עקב ריבוי של ציסטות שחלתיות והפרשת יתר של הורמון המין הגברי טסטוסטרון, המתבטאת בין היתר בהשמנה בטנית ובבעיות פריון.
 • תסמונת קושינג – המערבת הפרשה מוגברת של הורמון "הסטרס" קורטיזול, שחשיפה מוגברת אליו גורמת להשמנה ולהצטברות רקמת שומן עודפת בגב ומאחורי הצוואר
 • טרום סוכרת – זהו מצב בו עולה התנגודת לאינסולין וכתוצאה מכך רמת הסוכר בדם מתחילה לעלות אף היא באופן הדרגתי. רמות הסוכר הגבוהות והעמידות לאינסולין מובילות במקרים רבים להשמנה. טרום סוכרת מחייבת שינוי באורח החיים למניעת התפתחות סוכרת.

טיפול תרופתי בהשמנה – איך זה עובד?

נכון להיום, כשרבע מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל חולה בהשמנה, ומתוכם כ- 70% חולים במחלות נלוות כגון  סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, סרטן ועוד, הגורמות לתמותה של כ- 4,000 איש בשנה, יש הסכמה בקרב רשויות הבריאות ואנשי המקצוע, כי יש לנהל את הטיפול במחלה זו כמו כל מחלה כרונית אחרת. לשם כך כדאי להבין מהו טיפול תרופתי בהשמנה, באילו מנגנונים הוא עובד וכיצד הוא יכול לסייע.

בישראל קיימות מספר תרופות במרשם רופא שמסייעות לתהליך הירידה במשקל במצבים  הכוללים קושי להפחית במשקל, קושי לשמור על הירידה במשקל לאורך זמן, וקושי  לבלום עלייה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי. טיפול תרופתי בהשמנה מיועד לאנשים עם BMI  30 ומעלה כמו גם לאנשים עם BMI 27  ומעלה להם לפחות גורם סיכון אחד לתחלואה נלווית כגון סוכרת, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם וכו' .

לכל תרופה מנגנון שונה התורם לירידה במשקל, והרופא המטפל אף יכול לבחור לשלב בין התרופות לשם מקסום התוצאות. יש תרופות נגד השמנה המפחיתות את ספיגת השומנים מהמזון והן מתאימות במיוחד עבור אנשים הצורכים אחוז גבוה של שומנים בתזונה, יש תרופות הגורמות לוויסות התיאבון ולהאטת קצב התרוקנות הקיבה על ידי חיקוי הפעילות של הורמון טבעי המופרש בגוף, ויש תרופות שפועלות כמו אמפיטמינים על מערכת העצבים הסימפתטית ובכך תורמות לדיכוי התיאבון ולהגברת תחושת שובע.

חלק מהתרופות מטפלות ישירות גם במחלות נלוות כגון סוכרת ואפילו כאבי ראש, חלקן מיועדות ללקיחה לזמן ארוך, לעיתים לכל החיים, וחלקן מיועדות לנטילה לפרק זמן קצר יחסית.

כיצד טיפול תרופתי בהשמנה תורם בפועל להצלחת התהליך?

מאחר והתרופות פועלות על מנגנונים מטאבוליים שונים הקשורים לרעב ולשובע, הן מאפשרות למטופל לעשות שינוי מהותי בכל אורח החיים שלו. כאשר המטופל מגיע להפחתה משמעותית ממשקלו בעזרת תרופות, הוא מפסיק להיות טרוד במחשבות על אוכל, והוא יכול להתפנות רגשית לטיפול מקיף שמטרתו לעשות שינוי עמוק בהרגליה תזונה נכונה ואורח החיים, שיאפשר לשמר את התוצאות לטווח הרחוק.

היתרון המשמעותי של הטיפול התרופתי בהשמנה שנעשה תחת פיקוח רפואי, הוא בכך שהוא אינו פולשני והוא אינו כרוך בכוח רצון ובמאמצים נפשיים בכל הקשור לאוכל ולירידה במשקל. בנוסף, הרופא המטפל מתאים לכל מטופל את הטיפול התרופתי המתאים לו ביותר ברמה האישית, לאחר תהליך של אבחון שמטרתו לזהות את הטריגר האינדיבידואלי להשמנה אצל כל מטופל ומטופל. זה נעשה באמצעות בחינה של ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית, זיהוי של גורמים גנטיים, מחלות רקע ובחינת התרופות הקבועות שהמטופל נוטל, כמו גם אבחון רגשי-התנהגותי.

המטרה היא לסייע גם בתהליך הירידה במשקל, גם לשמור על התוצאות בטווח הארוך וגם למנוע או להקטין את הסיכון לחלות במחלות הנלוות עם השמנת יתר. חשוב לציין כי כל התרופות שאושרו בישראל עבור טיפול בהשמנה נחקרו במחקרים קליניים ארוכי טווח להוכחת יעילותן ובטיחותן והן אף אושרו על ידי ה- FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) וה – EMA (רשות התרופות האירופאית).

האם טיפול תרופתי בהשמנה יעיל במקרה של אכילה רגשית?

מעבר לאותן סיבות רפואיות להשמנה שצוינו לעיל, לעיתים הסיבה להשמנה נעוצה דווקא בגורמים פסיכולוגיים כמו אכילה רגשית. מדובר במצב של אכילה מופרזת  שמונעת מהדחף להקל על רגשות שליליים שעולים, או מלחצים פסיכולוגיים וכדומה, והיא נחשבת לסוג של הפרעת אכילה.

בדרך כלל מדובר באכילה מוגברת של סוכרים ושומנים שנאגרים ברקמת השומן הבטנית, ולא זו בלבד, אלא שיש למאכלים אילו השפעה מעין ממכרת, המקשה על הפסקת צריכתם ללא תמיכה מסודרת מקצועית. לכן גם כשההשמנה היא על רקע רגשי, בהחלט יש מקום לשקול טיפול תרופתי מותאם אישית בנוסף לטיפול התזונתי, שיסייע למתן את הכמיהה הרגשית לאוכל ויתמוך בשימור התוצאות לאורך זמן.

לסיכום: טיפול תרופתי בהשמנה ידוע כטיפול יעיל ובטוח התומך בתהליך הירידה במשקל וממקסם את תוצאותיו. יחד עם זאת, טיפול זה אינו מחליף את הצורך בשינוי תזונתי ובאימוץ אורח חיים בריא לרבות פעילות גופנית, אלא הוא משתלב יחד עם שינוי זה. הטיפול אף מחייב מעקב צמוד של רופא ודיאטנ/ית קליני/ת על מנת להגיע לתוצאות הרצויות ולשמור עליהן.

השארת תגובה

envelope foter
זה הזמן להתחיל את
הטיפול שלכם בהשמנה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם:
  [media_param]

  דרכים נוספות
  לדבר איתנו

  דרכים נוספות לדבר איתנו

  כל הזכויות שמורות למרכז הרפואי לטיפול בהשמנה – ד”ר רז 2021
  שיתוף ב facebook
  שיתוף ב linkedin
  שיתוף ב whatsapp
  שיתוף ב email
  שיתוף ב print