מגזין המרכז הרפואי
לטיפול בהשמנה
רישום לנויזלטר
זריקות להרזיה

המהפכה האמיתית במאבק בהשמנת יתר בישראל ובעולם: זריקות להרזיה הן טיפול פורץ דרך המאפשר ירידה מהירה ובטוחה במשקל ומשפר משמעותית את איכות החיים ובריאות המטופלים.

למאמר »
עודף משקל אצל ילדים

עודף משקל אצל ילדים

עודף משקל אצל ילדים – מדוע זה לא רק עניין של בחירה אישית

עודף משקל אצל ילדים ועל אחת כמה וכמה השמנת יתר, אינם מהווים עניין בריאותי חמור רק במדינות מערביות, אלא ששיעורי מחלת ההשמנה בילדים ומתבגרים נמצא בעלייה מדאיגה בכל רחבי העולם.

במשך ארבעת העשורים האחרונים מספר הילדים והמתבגרים החולים בהשמנה עלה ביותר מפי 10 – וזוהי עלייה התורמת ישירות להתפתחות מוקדמת של סוכרת סוג 2, כבד שומני וסיבוכים הקשורים למערכת הלב וכלי הדם.

חוקרים בתחום השמנת יתר בילדים משערים כי ללא אמצעים מניעתיים ותוכניות טיפול יעילות, להשמנה או עודף משקל אצל ילדים יהיו השלכות חמורות על בריאות הציבור בעשורים הקרובים.

לרוב הנטייה לתלות את האשם של התפתחות עודף משקל והשמנה בעיקר בבחירת מזון לא נכונה ובחוסר פעילות גופנית, אולם לא תמיד הדברים כה פשוטים כפי שהם נראים. לגורמים נוספים יש השפעות משמעותיות על משקל הגוף והתפתחות השמנת יתר אצל ילדים, וחלק מהגורמים הם פשוט מחוץ לגבולות השליטה של הילד או המתבגר.

גורמים אלו כוללים גנטיקה אישית, פקטורים סביבתיים, מצבים רפואיים מסוימים ועוד. במאמר זה נפרט על מספר סיבות שבגינן עודף משקל אצל ילדים אינו רק עניין של בחירה אישית.

גנטיקה, גורמים עובריים והיסטוריה משפחתית

הבריאות במהלך תחילת החיים בתקופה שהעובר נמצא ברחם, היא גורם חשוב מאוד אשר משפיע על המצב הבריאותי עם ההתבגרות. כך למשל, לתזונה של האם ולבחירות שלה הקשורות לאורח החיים עשויות להיות השפעות על הרכב הגוף של הילוד וגם על ההתנהגות העתידית שלו. מחקרים מראים כי בקרב נשים שהעלו במשקל בצורה משמעותית בהיריון, עשוי להתפתח עודף משקל אצל ילדים סביב גילאי השלוש.

בדומה לכך, לילדים להורים או סבים וסבתות עם השמנת יתר יש סיכוי גבוה יותר לפתח עודף משקל, בהשוואה לילדים להורים או לסבים ולסבתות במשקל תקין. בנוסף, גם הגנים שילדים יורשים מהוריהם קובעים את הסיכוי למשקל עודף. אז למרות שהגנטיקה וגורמים הקשורים לתחילת החיים אינם היחידים האחראיים לנושא של עודף משקל אצל ילדים ומתבגרים, הם עשויים בהחלט לתרום לנטייה מוקדמת לבעיה בריאותית חמורה זו.

כשמדובר במצב של השמנה או עודף משקל אצל ילדים, אנו רואים שכ- 40% מהם ימשיכו להיות שמנים גם במהלך גיל ההתבגרות, וכ- 75-80% מהמתבגרים עם עודף משקל או השמנת יתר, יגיעו כך אל גיל הבגרות.

לידה, ינקות והרגלים בילדות

למרות שהסיבות לכך אינן ברורות עדיין לגמרי, נראה כי לתינוקות שנולדו בניתוח קיסרי יש סיכוי גדול יותר לפתח עודף משקל בהמשך החיים. עובדה זו תקפה גם לגבי תינוקות שהוזנו בפורמולה, שיש להם נטייה להיות בעלי משקל גבוה יותר מתינוקות שניזונו מהנקה. מדענים משערים כי הסיבה עשויה להיות קשורה להרכב שונה של חיידקי המעי, שמיוחסת להם השפעה על אגירת שומן ברקמות, שבתורו עשוי להשפיע על הסיכון להתפתחות של עודף משקל אצל ילדים.

כמו כן, פיתוח הרגלי תזונה נכונים ומשיכה לאוכל בריא בינקות ובילדות, במקום מזון מתועש ומעובד, היא אולי הדרך המניעתית היעילה ביותר (יחד עם פעילות גופנית) לשמירה על משקל תקין, וכנגד התפתחות עודף משקל אצל ילדים בהמשך החיים.

