מגזין המרכז הרפואי
לטיפול בהשמנה
רישום לנויזלטר
זריקות להרזיה

המהפכה האמיתית במאבק בהשמנת יתר בישראל ובעולם: זריקות להרזיה הן טיפול פורץ דרך המאפשר ירידה מהירה ובטוחה במשקל ומשפר משמעותית את איכות החיים ובריאות המטופלים.

למאמר »
השמנת יתר בקרב ילדים בישראל

השמנת יתר בקרב ילדים בישראל

השמנת יתר בקרב ילדים בישראל ובעולם בתקופת הקורונה

בהלת הקורונה העלתה משמעותית את האכילה הרגשית כתוצאה ממתח, וגרמה לחוסר פעילות גופנית ברמה קיצונית, ולכן היא מצופה להעלות באופן ניכר את האחוזים של השמנת יתר בקרב ילדים בישראל ובעולם – כך טוענים המומחים. מה לעשות וכיצד ניתן לטפל? על כך במאמר שלפניכם.

רופאי ילדים, רופאים מתחום השמנת היתר ומומחים בתחום בריאות הציבור צופים פוטנציאל של עלייה דרמטית של השמנת יתר בקרב ילדים בישראל ובעולם כולו, לאחר חודשים רבים של אכילת יתר בצל המגיפה, בתי הספר הסגורים והשהיה המרובה בבית, כמו גם ההגבלות שהוטלו על השימוש במתקני הספורט הציבוריים וגני שעשועים המיועדים לילדים.

אם לשפוט מהנתונים של ארה"ב, נראה כי מאז 2016, אחד מתוך שבעה ילדים עמד בקריטריונים של השמנת יתר בקרב ילדים. ולמרות שבארה"ב השיעור של השמנת יתר אצל ילדים ירד מעט בעשור האחרון, מאז שנת 2020 החלה קפיצה חדשה בשיעורי ההשמנה, והדאגה היא שהיא תמחק את כל ההתקדמות הרבה שנעשתה בשנים האחרונות להפחתת מקרי השמנת יתר בילדים.

השמנת יתר בילדים והסיכון המוגבר לתחלואה קשה של נגיף הקורונה

השמנת יתר בקרב ילדים בישראל ובעולם, מהווה גורם סיכון גבוה כמעט לכל בעיות הבריאות הכרוניות שהופכות את נגיף הקורונה למסוכן יותר, כמו למשל סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם וסרטן, והשמנת יתר בקרב ילדים בישראל מהווה אף גורם מנבא מוביל להשמנת יתר בהמשך החיים.

בארה"ב לדוגמה, המרכז לבקרת ומניעת מחלות הרחיב ממש לאחרונה את ההגדרה של אלו הנמצאים בסיכון גבוה למחלה קשה ולמוות כתוצאה מהידבקות בנגיף הקורונה, שכוללת כעת BMI של 25-30 (בעוד שקודם לכן נכלל בהגדרה BMI של 30 ומעלה בלבד). כך שלפי נתוני ארה"ב, 72% מכלל האוכלוסייה נמצאים בעצם בסיכון גבוה לפתח מחלה קשה כתוצאה מהידבקות בנגיף הקורונה, בהתבסס על משקלם.

רופאי הילדים בארה"ב מדווחים על כך שהם רואים כעת עלייה מובהקת בשיעורי ההשמנה בקרב ילדים ומתבגרים. יש דיווחים על פיהם ילדים העלו 5-10 קילוגרמים במהלך שנה, ואם מדד מסת גופם טרום גיל ההתבגרות עמד על אחוזון 50 או 75, העלייה במשקל הביאה אותם לאחוזון 95, מה שמהווה חציית אחוזונים משמעותית אל עבר ההגדרה של השמנת יתר בילדים.

השמנת יתר בקרב ילדים בישראל נמצאת אף היא בעלייה עוד משנות ה- 2000, ועל פי דיווחי משרד הבריאות בסוף בית הספר היסודי כמעט כל ילד שלישי עשוי לסבול מעודף משקל או השמנת יתר.

אולם בשנה האחרונה, במהלך כל הסגרים, משרד הבריאות דיווח על מגמה של עלייה נוספת במשקל של ילדים בישראל, העומדת על כשני קילו בממוצע. זה קרה לא רק נוכח הלימודים בזום, העלייה בזמני המסכים והירידה בפעילות הגופנית, אלא גם נוכח המצב הכלכלי וצריכת מזון זול שאינו בריא. נתון זה מעורר דאגה משום שתקופת הילדות היא משמעותית לעיצוב הבריאות העתידית.

