מגזין המרכז הרפואי
לטיפול בהשמנה
רישום לנויזלטר
זריקות להרזיה

המהפכה האמיתית במאבק בהשמנת יתר בישראל ובעולם: זריקות להרזיה הן טיפול פורץ דרך המאפשר ירידה מהירה ובטוחה במשקל ומשפר משמעותית את איכות החיים ובריאות המטופלים.

למאמר »
לרדת במשקל

לרדת במשקל

במאמר נסביר מהו עודף משקל לעומת השמנה, ומדוע קשה לרזות, ניגע באכילה רגשית ונפרט על אפשרויות טיפול יעילות המאפשרות לרדת במשקל ולשמור עליו ללא דיאטות קיצוניות או הליכים כירורגיים פולשניים.

השמנת יתר הפכה בשנים האחרונות לבעיה בריאותית רצינית, ובישראל המימדים שלה גדלים גם בהשוואה לשאר העולם. שיעורי הניתוחים הבריאטרים בארץ עולים אף הם, למרות שאחד מכל 5 מנותחים לא יורד במשקל – וזהו נתון גבוה ביחס להליך פולשני עם סיכונים.

מהי השמנה?

ירידה במשקל היא משימה קשה שכל מי שהתמודד איתה יעיד על כך. בישראל 2.5 מיליון איש סובלים מהשמנת יתר והשיעורים רק הולכים ועולים בהשוואה למדינות מפותחות. 1.7 מיליון סובלים מהשמנה ומחלות נלוות כגון סוכרת, מחלות לב ויתר לחץ דם! מסיבות אילו, ובגלל שהוכח כי השמנה מפחיתה את תוחלת החיים, רשויות הבריאות בארץ ובעולם הכירו בהשמנה כמחלה כרונית הדורשת טיפול רפואי מתמשך. עודף משקל והשמנת יתר נמדדים על פי מדד מסת הגוף (BMI), המבוסס על נוסחת גובה-משקל [קישור למחשבון BMI]. כשה- BMI נע בין 25 ל- 29 המשמעות היא עודף משקל. BMI מעבר ל- 30 ומעלה, מוגדר כהשמנת יתר (אוביסיטי).

למה קשה לנו לרדת במשקל?

כולנו יודעים שכדי להפחית במשקל צריך להוציא יותר קלוריות ממה שמכניסים לגוף, אולם החיים האמיתיים מורכבים הרבה יותר. מחקרים מראים כי אנשים עם השמנה סובלים מפגיעה במנגנונים במוח המווסתים את הרעב והשובע ולכן הם עולים במשקל. בנוסף, יש תגובות מטבוליות והורמונליות אשר משפיעות על היכולת לשמור לאורך זמן על התוצאות, גם כשהם מצליחים לרדת במשקל.

מסיבה זו, ללא טיפול רפואי מותאם לאיזון מנגנונים אלה, הסיכוי להתגבר לבד על המחלה הוא נמוך. רעב מדומה ואכילה רגשית הם נושאים שמתקשרים אף הם להשמנה. מדובר במצב בו אנו "משתמשים" באוכל לא כדי להשביע רעב פיזיולוגי, אלא כדרך להתמודדות עם רגשות, מחשבות והשתוקקות למזונות ממכרים עד כדי איבוד שליטה, מה שכמעט תמיד יוביל לזלילות ולהשמנה.

היום כבר ברור שגם ניתוחים בריאטרים לא מהווים פתרון קסם, ובארץ אחד מכל שישה מנותחים חוזר לנקודת ההתחלה ומבצע ניתוח חוזר. הסיבה המרכזית, כך נמצא, היא שהמטופלים לאחר הניתוח לא נמצאים במסגרת של מעקב מקצועי וטיפול רפואי משלים מתמשך.

מהי שיטת נון-דיאט לירידה במשקל ללא ניתוחים?

הרבה מטופלים חשים מתוסכלים ותוהים האם יש בכלל טיפול בהשמנת יתר, ואם כן, האם הוא מתווה איך לרדת במשקל מהר והאם יש פתרון כלשהו עבור אכילה רגשית. אולם השאלה החשובה מכולן צריכה להיות איך לרדת במשקל ולשמור על התוצאות!

כיום ידוע, כי שיטות כמו ספירת קלוריות והגבלות מוגזמות על סוגי המזון אינן יעילות לאורך זמן. לבסוף הן תמיד מובילות "לשבירה", להתקפי אכילה ולעלייה חוזרת במשקל, לרוב עם תוספת שיותר קשה להוריד. המחקרים העדכניים מראים כי אין מתכון אחד להצלחה, וכל מטופל צריך תכנית טיפול אישית שמותאמת לסגנון חייו, להעדפותיו הקולינריות ולהרגלי האכילה שלו, שאותה יוכל ליישם לכל החיים. במקום הגבלות, דווקא אכילת כמויות מוגדרות מכל ששת קבוצות המזון, עוזרת לרדת במשקל כי מרגישים מסופקים ובנוסף נמנעים חוסרים תזונתיים.

במקביל, הבנת מנגנוני ההשמנה בצורה מדעית, תרמה לפיתוח טיפול תרופתי בהשמנה שהוא טיפול יעיל ובטוח , שמווסת את מנגנוני הרעב והשובע שיצאו מאיזון. לכן המומחים טוענים כי התרופות הן הקו הראשון וההכרחי בטיפול במחלת ההשמנה. רופא המתמחה בהשמנת יתר יכול להתאים לכל מטופל טיפול תרופתי אישי ומדויק לצרכיו, בהסתמך על הטריגר האישי שגרם לו להשמנה, זיהוי סיבות רפואיות להשמנה, מחלות רקע והתחשבות בתרופות הקבועות שהוא נוטל. יש תרופות נגד השמנה שאף מהוות טיפול באכילה רגשית, מפני שהן מפחיתות את המחשבות הבלתי פוסקות והכמיהה לאוכל.

וכמו בכל טיפול בבעיה כרונית, גם טיפול בהשמנה הוא בעל סיכויי הצלחה גבוהים הרבה יותר, כשמטופל מקבל ליווי צמוד, מעקב ותמיכה מקצועית רב-תחומית רציפה לאורך כל התהליך. מחקרים מראים כי זוהי הדרך לשינוי אמיתי, אפילו לאחר ניתוח בריאטרי, כפי שמצא מחקר חדש בו שילוב של 2 תרופות הפחית משמעותית את הסיכוי לעלייה במשקל לאחר מעקף קיבה.

איך מתחילים ליישם שינוי?

צוות המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר של ד”ר רז הגואל, מתמחה בטיפול תרופתי ותזונתי מותאם-אישית, והטיפולים מתבצעים בשיטות ייחודיות ובטכנולוגיות חדשניות המתקדמות ביותר בעולם הרפואה, במטרה לשלוט בתיאבון, לגרום לבוסט מטאבולי, להפחית כמיהה למזון, לשפר את הרכב הגוף ולהגביל צריכה אנרגטית.

אלפי סיפורי הצלחה של מטופלים, מעידים על מערך טיפול ותמיכה מקצועיים, יחס אישי וביטחון שהצוות מעניק לכל מטופל, המסייעים לרדת במשקל ולשמור עליו לאורך זמן.

השארת תגובה
envelope foter
זה הזמן להתחיל את
הטיפול שלכם בהשמנה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם:
    [media_param]

    כל הזכויות שמורות למרכז הרפואי לטיפול בהשמנה – ד”ר רז 2022