עודף משקל אצל ילדים הקשור לתרופות או בעיות רפואיות

מצבים רפואיים רבים מחייבים טיפול תרופתי בהשמנה, ועלייה במשקל עלולה להיות תופעת לוואי של תרופות, כולל תרופות לסוכרת, תרופות נוגדות דיכאון, תרופות אנטי-פסיכוטיות, ועוד. זה קורה כשתרופות מסוימות מעלות תיאבון, מפחיתות מטבוליזם, מעלות את אחוז אגירת השומן ברקמות או שהן משנות את יכולת הגוף לשרוף שומן. מאידך, גם מצבים רפואיים נפוצים יכולים לתרום לעלייה במשקל, כגון תת פעילות בלוטת התריס למשל.

אכילה רגשית היא דוגמה למצב נפשי שיכול לגרום לאכילת יתר ולהתקפי זלילה, כשהתוצאה הסופית היא עודף משקל אצל ילדים. מסיבות אלו, במרכז לטיפול בהשמנה של ד"ר רז הגואל מושם דגש על אבחון רפואי מלא של הסיבות להשמנה, ועל טיפול בהשמנת יתר התואם במדויק את הטריגר לעלייה במשקל.

חוסר איזון בהורמוני הרעב

רעב מוגבר ואכילה ללא שליטה לא תמיד קשורים לאכילה רגשית, לאהבה לאוכל ולחוסר כוח רצון להפסיק לאכול. הרעב נשלט על ידי הורמונים עוצמתיים וכימיקלים במוח, שמשפיעים באזורים מוחיים שאחראיים על חשקים ותשוקות לאוכל ועל תגמול.

הורמונים אלו נמצאים לרוב בחוסר איזון במצבי עודף משקל אצל ילדים ומבוגרים, הם משנים את דפוסי האכילה הנורמליים ואף גורמים לדחף פיזיולוגי חזק של אכילה מוגברת. במוח נמצא גם מרכז התגמול, שמפריש את ההורמון דופמין וכימיקלים נוספים שגורמים לתחושה טובה עם האכילה, וזאת הסיבה שאנו נהנים מאוכל.

זוהי הדרך של הגוף להבטיח שהאדם יאכל באופן שיספק לגוף את כלל רכיבי התזונה ומקורות לאנרגיה. אולם אכילת ג'אנק פוד (סוכרים ושומנים) תורמת לשחרור של יותר כימיקלים הגורמים לעונג לעומת מזון בריא, מה שמעורר תגובת תגמול מוחית עוצמתית מאוד ודחף מוגבר לאכילה.

במרכז לטיפול בהשמנה של ד"ר רז הגואל מותאם טיפול בהשמנה אצל ילדים ומתבגרים, השם את הדגש על וויסות מחדש של הורמוני הרעב והשובע באמצעות טיפול תזונתי, הקניית הרגלי אכילה בריאים, ובעת הצורך – טיפול תרופתי ממוקד איזון הורמוני הרעב.

תנגודת להורמון לפטין

להורמון לפטין יש חשיבות עצומה בוויסות התיאבון וחילוף החומרים בגוף. הוא מופרש ע"י תאי השומן והוא שולח אותות לחלק במוח שאחראי על השובע והפסקת האכילה. הלפטין מווסת את כמות הקלוריות שאנו אוכלים ושורפים וכן את כמות השומן שאנו אוגרים ברקמות.

מכאן, כי ככל שיותר שומן נאגר בתאים, הם מפרישים יותר לפטין, ולכן עודף משקל אצל ילדים ומבוגרים יתבטא לרוב בהפרשת לפטין מוגברת. אבל הבעיה היא שהפרשת לפטין מוגברת לרוב מערבת היווצרות 'עמידות ללפטין'.

כך יוצא שלמרות שהגוף מייצר הרבה לפטין, המוח לא מזהה את האותות והוא מפרש בטעות שהאדם נמצא במצב של רעב, למרות כמות השומן הגדולה שאגורה ברקמות – מה שמניע תגובה מוחית שמייצרת רעב, אכילה מוגברת ופחות שריפת קלוריות. במצב שכזה, כמעט בלתי אפשרי לגייס את כוח הרצון כנגד אותות רעב עוצמתיים מבוססי לפטין, מה שגורם לחוסר שליטה, אכילה מוגברת והשמנה.

צוות המרכז לטיפול בהשמנה ד"ר רז מתמקצע ספציפית בטיפול תזונתי במשולב עם תרופות שנחקרו ונמצאו יעילות ובטוחות במצבי חוסר איזון ותנגודת להורמון לפטין, גם על רקע עודף משקל בילדים ובמתבגרים. תרופות אלו מהוות כלי טיפולי יעיל מאוד והן מסייעות גם לרדת במשקל וגם לשמור על המשקל החדש לטווח ארוך.

לסיכום, כשמדובר בהשמנת יתר או עודף משקל אצל ילדים, ישנם גורמים רבים המעורבים בהתפתחות המחלה, חלקם מעבר לשליטת הילד או המתבגר. אך יחד עם זאת, טיפול רפואי, תרופתי וליווי מקצועי רב תחומי יכול לעשות שינוי גדול בנושא של הפחתת משקל ושמירה על התוצאות, לרבות דרך וויסות של אותם מנגנונים פנימיים שיצאו משליטה וגרמו מלכתחילה לעלייה במשקל.

השארת תגובה
envelope foter
זה הזמן להתחיל את
הטיפול שלכם בהשמנה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם:
    [media_param]

    כל הזכויות שמורות למרכז הרפואי לטיפול בהשמנה – ד”ר רז 2022