אחת הבעיות המשמעותיות היא שהסביבה הביתית של הילדים השתנתה, בגלל ההורים המתמודדים בעצמם עם אכילת יתר כתוצאה ממתחים ועם חוסר בפעילות גופנית מתחילת המגיפה, כך שהילדים מהווים בעצם השתקפות של הוריהם.

מחקר חדש: השמנת יתר בקרב ילדים אינה רק פונקציה של BMI

המגמה של עלייה בשיעורי השמנת יתר בקרב ילדים בישראל ובעולם, אשר רופאים בתחום נתקלים בה רבות בשנה האחרונה במרפאותיהם, הינה מדאיגה במיוחד, והיא מקושרת לבעיות פסיכולוגיות ורפואיות משמעותיות.

כעת מחקר חדש, שתוצאותיו פורסמו בתחילת מגפת הקורונה, מגלה כי הסיכון למחלות מטבוליות המקושרות להשמנת יתר בילדים, אינו רק פונקציה של BMI. אם ללמוד מסריקות MRI של מטופלים צעירים, נראה כי לילדים עם השמנת יתר בעלי נטייה למחלות מטבוליות, כגון כבד שומני ומחלות לב וכלי דם, יש שכבת שומן תת-עורית דקה מהממוצע.

בגלל שהגוף אינו יכול לאגור את השומן הבטני בשכבה תת-עורית דקה זו, הוא "דוחף" את השומן לרקמות אחרות, כמו למשל לכבד – מה שתורם להתפתחות של דלקתיות ושל עמידות לאינסולין. החוקרים טוענים כי אותם מטופלים צעירים צועדים אל עבר סיבוכים קרדיווסקולריים כבר תוך 6-7 שנים, הכוללים יתר לחץ דם ומחלות כליה.

השמנת יתר בקרב ילדים בישראל ובעולם, כך עפ"י החוקרים, מתפתחת במקרים רבים לסוכרת סוג 2 בגיל ההתבגרות – תקופה בה שיעורי העמידות לאינסולין גבוהים במיוחד, ובמקביל, השליטה על מה המתבגר אוכל הופכת למאתגרת יותר.

עוד ידוע, כי סוכרת סוג 2 היא אגרסיבית יותר בילדים בהשוואה למבוגרים, רמות הגלוקוז בדם קשות יותר לאיזון, כאשר מרבית התרופות לטיפול במחלה עדיין אינן מאושרות לילדים.

השמנת יתר בקרב ילדים בישראל והטיפול הרפואי הרב-תחומי

המרכז לטיפול בהשמנה ד"ר רז, הוא מרכז ייחודי בארץ ואף בעולם, המציע טיפול בהשמנה אצל ילדים ומתבגרים עפ"י הידע הרפואי החדשני והעדכני ביותר בתחום מדע ההשמנה בקבוצת גיל זו. הניסיון הטיפולי של ד"ר רז עם ילדים ובני נוער, בא לידי ביטוי בתהליך של טיפול קשוב, רגיש, המעניק מקום בטוח, שאינו שופט, כשהשיח עם הילד או המתבגר הוא בגובה העיניים.

המרכז מעניק מערך טיפולי מקיף על ידי מגוון אנשי מקצוע מתחומים שונים – כולם בעלי הכשרה מקצועית בתחום הטיפול בילדים, לרבות התמקדות בצרכים הפיזיים והרגשיים של המטופלים הצעירים. זהו טיפול בהשמנת יתר לילדים ולמתבגרים המבסס הרגלי תזונה בריאים שילוו אותם גם בבגרותם, ונותן כלים מעשיים שיאפשרו להם לחזור לאכול על פי מנגנון הרעב והשובע הפנימי שלהם.

בעת הצורך, לאחר אבחון רפואי מעמיק, ד"ר רז הגואל עשוי לשלב טיפול תרופתי בהתאם לגיל ולצרכים האישיים של כל מטופל, לתמיכה בטיפול התזונתי ובשינוי באורח החיים, להשגת תוצאות מקסימליות במינימום זמן – עד שתושג הירידה הרצויה במשקל בצורה בטוחה, מבוקרת ומאוזנת. כל התרופות הנרשמות ע"י ד"ר רז הן תרופות מרשם בלבד, המאושרות על ידי משרד הבריאות. מערכת דיגיטלית ידידותית למשתמש מאפשרת תמיכה מרחוק ושמירה על הרצף הטיפולי גם בתקופה מאתגרת זו.

השארת תגובה
envelope foter
זה הזמן להתחיל את
הטיפול שלכם בהשמנה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם:
    [media_param]

    כל הזכויות שמורות למרכז הרפואי לטיפול בהשמנה – ד”ר רז 2022